PIRENEJSKI PIES GÓRSKI

Inne nazwy: Great Pyrenees; Chien des Pyrénées; Chien de Montagne des Pyrénées; Montanés del Pirineo.

Pochodzenie i historia.  Jest to pies pasterski pochodzący z francuskich Pirenejów. Jego zadaniem była ochrona stad owiec przed drapieżnikami - wilkami i niedźwiedziami.  Wraz ze zmniejszeniem się liczby stad wypasanych w górach, psy zostały przeniesione do zamków i dworów, gdzie również mogły się wykazać swoimi umiejętnościami stróżowania. Lata świetności tej rasy przypadają na czasy panowania Ludwika XIV.

Wygląd. Pirenejskie psy górskie są psami dużymi (psy 70-80 cm, suki 65-72 cm) i mocnej budowy, jednak nie pozbawione elegancji i lekkości w ruchu. Ich sierść jest biała z możliwymi łatami na głowie, uszach i przy nasadzie ogona, które mogą być jasnożółte, szare, wilcze lub pomarańczowe. Włos jest bardzo gęsty, gładki, sprężysty i dość długi, na szyi i ogonie może być dłuższy. Ogon w podnieceniu charakterystycznie zakręcony nad grzbietem tworzy okrąg, natomiast w odprężeniu jest nisko noszony. Psy tej rasy mają piękne brązowe oczy o ściśle przylegających powiekach, czarnej oprawie i inteligentnym wyrazie. Nos zawsze całkowicie czarny.

Charakter. Psy tej rasy cechuje duża niezależność w podejmowaniu decyzji i działaniu. Wymagają konsekwentnego wychowania, a niedoświadczonemu hodowcy może czasami sprawić trudność zapanowanie nad jego samowolnymi decyzjami.  Są bardzo czujne i starają się odstraszyć obcych swoim donośnym, tubalnym głosem. Są psami świadomymi swojej wielkości i siły dlatego na spacerach z reguły nie reagują na zaczepki innych psów. W stosunku do rodziny są bardzo oddane i przyjacielskie oraz łase na pieszczoty. Są świetnymi psami rodzinnymi, wykazują się dużym instynktem opiekuńczym w stosunku do dzieci.

Utrzymanie. Jest to rasa nadająca się WYŁĄCZNIE do domu z dużym ogrodem. Psy te potrzebują dużo ruchu i swobody. Bardzo lubią spacery. Wskazane są codzienne spacery aby zapewnić psu dobrą kondycję fizyczną oraz sporo uwagi ze strony właściciela/rodziny. Ich sierść choć biała, nie jest trudna w utrzymaniu czystości, ma tendencje do samooczyszczania się, jednak wymaga systematycznego czesania. Jako pies rasy dużej rośnie do skończenia 24 miesięcy. Aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia dysplazji stawów biodrowych w tym czasie wymaga bardzo dobrze zbilansowanej diety, zapewniającej wszystkie potrzebne składniki odżywcze we wskazanych proporcjach.

Oprac. Agata Wróbel - Hodowla psów Pyrenean Dream
www.pirenejskie.com   www.pyreneandream.com

Bibliografia:Wzorzec rasy FCI z 2001 roku

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie