Basset artezyjsko–normandzki

O RASIE:
Basset artezyjsko-normandzki jest jednym z najbardziej inteligentnych i wesołych psów gończych. Oprócz pierwszorzędnych cech psa myśliwskiego to  także  ceniony pies do towarzystwa dla całej rodziny. Jeśli będzie mógł żyć w ciągłym kontakcie z właścicielem, będzie najszczęśliwszy. To pies uwielbiający ludzką obecność, pełen serca, niezwykle przywiązany do swoich właścicieli. Doskonale czuje się zarówno w ludzkiej jak i w psiej sforze. Bardzo dobrze dogaduje się z innymi zwierzętami - niekoniecznie psami.

Pamiętajmy, że Basset to pies myśliwski. Jeśli ma doświadczenie w polowaniach to bezbłędnie głosi ślad, nie zmyli tropu i nie zejdzie z niego samowolnie. Może polować w sforze lub w pojedynkę. To tropiciel o silnym, niskim głosie i doskonałym węchu. Sprawdza się w terenie otwartym jak i w najgęstszych zaroślach. Podczas polowania korzysta ze swojej wytrwałości i inteligencji, ścigając zwierzynę - nie daje jej na moment odetchnąć.

Pochodzi z Francji, gdzie jest bardzo popularny. W Europie często pozostaje ciekawostką wystaw kynologicznych. W Polsce basset artezyjsko normandzki jest psem unikatowym. Jako hodowla  tych przepięknych psich osobistości zachęcamy do kontaktu z nami w razie pytań i wątpliwości. Chętnie opowiadamy o naszych bassetach i zawsze jesteśmy otwarci na odwiedziny.

TROCHĘ HISTORII
Basset artezyjsko normandzki to pies stworzony do polowań z bronią palną na króliki i zające. Chociaż podejmuje także ślad dzika.
Psy te pochodzą od dużych psów gończych. Ich krótkie nogi powstały w skutek mutacji genetycznej. Zjawisko to występuje także u innych zwierząt.
W kraju z którego pochodzą - Francji- występowały 2 typy bassetów (artezyjski i normandzki) hodowanych przez dwóch niezależnych hodowców : hrabiego le  Coutelux de Canteleu i Louis Lane . Typ normandzki - dosyć ciężki i łagodny, oraz artezyjski - w porównaniu z normandzkim lekki, zwinny. Z ich skrzyżowania powstał wyśmienity pies myśliwski. Od 1890 r. hodowany w czystości rasy jako basset artezyjsko normandzki

CHARAKTER
Cierpliwy i sympatyczny. Serca podbija swoim wyglądem - smutnego klauna. Bardzo inteligentny, dynamiczny, samodzielny oraz posłuszny. Ma wszystkie zalety pierwszorzędnego psa gończego. Jest obdarzony silnym instynktem terytorialnym  (doskonale pilnuje swojego domu) oraz basowym i donośnym głosem.  W styczności z nim, żaden „domownik na gapę"  - nie wygra. Mając go za członka rodziny  nie musisz się już martwić  niechcianym  zwierzakiem czy „wścibskim sąsiadem".

Żyją stosunkowo długo. Jego odejście  wiązać się będzie z ogromną pustką i żalem, ponieważ wobec swojego właściciela zawsze jest miły serdeczny, wierny i bardzo przyjacielski.

Bassety uwielbiają wszelkiego rodzaju gry i zabawy, dlatego te bardzo ruchliwe zwierzęta sprawdzają się doskonale w chowaniu z dzieckiem. Młodzi mieszkańcy muszą jednak pamiętać, aby czworonożnego przyjaciela nie ciągnąć za długie uszy i uszanować jego prawo do dziennej drzemki.

Mimo upływu lat pies ten chętnie chodzi do lasu w późniejszym wieku.  Posiada krótkie, mocne (mogą być wygięte) na zewnątrz kończyny przednie, łopatki skośne i umięśnione, uda okrągłe i mocno umięśnione, stawy skokowe mocne stosunkowo nisko osadzone i wyraźnie kontowane. Ma żelazne zdrowie. Sierść łatwa w pielęgnacji. Jest wytrwały, łatwy do ułożenia, inteligentny, przywiązany do swojego właściciela.

Doskonale głosi ślad, nigdy nie zmyli tropu i nie zejdzie z tropu samowolnie. Nie będzie ślepo ścigać zwierzyny ponieważ zdaje sobie sprawę że na swych krótkich nogach czasami nie ma szans jej dopaść. Będzie korzystać ze swojej wytrwałości i inteligencji. Będzie cały czas tropić i głosić aż do podprowadzenia zwierzyny na linię strzału. Ma szalenie czuły węch, niski silny głos, jest bardzo cierpliwy, chętnie chodzi na polowania.  Wymaga dbałości o naukę posłuszeństwa, okazywania stanowczości lecz nie powinno się wobec niego być zbyt wymagającym. Chętnie się uczy. Kocha ruch na powietrzu.  Naukę powinno rozpocząć się we wczesnej młodości, będzie pamiętać to czego się nauczył do końca życia. Przetrenowanie takiego psa zniechęca go do pracy. Nie powinno się go karcić za popełnione błędy . Powinno się go nagradzać to daje lepsze efekty.

PRZYDATNE INFORMACJE
Jest to pies gończy, który uwielbia ludzką obecność i sympatię. Nie jest tak wygodnicki i ciepłolubny jak basset hound,  ale  uwielbia w domowym zaciszu wyciągnąć się na miękkich poduszkach.   Jego długość nie przeszkadza mu we wskakiwaniu do tapczan czy krzesła Doskonale czuje się w domowych pieleszach ale równie dobrze czuje się wśród pobratymców na zewnątrz domu .

ŻYWIENIE
Pamiętajmy, żeby ze względu na jego wzrost i długość uszu umiejętnie dostosować miskę. Dzienne zapotrzebowanie basseta to około 220 g chudego, drobno pokrojonego mięsa, do tego 110 g gotowanego ryżu, makaronu lub  płatków i około 110 g gotowanych warzyw. Dodatkowo posiłki powinny być wzbogacane o dodatek witamin i minerałów. Można stosować doskonałej jakości gotowe karmy -  ale kwestia karmienia to temat rzeka więc  ................. możemy o tym rozmawiać godzinami.

Najlepszymi smakołykami, które mogą posłużyć jako nagroda, są dla nich; kość cielęca lub wołowa. Pamiętajmy, że kości z drobiu, królika czy jagnięcia - zwłaszcza gotowane  mogą być niebezpieczne, gdyż łupią się na nie ostre groźne drzazgi, mogące przebić jelita. Nie wolno nam także zapominać, że bassety szybko tyją, dlatego należy zadbać o jego codzienny ruch. Pod żadnym pozorem nie można także ulegać jego „maślanym oczkom" proszącym przy stole, ponieważ dojadanie między posiłkami szkodzi jemu zdrowiu.

ZDROWIE I PIELEGNACJA
Bassety cieszą się żelaznym zdrowiem. W stosunku do swojej wielkości długi lecz mocnej proporcjonalnej budowy. Jest to zdrowa rdzenna rasa francuska.  Nie ma nic wspólnego z ogólnie przyjętym pojęciem chorowitości bassetów.  Trzeba pamiętać jedynie o tym, że przedzierając się przez krzaki w pogoni za zwierzyną często drapie lub kaleczy swoją skórę (jest to związane z jego pasją do tropienia). Należy także uważać na nadmierne słońce, ugryzienia owadów czy kleszczy.

Należy kontrolować  stan oczu, nosa ,  długich uszu, które umożliwiają wentylację ucha środkowego. Bassety są bardzo łatwe i wygodne w pielęgnacyjnym utrzymaniu. Ich krótka, gęsta i przyległą sierść eliminuje wizyty u fryzjera. Zabłocone łapy, brzuch doprowadzamy do porządku za pomocy wilgotnej szmatki. Należy także pamiętać o stanie pazurów, które jeśli, same nie zostaną zdarte, należy podciąć.

Hodowla Basset Artesien Normand (Basset Artezyjsko - Normandzki)
Semper Cordis FCI, www.fransebasset.pl

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie