GOLDENDOODLE - hybryda idealna

Goldendoodle - hybryda idealna /nie klasyfikowana/

Goldendoodle - rasa idealna. Pies o cudownym charakterze, nieprzeciętnej inteligencji, szybkości uczenia się. Jego sierść w stopniu na tyle minimalnym nie wywołuje reakcji alergicznych, że została zakwalifikowana jako hypoalergiczna. Cudowny pies ? bardzo prawdopodobne…

O Goldendooldach

Goldendoodle to hybryda, stworzona ze skrzyżowania psów rasy Golden Retriever oraz Pudel standardowy. Goldendoodles, nazywane również jako Golden Poos, Goldie Poos lub Groodles, zostały wyhodowane w Ameryce Północnej i Australii w lat dziewięćdziesiątych (pierwszy miot podaje się na rok 1989). Zachwyciły szkoleniowców, szybko zostały zaszufladkowane jako psy z predyspozycjami do pracy z człowiekiem: dogoterapia, psy asystujący, psy przewodnicy.
 Tak szybki wzrost popularności Goldendoodles w USA oraz Australii związany z wysoką inteligencją, znakomitymi predyspozycjami do pracy, charakterem psa rodzinnego oraz sierścią, która nie wywołuje reakcji alergicznych - stał się przyczynkiem to utworzenia stowarzyszeń i co za tym idzie obwarowań hodowlanych dla rasy, która nigdzie nie została zatwierdzona, sklasyfikowana i ustandaryzowana.

Goldendoodles to rasa pierwszej generacji transgranicznej która wykazuje ona żywotność hybrydową. Jest to zjawisko w hodowli zwierząt powołujące się na fakt, że osobnik pochodzący ze skrzyżowania pomiędzy dwoma niepowiązanymi czystej linii rasami, jest zdrowszy i rośnie lepiej niż rodzice z linii.

Historia

Powstanie goldendoodli to właściwie historia powstania labradoodli.
 Historia zaczyna się w 1988 gdy manager organizacji zajmującej się szkoleniem psów asystujących osobom niepełnosprawnym spotkał kobietę przebywającą na wakacjach na Hawajach. Powiedziała mu wtedy, że jej marzeniem jest posiadanie psa przewodnika, ale nie może być spełnione z powodu alergii jej męża na psią sierść. Słyszała, że standardowe pudle były szkolone do pracy w charakterze psów przewodników w Australii i zapytała, czy istnieje możliwość podjęcia ponownej próby. W ten sposób zaczęły się poszukiwania większej ilości psów nie wywołujących alergii, które można by wyszkolić do pracy w charakterze psów przewodników. Po długich i bezowocnych poszukiwaniach odpowiedniego standardowego pudla, dokonano skrzyżowania standardowego pudla Harleya z suką labrador retrievera o imieniu Brandy, której zdolności do wydawania na świat psów z predyspozycja mi do szkolenia jako przewodników były uprzednio dowiedzione. Istniała nadzieja na reprodukcję psa o łagodnym charakterze labradora i nie gubiącego sierści pudla. Wynikiem tego związku były trzy czarujące Labradoodle - Sultan, Sheik i Simon. Sheik i Simon nie kwalifikowały się, ale Sultan rozpoczął szkolenie dla psów przewodników. Próbki sierści zostały wysłane samolotem na Hawaje i ku radości Pat, test alergiczne nie wykazały żadnej reakcji. Pat i Sultan byli razem szkoleni i wytworzyli między sobą silną więź. Krzyżówka wsteczna Labradoodla daje prawie zawsze psy o niskim stopniu wypadania sierści i w wielu przypadkach hipoalergiczne.

Rasa

Goldendoodle jest zamierzoną krzyżówką golden retrievera i pudla. Jest nowszą hybrydą niż labradoodle i staje się coraz bardziej popularne ze względu na piękną sierść i wspaniałe towarzyskie usposobienie. Geneza powstania tej krzyżówki w Ameryce Północnej była trochę inna. Hodowcy pragnęli uzyskać nie liniejącego, hypoalergicznego, pięknego, inteligentnego psa rodzinnego o łagodnym charakterze. Niezwykle ważnym powodem była chęć wyeliminowania lub zminimalizowania plagi chorób genetycznych, które nękają stare rasy.

Goldendoodle pozostaje mimo wszystko rasą myśliwską. Psem który będzie spełniał się w aportowaniu z lądu i wody, z pływania i służenia swojemu panu. Obdarzony bardzo dobrym węchem chętnie będzie tropił. Groodle to znakomicie spełniają się jako psy rodzinne. Kochają człowieka i chcą spędzać z nim każdą chwilę. Bardzo szybko się uczą, znakomicie przechodzą etap socjalizacji, stając się psami towarzyskimi, zawsze chętnymi do zabaw i pieszczot.

Sierść:
 Typ włosa : długi: falowany, kręcony, prosty.
 Kolor włosa :złoty, kremowy, biały, szary, czarny, czekoladowy.
 Przewidywana średnia wieku Groodli to 15 lat.

Perspektywy

Dzisiaj hodowlę Doodli można dookreślać na podstawie zaledwie 7-8 pokoleń. To niewiele, mimo wytyczanych kierunków i celów efekt końcowy jest jeszcze daleko. Hodowcy i stowarzyszenia zastanawiają się jak może wyglądać końcowy efekt tego hybrydowego eksperymentu, jak łączyć ze sobą linie oraz pokolenia aby zaistniała ścisła powtarzalność cech. Jest szansa, że pasjonaci, miłośnicy „rasy” dopną swego. W czym na pewno pomagać będą im wszyscy, którzy docenią niepowtarzalność i świetne predyspozycje do pracy jakie reprezentuje Goldendoodle.

Hodowla w pokoleniach:

Goldendoolde jako hybryda krzyżowa jest uznana przez amerykański Canine Hybrid Club. Tam też określono sposoby hodowli Goldedoodles, ze względu na krzyżowanie linii.
 F1 = 50%, Golden Retriever, 50% Pudel - jest to Golden Poodle . Pierwsze pokolenie, w wyniku czego uzyskiwane jest zdrowe potomstwo. Sierść typu F1 może być gładka lub falista jak u Golden Retrievera albo kręcona podobnie jak u pudla. Mogą linieć lub nie gubić włosa, potomstwo w miocie może być zróżnicowane pod względem cech obu ras.
 W pierwszej generacji mieszańców, psy mają dodatkowe korzyści zdrowotne związane z hybrydową żywotność.
 Pielęgnacja włosa: umiarkowana do bardzo wymagającej.
 Szata : Włos może być krótszy. Wymaga szczotkowania i okazjonalnego przycinania. Redukcja ilości sierści powinna odbywać się raz na kilka miesięcy, aby futro było krótsze i łatwiejsze do utrzymania.
 Alergia: zazwyczaj nadaję się do rodziny z łagodnymi alergiami.
 F1-B = 25%, Golden Retriever i 75% Pudel (Pudel,F1 Goldendoodle) .

To krzyżowanie jest wynikiem powrotu do jednej z ras jego pochodzenia. Z genetycznego punktu widzenia jeden rodzic jest z pierwszej generacji transgranicznej F1. Wyhodowane Goldendoodles nie linieją i znacznie mniejszym stopniu wywołują reakcje alergicznie niż F1.
Chociaż takie krzyżowanie nie jest mniej dynamicznie niż w oryginalnym hybrydowych pierwszego pokolenia - nadal stanowi wystarczającą baze genetyczną aby uzyskać zdrowe potomstwo.

Pielęgnacja włosa: umiarkowane do wysokiego opieki
 Szata: rośnie do standardowej długości 3-5 cm, wygląd podobny do pierwszej generacji. Włos falisty lub kręcony.
 Pielęgnacja: bardzo łatwa (statystyki w Dood Database).
 Alergia: polecany dla rodzin z umiarkowaną lub ciężką alergii.
 F2 = F1 Goldendoodle i F1 Goldendoodle.
 F3 = F2 Goldendoodle i F2 Goldendoodle
 Multi-generacja = F3. F3 lub wyższej generacji Goldendoodle krzyżowane z F3. Jak dotąd jest bardzo mało obserwacji dotyczących tego pokolenia.

Patrycja Górna-Szybkowska
 WORTAL PSY24.PL

Źródła:
 http://www.goldendoodle.pl/content/view/70/39/
 http://www.goldendoodleassociation.com/page002.aspx
 http://www.goldendoodles.com/faqs/goldendoodle_faq.htm
 http://www.godoodles.org/
 http://www.dogbreedinfo.com/goldendoodle.htm
 Zdjęcia: google.com

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie