Małe rasy psów – poznaj ich najważniejsze zalety

Zastanawiasz się nad zakupem psa? Podobają Ci się rasy średnie i olbrzymie, natomiast masz wątpliwości, czy poradzisz sobie z takim psem i czy możesz mu zapewnić odpowiednie warunki bytowe? W takim razie skorzystaj z naszej wskazówki i rozważ psa małej rasy. Wybór jest bardzo duży (może to być również kundelek ze schroniska), a najważniejsze zalety małych psów omawiamy w naszym poradniku.

Są tanie w utrzymaniu

Zacznijmy od argumentu ekonomicznego. Przyjaźni oczywiście nie powinno się przeliczać na pieniądze, ale jesteśmy dorośli i widzimy, jak wszystko wokół drożeje. Decydując się na posiadanie psa warto więc dobrze się zastanowić, czy na pewno będzie nas stać na jego utrzymanie. Chodzi tutaj przede wszystkim o koszt zakupu dobrej jakości karmy.

Psy małych ras, co oczywiste, jedzą mniej, dlatego wydatki związane z żywieniem pupila siłą rzeczy są mniejsze niż przy rasach średnich, a tym bardziej olbrzymich.

Nie są tak problematyczne w okresie wakacyjnym

Mały pies to super opcja dla osób, które nie wyobrażają sobie, aby wyjechać na wakacje bez pupila. Warto pamiętać, że nawet hotele i pensjonaty przyjazne zwierzętom często stosują ograniczenie wagowe – na przykład do 8 kilogramów.

Psy małych ras są również mniej problematyczne pod względem transportu, jeśli decydujemy się dojechać na wakacje czy weekend za miastem własnym samochodem.

Mniej zniszczeń w domu

Od razu zaznaczam, że nie jest tak, że psy małych ras w ogóle nie niszczą. Maluchy też mają tendencję do gryzienia wszystkiego, co tylko się nawinie. Różnica w porównaniu z psami ras dużych jest jednak taka, że skala zniszczeń jest znacznie mniejsza.

Dobrze radzą sobie na ograniczonej przestrzeni

Masz małe mieszkanie i marzysz o posiadaniu psa? Rozważaj wyłącznie przedstawicieli mniejszych ras. Duży pies w ciasnym mieszkaniu będzie się po prostu męczyć, natomiast maluch na pewno znajdzie dla siebie wystarczającą ilość przestrzeni – co oczywiście nie oznacza, że można będzie zrezygnować ze spacerów i zabaw na świeżym powietrzu.

Małego psa może wyprowadzać nawet dziecko

To ważny argument dla rodziców, którzy szukają psa z myślą o zaspokojeniu potrzeb dziecka. Z małym czworonogiem na spacer może się wybrać nawet kilkulatek, nie obawiając się, że pupil nagle zerwie się ze smyczy czy przewróci opiekuna.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie