Seter irlandzki – piękny, ale niezwykle wymagający. Jak go pielęgnować?

Seter irlandzki jest jedną z najpopularniejszych ras psów w naszym kraju. Zawdzięcza to przede wszystkim pięknemu wyglądowi. Rasa jest niesamowicie efektowna, kojarzy się z arystokracją, a do tego seter wyróżnia się bardzo przyjaznym usposobieniem. Pies idealny? Niestety nie. Nie można tej rasy polecić osobom, które nie mają czasu na wykonywanie żmudnych zabiegów pielęgnacyjnych. Seter jest pod tym względem niezwykle wręcz wymagający.

Długa sierść to źródło wielu problemów

Seter irlandzki wyróżnia się bardzo efektowną, rudo-kasztanową sierścią, która lekko faluje na końcach. Wygląda przepięknie, ale tylko wtedy, gdy jest zadbana. Taka sierść wymaga od właściciela sporego poświęcenia i to nie tylko w okresie linienia.

Warto wiedzieć

U seterów irlandzkich linienie przypada na późną wiosnę. W przypadku suczek włosy mogą wypadać po każdej cieczce. U psów linienie nie jest zbyt intensywne.

Podstawowym obowiązkiem właściciela jest więc regularne, codzienne czesanie psa. Używamy do tego dobrej, metalowej szczotki. Przed rozpoczęciem czesania należy lekko zwilżyć sierść, aby uchronić włosy przed wyrywaniem. Codziennego czesania wymaga także podszerstek – stosujemy do tego trymer.

Rada

Aby sierść setera pięknie lśniła po każdym czesaniu zasadniczym dobrze jest jeszcze użyć szczotki z naturalnego włosia.

To nie koniec

Seter irlandzki wymaga jeszcze kilku innych zabiegów pielęgnacyjnych. Przede wszystkim trzeba mu regularnie kontrolować uszy – ponieważ są oklapnięte mogą być mocno narażone na choroby. Uszy należy kontrolować przynajmniej raz w tygodniu i czyścić je specjalnym płynem.

Pora na kąpiel. Seter irlandzki nie ma pod tym względem szczególnych wymagań. Można zastosować szampon dla psów ras długowłosych, ewentualnie z dodatkiem pigmentów dla pogłębienia koloru sierści. Po każdej kąpieli warto wetrzeć we włosy odżywkę – sierść będzie dzięki temu bardziej miękka.

Po spacerze należy bardzo dokładnie sprawdzić sierść pupila i usunąć z niej wszelkie patyki, trawy, rzepy czy inne zabrudzenia. Nieodzowna będzie też szczotka, przy pomocy której pozbędziemy się brudu.

Pielęgnacja setera irlandzkiego jest bez wątpienia bardzo kłopotliwa. Jeśli właściciel ją zaniedba szybko zauważy pogorszenie wyglądu sierści pupila. Decydując się na tę rasę trzeba więc mieć świadomość, że nie jest to pies dla każdego, a już na pewno nie dla osób, które nie mają sporo wolnego czasu.

 

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie