HISZPAŃSKI PIES DOWODNY

Geneza powstania rasy:

Hiszpański Psy Dowodne są stosunkowo młodą rasą - niedawno uznaną przez FCI; jednakże w rzeczywistości ich historia sięga nawet kilkuset lat wstecz. Wzmianki o nich pojawiły się już w X wieku. Istnieje wiele teorii na temat powstania rasy, ale nie znane jest dokładne pochodzenie (nad którym zastanawiało się już wielu ekspertów). Jedna z nich sugeruje, że przodkiem Hiszpańskich Psów Dowodnych był pies o "wełnianej sierści"(przyp.tłum.) pochodzący z północnej Afryki. Inna zakłada, że początków rasy należy doszukiwać się na Węgrzech, ze względu na podobieństwo (zwłaszcza szaty) do węgierskiego Puli, który jednak swoje korzenie ma w Azji. Kolejnym przypuszczeniem jest, że przodkiem tej rasy był (jak większości psów dowodnych w Europie) Canis Familiars Palustris. Następna teoria głosi, że Hiszpańskie Psy Dowodne to ta sama rasa co wspomniany w X wieku Perro Turco. Jednak najbardziej popularnym poglądem jest, iż Tureccy kupcy zabrali ze sobą psa tej rasy razem ze stadem owiec na południe Półwyspu Iberyjskiego podążając wzdłuż Morza Śródziemnego (stąd nazwa "Psa Tureckiego").

Rasa funkcjonowała pod wieloma nazwami np. Perro Turco, Perro de agua, Laneto, Rizado, Churro, Perro Patero, Perro de Lanas, Cordelero, Chos, Chorri, Merlucero.

Najprawdopodobniej Hiszpańskie Psy Dowodne wywodzą się od Barbetów Francuskich, Spanieli, Pudli, Portugalskich Psów Wodnych oraz są przodkami Irlandzkich Spanieli Dowodnych. W późniejszych latach rasa ta była trzymana w izolacji na terenach wiejskich, zaczęto prowadzić selekcję. Rozwijała się ona w trzech różnych obszarach Hiszpanii, dlatego dziś istnieją trzy linie Hiszpańskich Psów Dowodnych, niekiedy znacznie odmiennych.

Linia Sierra:
Pies tej linii jest nieco wyższy niż psy z północnej Hiszpanii, bardzo potężny, solidny, najwyższe psy mogą mieć po 54 cm wysokości w kłębie. Zebra są bardziej okrągłe. Posiada wielowarstwową , wełnistą sierść. Zazwyczaj o umaszczeniu czarnym lub ciemnobrązowym. Pochodzi z południowej Hiszpanii.

Linia Marismeno:
Pochodzi z terenów bagiennych , zwanych właśnie Marismeno. Pies tego typu posiada przepiękne loki. Zwykle takie szczenięta rodzą się o umaszczeniu ciemnobrązowym. Hiszpański Psy Dowodne kontynuujące tę linię są mniejsze (do 48cm) i dłuższe od psów z linii ,,Sierra? . W przeszłości najczęściej wykorzystywane przez myśliwych. Pochodzą z regionów takich jak: Huelva, Sevilla oraz Narodowy Park ,,Dońana?.

Linia Północna (North):
Całkiem wodne psy z północnej Hiszpanii. Zdecydowana większość to pomocnicy rybaków. Pies ten ma dobrą strukturę, bardziej płaskie żebra. Maść zazwyczaj piaskowa lub bi-colour (brązowo-biała, czarno-biała), sierść wełnista i gęsta, z mniejszą ilością loków. Z natury trochę podejrzliwy do ludzi z powodu jego niezależnej pracy, działalności.

Niestety coraz rzadziej hodowcy zwracają uwagę na linie genetyczne swoich psów, co w zdecydowanej większości doprowadziło do ,,wymieszania się? poszczególnych typów SWD.

Hiszpańskie Psy Dowodne wykorzystywano do różnorodnych zadań. Na przykład:
* pomoc przy wypasaniu owiec, kóz , bydła (głównie w swojej ojczyźnie)
* aportowanie strzelonych kaczek
* wyławianie sprzętu rybackiego
* przynoszenie ryb, które wypadły z sieci
* Dzisiaj szkolone są w kierunku wykrywania bomb lub narkotyków, a niekiedy także ratownictwa wodnego.

Spełniają podobne funkcje jak Retrievery, szczególnie w wodzie. Psy te potrafią świetnie pływać i nurkować oraz pozostawać pod wodą przez pewien czas. Największa głębokość na jaką Hiszpańskiemu Psu Dowodnemu udało się zanurkować wynosiła 6 metrów.

Dzisiaj liczba tych psów na świecie nie jest znana. Do niedawna jeszcze praktycznie niespotykana poza granicami Hiszpanii, teraz staje się wręcz modna, a wspaniały charakter i wszechstronność rasy sprawia, że powoli podbija ona cały świat;) Największa populacja SWD występuje oczywiście w Hiszpanii. Finlandia może być pod tym względem na drugim miejscu (ok.1500 sztuk). Natomiast ilość SWD w USA i Kanadzie szacowana jest na ok. 500. Hiszpańskie Psy Dowodne możemy znaleźć również w Norwegii, Szwecji, Anglii, Belgii, Holandii, Niemczech, Czechach, Australii, Nowej Zelandii... W Polsce popularność Hiszpańskich Psów Dowodnych rośnie z roku na rok. Obecnie najwięcej przedstawicieli tej rasy znajduje się w hodowli Diamentowy Blask.

Ciekawostki:
* Hiszpańskie Psy Dowodne po raz pierwszy były wystawione na międzynarodowej wystawie psów rasowych w Madrycie (19.05.1985) , zgłoszono 42 psy z południowej Hiszpanii i 5 z północnej.
* W górach południowej Andaluzji SWD (Spanish Water Dogs) nadal można spotkać w roli użytkowej (od ok.1000 lat)
* Pierwsza Monografika Hiszpańskich Psów Dowodnych miała miejsce w Ubrique, w której udział wzięło 27 psów. Tytuł najpiękniejszego psa wystawy przypadł dla brązowego psa imieniem "Marquez Chocolat".
* Od nadmorskiego rejonu Cantabria pochodzi nazwa "pies wodny", gdzie SWD wciąż są pomocnikami rybaków.
* W przeszłości zwracano uwagę na umaszczenie psa głównie ze względów użytkowych i tak na przykład rybacy posiadali zwykle jasne psy (białe, beżowe, beżowo-białe), dobrze widoczne w wodzie. Farmerzy z kolei preferowali ciemne umaszczenie (czarne, brązowe) łatwiejsze do zobaczenia na polu.
 

11 powodów dla których watro mieć Hiszpańskiego Psa Dowodnego:
1. bardzo przyjacielski charakter
2. idealny pies rodzinny
3. średnia wielkość co sparawia, że może żyć w domu z ogrodem jak i w mieszkaniu (po zapewnieniu odpowiedniej dawki ruchu)
4. niezwykle inteligentny; szybko się uczy
5. łatwy w prowadzeniu
6. nie linieje!
7. nie uczula!
8. idealny dla osób pragnacych uprawiać psie sporty (agility, flyball, obedience)
9. Pasja do pracy
10. Doskonały węch (świetnie tropi, aportuje)
11. Przyciąga uwagę swoją unikalną sierścią, która gdy jest krótsza tworzy kędziorki, natomiast, kiedy jest dłuższa - dredy

Dorota Jakubiak
Diamentowy Blask
www.diamentowy-blask.pl

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.