Jak bezpiecznie bawić się z psem w wodzie?

Wiele psów wprost uwielbia zabawy w wodzie. W upalne dni warto więc zaplanować wspólny wypad nad jezioro, rzekę, czy po prostu zaprosić pupila do przydomowego basenu. Taka forma aktywności będzie dla zwierzaka ogromną frajdą, a przy okazji ułatwi mu przetrwanie wysokich temperatur. Należy jednak pamiętać, że pies nie jest zwierzęciem wodnym i niekontrolowane szaleństwa mogą mu bardzo zaszkodzić. Jak zatem bezpiecznie bawić się z psem w wodzie? Przeczytaj nasz poradnik.

Czy woda może zaszkodzić psu?

Zdecydowanie tak! Nie każdy wie, że u psów może wystąpić zatrucie wodą. Dochodzi do tego w momencie, gdy zwierzę przyjmie tyle wody, że jego organizm nie będzie w stanie jej zagospodarować. W efekcie dosłownie „puchną” organy wewnętrzne, co jest szczególnie niebezpieczne dla mózgu. Zatrucie wodą jest w większości przypadków śmiertelne, tym bardziej właściciele powinni zwracać baczną uwagę na to, jak bawią się ze swoimi pupilami w wodzie.

Nie zapominamy oczywiście o znacznie bardziej prozaicznym zagrożeniu, czyli o zamoczeniu uszu. Jeśli woda dostanie się w głąb psich małżowin, może dojść do zapalenia ucha, co psy ciężko przechodzą. Lepiej więc uważać i podczas zabawy pilnować, aby pupil nie zamaczał uszu.

Podstawowe zasady, do których warto się stosować

Przede wszystkim właściciel nigdy nie powinien zostawiać psa w wodzie samopas. Jeśli pupil uwielbia pływać w jeziorze, to zawsze należy mieć na niego oko i nie pozwalać mu na zbyt dalekie odpływanie od brzegu – zwierzak może przecenić swoje możliwości i mieć problem z powrotem.

Odradzamy również popularną zabawę, czyli polewanie psa wodą z węża. Choć pupil, zwłaszcza szczeniak, może reagować na to bardzo entuzjastycznie, to właśnie taka zabawa szczególnie zwiększa ryzyko zatrucia wodą. Pies chwyta wodę do pyska i wypija ją w zbyt dużych ilościach, co nie pozostaje bez wpływu na jego organizm.

Jeśli bawimy się z psem w aportowanie z wody, warto wybierać płaskie zabawki – takie, które nie wymagają od psa szerokie otwarcia pyska. Tym samym minimalizujemy ryzyko, że czworonóg przyjmie dużą dawkę wody. Z tego samego powodu lepiej zrezygnować z zachęcania psa do nurkowania – wygląda to efektownie i daje sporo radości właścicielowi, ale dla zwierzaka może się okazać śmiertelnie niebezpieczne.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie