Czy Twój pies jest meteopatą?

Powszechnie wiadomo, że psy mogą odczuwać całkiem podobne dolegliwości, jak ludzie. Też miewają bóle głowy, wahania nastrojów, bywają zmęczone czy nadmiernie „nakręcone”. Zdaniem psich behawiorystów u psów można zaobserwować również tendencję do meteopatii, czyli nadwrażliwości na zmiany pogodowe. Jakie są tego objawy? Co zrobić, gdy zauważysz je u swojego pupila? Sprawdź w naszym poradniku.

Problemy z poruszaniem się

Meteopatia najmocniej daje się we znaki psom, które cierpią na choroby stawów, na przykład dysplazję. Można u nich wówczas zaobserwować nawet problemy z poruszaniem się. Nasilenie objawów chorobowych ma najczęściej związek z pogorszeniem pogody – potocznie mówi się przecież, że stawy bolą „na deszcz”.

Apatia

Szykująca się zmiana pogody u ludzi powoduje podwyższenie lub obniżenie ciśnienia. Psy reagują na to podobnie. Ponieważ jednak czworonóg nie poskarży się, że boli go głowa czy jest senny, to musimy zaobserwować ten stan zwracając uwagę na inne objawy. Jednym z nich jest właśnie apatia. Psi meteopata może diametralnie zmienić swoje zachowanie i zamiast biegać po mieszkaniu, upraszać się o pieszczoty i nie odstępować właścicieli na krok, na przykład przespać cały dzień w legowisku.

Odmawianie jedzenia

U wielu ludzi meteopatia objawia się problemami żołądkowymi. Całkiem podobnie wygląda to u psów, które w reakcji na szykującą się zmianę pogody mogą odmawiać jedzenia – i dotyczy to nawet czworonożnych łakomczuchów. Pies nie zje posiłku, choćbyśmy podstawili mu miskę pod sam nos i wypełnili ją ulubionymi smakołykami pupila.

Co robić, gdy podejrzewamy meteopatię u psa?

Najważniejsze jest to, aby poczekać na szykującą się zmianę pogody. Jeśli po np. ochłodzeniu zachowanie psa wróci do normy, to wiemy już, z czym mamy do czynienia. Gorzej, gdy wspomniane objawy utrzymują się przez kilka dni, a pogoda się ustabilizowała. W takiej sytuacji nie ma na co czekać – dla świętego spokoju lepiej umówić się na wizytę kontrolną u weterynarza, zwłaszcza jeśli pies ma zdiagnozowaną chorobę stawów, a od jakieś czasu wyraźnie ujawniają się u niego problemy z poruszaniem.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie