CHIN JAPOŃSKI - informacje podstawowe

Historia

Pierwsze wzmianki o tej rasie pojawiły się w 57 r p.n.e. Przodkowie tych piesków zostali ofiarowani na dwór cesarza chińskiego przez władców koreańskich. Według źródeł historycznych, rasa ta została przewieziona z Chin do Japonii oraz Korei przez dyplomatów. Istnieje również hipoteza, że pochodzą one od psów przywiezionych przez buddyjskich mnichow do Japonii. Psy te stały się ulubionymi pieskami salonowymi nie tylko w krajach azjatyckich, ale również w USA i Anglii, gdzie stały się towarzyszami królowej Wiktorii.

Wygląd

Rozmiar: 25-28 cm
Waga: 3-4 kg

Szata

Szata jest jedwabista, prosta i długa. Całe ciało z wyjątkiem głowy pokryte jest obfitym owłosieniem. Uszy, szyja, uda i ogon ozdobione są obfitymi piórami. Umaszczenie jest białe z czarnymi lub czerwonymi łatami. Cenione są symetrycznie rozmieszczone łaty na oczach, uszach i całym ciele.

Charakter

Chin japoński jest żywiołowym, wdzięcznym pieskiem, lubi zabawy i towarzystwo, jest dobrą rasą dla rodziny z dziećmi, może mieszkać w małym mieszkaniu, potrzebuje niewiele ruchu, ale jest bardzo aktywny, dlatego należy poświęcać trochę czasu na zabawę z nim. Jest bardzo posłuszny, szybko się uczy, szkolenie nie powinno sprawiać większego problemu. Jednak z trudem daje nauczyć się czystości, co może być dość sporą wadą. Ta rasa ma skłonność do chorób oczu, należy więc na nie szczególną uwagę. Powinno się uważać na nie podczas upałó, gdyż rasa ta ma często problemy z oddychaniem z powodu płaskiego nosa.

Chin japoński jest bardzo rzadko spotykaną rasą w Polsce, jednak przez wzrastającą popularność psów salonowych, powstaje wiele hodowli tej rasy.

zdjęcia:  Author: Lilly M, http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Czin_japo%C5%84ski_554.jpg, GNU Free Documentation License, Version 1.2

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie