Twój pies boi się chodzenia po schodach? Sprawdź możliwe przyczyny

Z pozoru prosta czynność, jaką jest wchodzenie po schodach lub schodzenie z nich, może być dla psa ogromnym wyzwaniem. Nie brakuje czworonogów, które wręcz boją się tego elementu i za żadne skarby nie chcą z niego korzystać. Dla właściciela to spory problem, szczególnie wtedy, gdy pies jest duży i trudno byłoby go bez przerwy wnosić po schodach. Warto więc zastanowić się, jakie mogą być przyczyny tego lęku – a jest ich co najmniej kilka. Te najbardziej prawdopodobne wymieniamy w naszym poradniku. Dowiedz się, dlaczego Twój pies boi się chodzenia po schodach.

Nie jest do tego przyzwyczajony

Zacznijmy od banalnego powodu, który może być źródłem lęku u psa przed korzystaniem ze schodów. Być może do tej pory Twój pupil nie miał w ogóle okazji, aby wchodzić czy schodzić ze schodów, bo zawsze go po nich nosisz? A może wcześniej mieszkaliście w domku jednorodzinnym i lęk pojawił się po przeprowadzce do mieszkania w bloku bez windy? W każdym z takich przypadków recepta jest jedna: trening. Trzeba oswoić psa ze schodami, pokazać mu, że nie ma się czego bać i wykazać się anielską cierpliwością.

To wbrew jego naturze

Pies może odmawiać chodzenia po schodach również dlatego, że nie pozwala mu na to jego instynkt. W naturze czworonogi nie mają w zwyczaju korzystania ze schodów, poruszają się raczej po płaskim terenie, stąd ścieżka ze stopniami wydaje się im być czymś dziwacznym, niepokojącym.

Ma złe wspomnienia

Zawsze trzeba brać pod uwagę, że pies mógł kiedyś doznać urazu podczas wchodzenia po schodach czy schodzenia z nich. Jest to szczególnie prawdopodobne w przypadku czworonoga przygarniętego ze schroniska, którego historia nigdy nie jest nam do końca znana. Jeśli zwierzak w przeszłości np. skręcił łapę schodząc ze schodów, to jest czymś zupełnie naturalnym, że teraz stara się unikać korzystania z tego elementu.

Ma problemy zdrowotne

Awersja do korzystania ze schodów może być spowodowana również tym, że wchodzenie i schodzenie z nich sprawia mu ogromną trudność czy nawet ból. Jest to dość typowe dla psów w podeszłym wieku, ale też czworonogów ras dużych i olbrzymich, u których rozwijają się różnego rodzaju schorzenia ortopedyczne, na czele z dysplazją stawów. Dla świętego spokoju warto więc udać się do weterynarza i poprosić o przeprowadzenie dokładnego badania w tym kierunku.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie