Cockapoo - "rasa eksperymentalna"

Historia rasy

Choć rasa ta nie została oficjalnie uznana przez światowe organizacje kynologiczne, w ciągu kilku ostatnich dekad urocze psy cockapoo vel cockerpoo (w Australii zwane także spoodle) zyskały spore grono wielbicieli - przede wszystkim w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Wielkiej Brytanii. Jest to rasa hybrydowa, stosunkowo nowa, powstała ze skrzyżowania cocker spaniela i pudla. Celem hodowców było stworzenie idealnych psów towarzyszących amerykańskim rodzinom. Oczekiwano, że cockapoo będą odznaczać się wyjątkową inteligencją i przyjaznym, radosnym  usposobieniem. Eksperyment zakończył się sukcesem. Rzeczywiście, przedstwiciele nowej rasy cechowali się łagodnością, oddaniem i wysokim stopniem podatności na tresurę.

Nie jest znana dokładna data pojawienia się na świecie pierwszych szczeniąt, jednak według wielu źródeł miało to miejsce na przełomie lat pięćdzieciątych i sześćdziesiątych. Pewne jest natomiast, że cockapoo pochodzą ze Stanów Zjednoczonych. Hodowcy od początku dbali, by nie poddawać rozmnażaniu osobników obciążonych chorobami genetycznymi lub zaburzeniami osobowości. Nie stworzono wprawdzie oficjalnego wzorca rasy, ale  wszyscy sympatycy cockapoo są zgodni co do pożądanych cech swoich ulubieńców. Zarówno w Ameryce, jak i w Europie powstało wiele organizacji zrzeszających hodowców i wielbicieli cockapoo. W 1998 roku Mary D. Foley założyła Amerykański Klub Cockapoo (The Cockapoo Club of America ), którego celem jest promowanie rasy, wspieranie hodowców i udzielanie wszelkich informacji dotyczących pielęgnacji, zdrowia i wychowania cockapoo.

Rys psychologiczny

Amerykańscy hodowcy chcieli, by cockapoo przejęły najlepsze cechy popularnych psów do towarzystwa: spanieli (najprawdopodobniej amerykańskich cocker spanieli) i pudli. Śmiałe posunięcie, jakim było zeswatanie obu ras, przyniosło wspaniałe rezultaty. Cockapoo okazały się pojętne, pogodne i łatwe w prowadzeniu.  Od pierwszej chwili spędzonej w ich towarzystwie urzekają otwartością, serdecznym usposobieniem i rezolutnością. Są wyjątkowo radosne i można odnieść wrażenie, że ich największym marzeniem jest przekazywanie tej radości dalej. Zazwyczaj im się to udaje i każdy, kto ma szczęście je spotkać, zapomina na chwilę o swoich zmartwieniach. Cockapoo to bardzo aktywne pieski. Nigdy nie odrzucą zaproszenia do zabawy. Uwielbiają się bawić, ale nie oznacza to wcale, że trudno je okiełznać. W przypadku cockapoo, tak jak i każdej innej rasy, ważna jest prawidłowo przeprowadzona socjalizacja. Warto rozważyć zapisanie pieska na zajęcia w psim przedszkolu. Integracja z innymi czworonogami, psie sporty (agility, dogfrisbee, flyball) potrafią bardzo uszczęśliwić małego cokcapoo. Uczestnictwo w szkoleniu pozwoli rozwinąć tkwiący w nim potencjał. Cockapoo są szczęśliwe ucząc się nowych sztuczek i widząc dumę właścicieli. Znakomicie odnajdują się w obedience - dyscyplinie sportowej, której główną ideą jest nauka przez zabawę. To doskonały sposób na wzmocnienie więzi z psem. Wychowując pieska tej rasy należy stosować zasadę wzmacniania pozytywnego. Pies nagradzany będzie odczuwał jeszcze większą motywację, radość ze współpracy z człowiekiem niż ten, wobec którego stosować będziemy surowe kary. Cockapoo potrzebują łagodnego prowadzenia, ale nie zaszkodzi odrobina stanowczości i konsekwencji. Świadome swojego uroku psiaki potrafią owinąć sobie właścicieli wokół łapki. Rasa ta to dobry wybór dla osób nie mających doświadczenia w wychowywaniu czworonogów.

Cockapoo szybko przystosowują się do nowych warunków. Czują się dobrze zarówno w domu z ogrodem, jak i w niwielkim mieszkaniu. Najważniejsze, by być blisko rodziny, do której bardzo się przywiązują. Potrafią przystosować się do trybu życia swoich państwa. Chętnie spędzają czas w towarzystwie dzieci. Przebywając z nimi wykazują się rzadko spotykaną cierpliwością i delikatnością. Mogą godzinami biegać z dzieckiem po parku albo oddawać błogiemu lenistwu i pieszczotom leżąc obok dziecka na podłodze. Cockapoo potrzebują dużo czułości i ciepła, dlatego nie powinny mieszkać z osobami oschłymi. Wszystkich domowników pragną otaczać czułością i opieką. Lubią wiedzieć co się dzieje w ich domu. Mają nieco ciekawską naturę, swoją ciekawość umieją jednak pohamować. Zawsze wyczują niepokój, zmęczenie czy chorobę członków swojej rodziny. Potrafią wykazać się niezwykłą empatią. Cockapoo są spokojnymi domownikami. Starają się nie przysparzać kłopotów. Niektóre osobniki mają tendencje do nadmiernego szczekania, ale można je tego oduczyć. Wykazują się jednak czujnością i potrafią zaalarmować o zbliżającym się niebezpieczeństwie. Ciszę i spokój cenią sobie tak samo, jak radosną zabawę. Chętnie uczestniczą w rodzinnych wycieczkach. Przyjmując pod swój dach cockapoo powinniśmy liczyć się z tym, że będzie chciał uczestniczyć w życiu rodzinnym i nie wystarczy mu rola obserwatora. Jeśli na samym początku jasno przedstawimy naszemu cockapoo panujące w domu zasady i będziemy konsekwentni, możemy uniknąć wielu nieporozumień z pieskiem, w którego naturze leży chęć umilania nam życia, a nie uprzykrzania. Cockapoo są całkowicie pozbawione agresji. Nie mają skłonności do dominacji. Żyją w pokoju z innymi zwierzętami, a do zdystansowanego kota cockapoo jako pierwszy wyciągnie łapę, mając nadzieję na nawiązanie wieloletniej przyjaźni. Otwartość na współpracę z człowiekiem, wrodzone dążenie do spełniania oczekiwań i chęć imponowania sprawiają, że cockapoo są psami wszechstronnymi. To idealni towarzysze osób aktywnych, rodzin z dziećmi, seniorów. Wiele piesków sprawdza się w dogoterapii - m.in. odwiedzając pacjentów onkologicznych, pracując z dziećmi autystycznymi, ofiarami przemocy, osobami starszymi, cierpiącymi na depresję. Cockapoo to rasa wręcz stworzona do para-agility (ParAgility) - dyscypliny sportowej opartej na współpracy z niepełnosprawnymi właścicielami (przewodnikami), której celem jest pokonanie specjalnego toru przeszkód.

Zdrowie i pielęgnacja

Decydując się na przyjęcie pod swój dach cockapoo warto zwrócić się do odpowiedzialnego hodowcy, który umożliwi nam poznanie rodziców, a przynajmniej matki miotu. Cockapoo mogą być narażone na choroby typowe dla spanieli lub pudli, ale pamiętajmy, że jednym z podstawowych założeń twórców tej eksperymentalnej rasy było wyeliminowanie wad genetycznych, przez niepoddawanie dalszemu rozmnażaniu osobników, u których zdiagnozowano poszczególne choroby. Dzięki odpowiedzialnemu podejściu hodowców cockapoo to stosunkowo zdrowe psy. Żyją zazwyczaj około czternastu, piętnastu lat, ale można spotkać także dwudziestoletnie cockapoo radośnie biegające po parkach. Sporadycznie mogą wystąpić kłopoty z rzepką i inne kontuzje. Zdarzają się także problemy z oczami, m.in. postępujący zanik siatkówki. Cockapoo to pieski bardzo zróżnicowane pod względem wielkości i umaszczenia. Różne są także typy sierści. Zwykle cockapoo nie linieją i mogą mieszkać z alergikami. Pielęgnacja nie jest czasochłonna ani kłopotliwa, ale wymaga systematyczności. Czasami wystarczy regularne szczotkowanie, innym razem wskazane jest okresowe trymowanie. Jeśli zaniedbamy te czynności pielęgnacyjne, nasz cockapoo będzie narażony na infekcje skórne. Ważne jest codzienne czyszczenie uszu i oczu. Cockapoo mają często niepohamowany apetyt. Właściciele powinni wykazać się stanowczością i nie rozpieszczać swoich ulubieńców dowolną ilością przysmaków. Podczas szkolenia pochwała czy głaskanie też mogą być nagrodą! Zbilansowana dieta i ograniczenie przekąsek pozwolą zminimalizować ryzyko nadwagi i związanych z nią problemów. Większość przedstawicieli tej uroczej rasy to pieski bardzo energiczne, potrzebujące ruchu - przynajmniej jednego dłuższego spaceru w ciągu dnia i aktywnej zabawy w domu. Zdarza się jednak, że cockapoo wcale nie ma ochoty na aktywność fizyczną. Nie musi to świadczyć o chorobie. Może być to kwestia temperamentu. Wybierając szczeniaczka warto porozmawiać z hodowcą i przedstawić swoje oczekiwania związane z charakterem pieska.

 

Magda Kosińska
PORTAL PSY24.PL

zdjęcie: Autor: Maurajbo,
Źródło: https://en.wikipedia.org/wiki/Cockapoo#/media/File:12-wk-cockpoo.JPG

 

 

 
 
 
 
 
 
Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.