ROMAŃSKI PIES DOWODNY - Lagotto

Historia rasy:

Lagotto romagnolo jest jedna z najstarszych znanych ras psów dowodnych i aportujących ( od 1600 r ), zamieszkujących tereny bagien Comaccio i laguny wokół Rawenny.
Po osuszeniu bagien zaczęto używać lagotto do poszukiwania trufli ( druga połowa XIX w ). Poszukiwacze trufli prowadzili hodowle tych psów tylko pod katem największej wydajności w pracy i z biegiem czasu krzyżowali je z pointerami, pudlami, seterami, spinone, bretonami i wielu innymi rasami.

Pod koniec lat siedemdziesiątych bardzo zaangażowana grupa hodowców włoskich rozpoczęła pracę nad rekonstrukcja lagotto.
W ciągu następnych dwudziestu lat psy mierzono, fotografowano, tatuowano i rejestrowano. Hodowcom doradzano i odnawiano linie hodowlane. W tych latach nastąpił zdecydowany rozwój rasy w kierunku jednego dokładnie zdefiniowanego typu. W 1995 roku rasa została wstępnie uznana przez FCI. Definitywne uznanie rasy nastąpiło z dniem 06.07.2005 w momencie zarejestrowania jej jako Lagotto Romagnolo.

Charakter:

Lagotto jest wesołym psem, nastawionym na współprace z człowiekiem - "will to please". Czasami trochę uparty, ale zazwyczaj posłuszny, niewymagający, inteligentny i bardzo miły. Jego naturalny talent do rewirowania i wybitny zmysł węchu sprzyjały jego przemianie we wspaniałego psa na trufle.
Lagotto poprzez swój wrażliwy nos doskonale nadaje się do pracy po śladzie. Jego instynkt łowiecki w dużym stopniu wygasł, dlatego podczas pracy nie daje się zwieść przez zapachy dzikiej zwierzyny. Jednakże każdą skłonność do polowania należy konsekwentnie od początku tłumić.
Lagotto uwielbia pracować ze swoim przewodnikiem, ponieważ chce mu się przypodobać. Wielka radość sprawia mu Obedience, Agality oraz wszystko to, co sprawia przyjemność jego panu. Jest także doskonałym psem ratowniczym oraz psem towarzyszem. Jednym słowem Lagotto jest stworzony do wszelkich psich sportów, za wyjątkiem służby obronnej. Lagotto jest uważny i czujny, jednakże całkowicie pozbawiony agresji.

Pielęgnacja:

Lagotto romagnolo nie linieje !!! Sierść powinna być strzyżona co najmniej 2 razy w roku. Z uszu włos powinien być usuwany co miesiąc. Jesli pies jest od początku przyzwyczajany do takich zabiegów pielęgnacyjnych, wszystko przebiega bezproblemowo. Jesli chce się wystawiać swojego psa należy ostrzyc go 4 miesiące przed wystawa i przez ten czas uważać, żeby nie powstały zafilcowania. Sierść na głowie rośnie wolniej i należy ja przystrzygać nożyczkami. Głowę strzyże się na okrągło. Oczy musza być dobrze widoczne. Brwi i broda powinny być uwydatnione.

Lagotto łączy w sobie wiele pozytywnych cech :
* ma miły, przyjacielski charakter
* jest bardzo inteligentny, uważny, niezwykle chętny do pracy i całkowicie "will to please"
* jest sprytny i zwinny,
* ma wspaniały węch
* "praktyczna" wielkość

Cechy te umożliwiają i nawet wymagają prowadzenia następujących zajęć z lagotto :
* agality, obedience
* tropienie, aportowanie
* szkolenie na psa towarzysza, ratowniczego i do dogoterapii
* uczestnictwo we wszystkim, co właścicielowi sprawia przyjemność, ale musi to być cos więcej niż zwykły spacer
* poza tym : głaskanie, przytulanie, całowanie, jest to idealny pies rodzinny !!!

I cos ekstra :
Lagotto nie linieje !!!!! Dzięki lagotto i jego nieliniejącej sierści niektórzy alergicy mogą znowu pomyśleć o czworonożnym partnerze

Wygład :
Lagotto jest małym do średniej wielkości psem, ma dobre proporcje, a zarys ciała mieści się w kwadracie. Budowa ciała mocna o wygładzie rustykalnym. Jego sierść jest gęsto lokowana, wełnista, z wierzchu w dotyku nieco szorstka.Na głowie loki sa mniej sprężyste i tworzą jakby brwi, bokobrody i brodę.

Lagotto występuje w następujacych kolorach :
*brudno-biały ( bianco )
* brązowy ( marrone )
* biało-brazowy ( bianco-marrone )
* pomarańczowy ( arancio )
* biało-pomarańczowy ( bianco-arancio )
* posiwiały brązowy ( roano-marrone )

Wielkość :
* Psy - wysokość 43-48 cm, ciężar 13-16 kg
* Suki - wysokość 41-46 cm, ciężar 11-14 kg

Oczekiwana długość życia - 14-16 lat.

Beata Radomska
http://www.gorskafantazja.home.pl/

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie