Adopcja psa po przejściach – o czym musisz wiedzieć?

Jeśli od dawna męczy Cię myśl o adoptowaniu psa, to jak najbardziej możemy temu przyklasnąć. Oczywiście pod warunkiem, że możesz zapewnić zwierzakowi dobry dom, poświęcić mu dużo uwagi, a sama potrzebna posiadania psa nie jest tylko chwilowym kaprysem. Zaglądając do lokalnego schroniska miej na uwadze, że wśród psów do adopcji znajdują się też te, które są po naprawdę ciężkich przejściach – były bite, maltretowane, porzucone w lesie, głodzone, spały na gołej ziemi itd. Przygarnięcie takiego psa może się wiązać z wieloma problemami, a najważniejsze z nich omawiamy w naszym poradniku.

Silny lęk separacyjny

U psów po przejściach taki lęk nie jest niczym nadzwyczajnym. Co gorsza, może on być bardzo silny, dezorganizując życie całej rodziny. Jeśli pies panicznie boi się zostawać sam, to minie dużo czasu, zanim będzie można ze spokojem wyjść z domu i nie czekać na telefon od przerażonych czy wściekłych sąsiadów.

Agresja

Agresywne zachowania najczęściej wynikają z tego, że pies nie zna niczego innego, nigdy nie zaznał ludzkiej miłości, był bity czy wiecznie musztrowany. Co gorsza, takie zachowania mogą się ujawnić w zupełnie nieoczekiwanych sytuacjach – np. pies jest niesamowicie towarzyski w schronisku czy podczas spaceru, natomiast jego postawa diametralnie zmienia się w czasie jazdy samochodem, nocą, podczas przebywania w towarzystwie innych zwierząt itd.

Nietolerowanie hałasów i dzieci

Akurat to powinni zauważyć opiekunowie psa w schronisku. Jeśli dowiesz się od nich, że zwierzę bardzo źle reaguje na hałasy i nie toleruje dzieci, to nie lekceważ tych informacji. Psy po przejściach bardzo często czują lęk przed dziećmi, które są hałaśliwe i ekspansywne.

Dziwne zachowania

To może być cokolwiek: począwszy od załatwiania się na dywanie czy w narożniku pokoju, przez niszczenie wyposażenia, aż po spanie wyłącznie w łazience czy w kuchni. Nie znając dokładnie przeszłości psa nigdy nie można mieć pewności, jak odnajdzie się w nowym środowisku, jakie ma defekty psychiczne i emocjonalne, jak dużo czasu zajmie mu przekonanie się do nowych właścicieli. Cierpliwość, cierpliwość i jeszcze raz cierpliwość – bez tego nie ma nawet co myśleć o adoptowaniu psa po przejściach.

Nieznajomość podstawowych komend, nieumiejętność chodzenia na smyczy

To właściwie standardowe problemy obserwowane u psów po ciężkich przejściach. Raczej nie ma co liczyć na to, że zwierzak odebrany komuś, kto w ogóle się nim nie interesował, będzie poprawnie chodzić na smyczy i reagować na podstawowe komendy. Z takim psem trzeba dużo pracować, zaczynając od samego początku.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie