OWCZAREK AUSTRALIJSKI AUSSIE

Owczarek australijski to średniej wielkości, odporny, wytrzymały i energiczny pies. Odważny, lojalny i przywiązany do właściciela jest doskonałym psem rodzinnym. Wykazuje silny instynkt psa stróżującego. Inteligentny, wszechstronny i podatny na szkolenie. Zyskuje coraz większe grono zwolenników, co nie jest dziwne, bo to pies prawie idealny !

Aussie jest psem pracującym, aktywnym. Wymaga pracy- zajęcia i codziennych ćwiczeń (chociażby atrakcyjnego spaceru czy aportowania piłeczki). Inaczej znudzony Aussie może mieć zapędy niszczycielskie i skłonność do ucieczek. Szybko sam znajdzie sobie zajęcie, nie zawsze takie, które odpowiada właścicielowi.

Nie jest psem dla ludzi zapracowanych, niemających czasu. Aussie uwielbia swojego właściciela, chce mu towarzyszyć cały czas. Nie może być pozostawiany samemu sobie, musi mieć duży kontakt z właścicielem, rodzina. W żadnym wypadku nie nadaje się do życia w kojcu.

Część osobników wykazuje nieufność w stosunku do obcych (nie należy jej mylić ze strachliwością), dlatego młody Aussie wymaga dokładnej socjalizacji i szkolenia. Niesocjalizowany Aussie może być bardzo nieufny a nawet agresywny w stosunku do obcych.

Aussie jest psem pojętnym, inteligentnym i podatnym na szkolenie, wiec nie samego szkolenia nie należy prowadzić metodami siłowymi. Aussie jest psem, który cały czas będzie się starał przypodobać właścicielowi, dlatego szkolenie powinno być przyjemnością dla obydwu stron.

Świetnie sprawdzi się we wszystkich psich sportach (agillity, flyball, frisbee, obedience- posłuszeństwo, taniec z psem itp.). Chętnie biegają, aportują piłki czy pływają.

Aussies są wykorzystywane jako psy pasterskie, stróżujące (doskonale pilnują swojej posesji i dobytku, alarmując o każdej podejrzanej sytuacji), psy dla niepełnosprawnych, psy tropiące, psy ratownicze, a na północy USA nawet jako psy pociągowe. Jak widać to niezwykle wszechstronna i pojętna rasa.

Wbrew pozorom aussie może być psem miejskim. Ten średniej wielkości piesek (waga ok. 20kg) z powodzeniem może mieszkać w mieszkaniu, o ile zapewni mu się odpowiednią dawkę ruchu. Chętnie będzie towarzyszył właścicielowi w joggingu, przejażdżkach rowerowych, pieszych wycieczkach czy nawet wypadach do znajomych. Aussie może przebywać wszędzie, byle ze swoim ukochanym właścicielem!

Aussie bywają szczekliwe, ale można ograniczyć tą cechę dzięki właściwemu wychowaniu i prowadzeniu.

Bardzo dobrze dogadują się z dziećmi (oczywiście nigdy nie należy zostawiać dziecka i psa bez nadzoru dorosłej osoby). Dość często aussies pracują jako dogoterapeuci.

Pielęgnacja sierści Aussie nie jest skomplikowana. Wystarczy dokładne wyczesanie psa 1-2 razy w tygodniu. Kapiemy psa wtedy, kiedy jest to potrzebne.

Owczarek australijski to żywotna i wytrzymała rasa. Średnia długość życia to 12-15 lat. Jednak i Aussies zapadają na choroby o podłożu genetycznym:

  • Zaćma wrodzona (może się ujawnić do 7-8 lat)
  • CEA (Collie Eye Anomaly)
  • Dysplazja biodrowa (HD)
  • Dysplazja łokciowa (ED)
  • Epilepsja idiomatyczna
  • Mutacja w genie MDR1 (nadwrażliwość na niektóre leki)

Każdy Aussie powinien być przebadany na dysplazje biodrową i łokciową i mieć systematycznie badane oczy. Każdy hodowca powinien badać 6-7 tygodniowe szczenięta pod katem chorób oczu. Dlatego tak ważny jest zakup szczenięcia z w pełni legalnej hodowli, która ma rodowodowe szczenięta.

Aussie nie jest psem kosztownym w utrzymaniu. Miesięczny koszy wyżywienia aussie karmą dobrej jakości to ok. 100pln.

Owczarek australijski to wspaniały pies, jednak planując jego zakup trzeba wziąć pod uwagę potrzebę ruchu, zajęcia a także bliskiego kontaktu z rodziną.

Dane ogólne
Długość życia: 12-15 lat
Pies wzrost: preferowany 51-58 cm
Pies waga: 20-30 kg
Suka wzrost: preferowany 46-53 cm
Suka waga: 15-23 kg

Autor: Hodowla Altura, Berneńskie Psy Pasterskie i Owczarki australijskie aussie
www.altura.pl

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie