Akita Inu – komu można polecić tę rasę?

Akita Inu jest jedną z najpopularniejszych ras ostatnich lat. Pies o japońskim rodowodzie może się podobać, prezentuje się bardzo dostojnie, a przy tym panuje powszechne przekonanie, że jest łatwy w ułożeniu. Ta ostatnia opinia nie ma wiele wspólnego z rzeczywistością, dlatego zakup przedstawiciela rasy Akita Inu trzeba bardzo dokładnie przemyśleć. Podpowiadamy, dla kogo będzie to dobry wybór.

Dla rodziny

Akita jest typowo rodzinnym psem, który bezgranicznie pokocha zarówno dorosłych właścicieli, jak i ich dzieci. Warunek: te drugie nie mogą się nad nim pastwić i przekraczać wyznaczanych przez psa granic. Gdy Akita wyraźnie ma dość zabawy, to należy pozwolić mu odejść w spokojne miejsce. Przedstawiciele tej rasy wykazują się cierpliwością, a ludzka rodzina w zupełności wystarczy im do szczęścia.

Dla osób mających doświadczenie z psami

Nie jest prawdą, że Akita to rasa dla każdego. Na pewno nie można jej polecić tym, którzy szukają pierwszego w swoim życiu psa i nie mają żadnego doświadczenia w szkoleniu z zakresu posłuszeństwa. Akita jest psem wymagającym, potrzebującym zdecydowanego przewodnika, który od razu ustali czytelne dla pupila zasady postępowania.

Dla osób zrównoważonych psychicznie

Na posiadanie Akity na pewno nie powinny się decydować osoby, które mają problem z panowaniem nad emocjami, agresywne i wybuchowe. Ta rasa nie znosi nerwowej atmosfery, która może się udzielać psu i spowodować, że sam zacznie się zachowywać agresywnie. Akita musi mieć zrównoważonego, zdecydowanego i przewidywalnego przewodnika.

Dla samotników

Rasa Akita wydaje się być idealnym wyborem dla osób, które niekoniecznie szukają towarzystwa innych ludzi. Ten japoński pies jest dokładnie taki sam – nie potrzebuje kontaktów z psami czy pozostałymi zwierzętami. Będzie szczęśliwy, gdy znajdzie dobrego właściciela, który będzie mu poświęcać sporo czasu i razem stworzą zgrany duet.

Dla osób aktywnych

Warto pamiętać, że Akita, pomimo swoich rozmiarów, jest psem wymagającym sporej dawki ruchu. Przedstawiciele tej rasy nie lubią się nudzić, za to uwielbiają długie spacery i kreatywne zabawy. Będzie to zatem dobry wybór dla osób, które np. szukają towarzysza do uprawiania sportu na świeżym powietrzu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie