Psie zmarszczki

Przydatne zmarszczki

 

Mam nadzieję, że nikt nie wpadnie na pomysł poprawiania urody psów botoksem, bo pies ze zmarszczkami wokół oczu to pies, który cieszy się na twój widok. Oczy są niezastąpionym źródłem informacji o tym, co dzieje się w jego umyśle. Odczytywanie ich rozmaitych wyrazów wymaga pewnej wprawy, ale akurat marszczenie okolicy oczu jest bardzo łatwe do zobaczenia. Tak jak u szczerze śmiejącego się człowieka, tak i u szczęśliwego psa cieszącego się na twój widok wokół oczu pojawiają się liczne, drobne zmarszczki, powstające skutkiem kurczenia się mięśni okołoocznych.

Jeśli popatrzy się na fotografie „szczęśliwych twarzy” ludzi i psów, jakie zamieszczam w tej książce, to widać, że u obydwu gatunków leżące wokół oczu mięśnie w znacznym stopniu wpływają na ich ekspresję. Wydaje mi się, że u psów zmrużenie oczu znaczy co innego niż u ludzi, u których jest zawsze powiązane z odczuwaniem zadowolenia, nawet szczęścia.

Tymczasem u psów zaobserwować można, że im bardziej któryś z nich nastawiony jest poddańczo, tym mocniej mruży oczy. Pozostaje to w zgodzie z obserwacjami badaczy wilków. Uważają oni, że zmrużenie oczu jest jednym z sygnałów świadczących o podporządkowaniu.

Z kolei kiedy pies jest pobudzony, ożywiony, zaskoczony lub przestraszony – wtedy jego oczy stają się okrągłe. To samo widzimy u ludzi, których oczy okrągleją ze strachu czy zaskoczenia. Można to wyraźnie zobaczyć na załączonych przeze mnie fotografiach obydwu gatunków. Pip zawsze bała się grzmotów. Kiedy po jakimś szczególnie głośnym wskakiwała w popłochu do mojego łóżka, miała oczy wielkie i okrągłe jak patelnie. Okrągłe oczy to pewny sygnał, że pies jest albo wystraszony, albo mocno pobudzony.

Na ogół połączone jest to z rozszerzeniem źrenic; to jednak jest trudniejsze do zaobserwowania – zasadniczo jeśli pies jest rzeczywiście wystraszony, lepiej nie zbliżać się do niego aż tak blisko, by można było bez trudu przypatrzeć się jego źrenicom. Natomiast każdy chyba zauważy, jeśli oczy psa przybierają nienormalnie okrągły kształt. U niektórych ras może to być trudniejsze niż u innych, bo kształt oka bywa różny – na przykład u malamuta są one kształtu migdała, a u chihuahua i cavalier king charles spanieli – duże i okrągłe. Ważne, by umieć zaobserwować, jak kształt oka się zmienia. Podobnie jak w przypadku innych subtelnych sygnałów, nic nie zastąpi obserwacji.

Wiedząc, jaki kształt i wyraz ma oko psa w zwykłych, codziennych sytuacjach, łatwo spostrzeżesz wszelkie, nawet bardzo nieznaczne zmiany, które zachodzą na przykład podczas wizyty u weterynarza, czy przy spotkaniu z innym psem.

Z miłości do psa, Patricia McConnell

wydawca: www.galaktyka.com.pl

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie