Szpic miniaturowy – idealny pies „do torebki”?

Na całym świecie panuje moda na posiadanie małych, wręcz miniaturowych psów, które są bardzo łatwe w utrzymaniu, nie wymagają długich spacerów, mało jedzą i ogólnie nie są zbyt kłopotliwe. Był szał na yorki i chihuahua, teraz nadszedł czas na szpica miniaturowego, nazywanego też Pomeranianem. Te śliczne psy idealnie spełniają wymienione wyżej postulaty. Komu można polecić psiaka tej rasy?

Pies dla starszych, zapracowanych i... modnych

Szpic miniaturowy jest bardzo sympatycznym psem o pogodnym usposobieniu, który idealnie sprawdzi się w domu osoby starszej. Dlaczego? Ponieważ nie ma dużych wymagań w zakresie aktywności fizycznej. Owszem, lubi sobie poszaleć, ale w zupełności wystarczy mu do tego przestrzeń mieszkania. Długie spacery nie są dla niego.

Z tego powodu Pomeraniana można także polecić osobom, które nie mają dużo czasu, wracają do domu wieczorem i jedyne, o czym marzą, to zabawa z psem na kanapie. Szpica można z łatwością nauczyć załatwiania swoich potrzeb na specjalnych matach – w skrajnych przypadkach nie ma nawet konieczności wychodzenia z nim na dwór (choć nie jest to też wskazane).

Ponadto szpic miniaturowy, z uwagi na piękny wygląd, będzie bardzo dobrym wyborem dla osób, które szukają psa reprezentacyjnego czy wręcz modnego. Pupila można śmiało nosić w torebce, przebierać w różne ubranka i po prostu dopasować go do swojego wizerunku.

Pies jednego pana

Charakterystyczną cechą szpica miniaturowego jest to, że bardzo mocno przywiązuje się do jednego właściciela. Obdarza swojego pana bezgraniczną miłością, a w stosunku do obcych jest raczej nieufny. Dlatego źle znosi długą rozłąkę z właścicielem. Na szczęście ze względu na małe rozmiary nie ma raczej problemu, aby zabrać pieska ze sobą w podróż.

Pomeranian jest psem towarzyskim. Dobrze dogaduje się z dziećmi, ale zbyt długa zabawa może powodować u niego irytację. Na szczęście pies nie wykazuje agresji – w ostateczności po prostu schowa się w jakimś kącie i będzie ignorować zaczepki.

Wymaga pielęgnacji

Szpic miniaturowy cieszy oko piękną, gęstą sierścią, która jednak wymaga regularnego strzyżenia. Przyszły właściciel musi się więc przygotować na konieczność odwiedzania salonu groomerskiego przynajmniej raz w miesiącu.

Gęsta sierść nie jest na szczęście kłopotliwa. Pomeranian linieje bardzo oszczędnie, tylko jesienią i wiosną. Wystarczy codzienne szczotkowanie, aby utrzymać dom w porządku i zapewnić pupilowi piękny, zdrowy wygląd.

Szpic nie ma żadnych szczególnych wymagań względem diety. Je mało, dlatego warto zainwestować w wysokiej jakości karmę, która zapewni psu odpowiednią dawkę energii do zabawy. Latem należy zadbać, aby szpic nie był wystawiony na silne nasłonecznienie i nie przebywał zbyt długo w wysokiej temperaturze – łatwo się przegrzewa.

Szpic miniaturowy jest więc doskonałym psem do towarzystwa. Łatwym w hodowli, wdzięcznym, praktycznie bezproblemowym. To dobry wybór dla osób, które chcą mieć psa, ale nie mogą mu poświęcać zbyt dużo czasu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.