Pinczer – dla kogo jest ta rasa?

Pinczery, w Polsce niepoprawnie nazywane ratlerkami czy sarenkami, to rasa małych psów, które budzą spore zainteresowanie wśród nabywców. Z uwagi na niewielkie rozmiary są to psy idealnie sprawdzające się w mieszkaniu, niekłopotliwe i niedrogie w utrzymaniu. Dla kogo jest pinczer? Na to pytanie odpowiadamy w naszym poradniku.

Dla osób aktywnych

Pinczer to mały pies przepełniony energią. Trudno jest mu usiedzieć w jednym miejscu, wciąż chciałby się bawić i za czymś gonić. Dlatego nie jest to rasa dla osób preferujących stacjonarny i mało aktywny tryb życia. Pinczerowi trzeba zapewnić mnóstwo ruchu, jeden dłuższy spacer w ciągu dnia będzie stanowczo niewystarczający. Poza samymi spacerami zaleca się również stymulowanie pinczera aktywnymi zabawami typu agility.

Dla właścicieli domu z ogródkiem

Choć pinczery kojarzą się z idealnymi psami do mieszkania, to w rzeczywistości jeszcze lepiej czują się w domach z ogródkiem. Pinczer uwielbia mieć swobodny dostęp do terenu zewnętrznego, gdzie może dać upust swojej energii, wybiegać się, pokopać, rozrabiać, szukać różnych ciekawych rzeczy.

Dla szukających niezwykle wiernego towarzysza

Pinczery to rasa wyjątkowo oddana człowiekowi. Zakochują się w opiekunie na zabój, są gotowe wiele wybaczyć, dlatego nie można zawieść ich zaufania. Jeśli chcesz mieć bardzo bliski kontakt z psem, to rasa z całą pewnością będzie dobrym wyborem.

Warto przy tym zaznaczyć, że charakterystyczne dla pinczerów jest wybieranie sobie jednego najukochańszego człowieka w rodzinie. Pozostali domownicy są oczywiście akceptowani i lubiani, natomiast przewodnikiem pinczera może być tylko ten, kogo pies sobie wybierze.

Dla mających doświadczenie z psami

Wbrew pozorom pinczery nie są psami łatwymi do ułożenia. Potrafią pokazać charakterek, a nawet przejawiać agresję – głównie w stosunku do innych zwierząt. Dlatego możemy polecić tę rasę przede wszystkim osobom, które mają już doświadczenie z psami, potrafią je socjalizować i układać, a przy tym mają sporo wolnego czasu i cierpliwości.

Pinczer wymaga wytyczenia mu nieprzekraczalnych granic. Na przykład nie można akceptować podgryzania, szczerzenia zębów, warczenia czy ujadania, gdy pies zostaje sam w mieszkaniu (sąsiedzi nie byliby zadowoleni).

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie