Zastanawiasz się nad zakupem psa? Podobają Ci się rasy średnie i olbrzymie, natomiast masz wątpliwości, czy poradzisz sobie z takim psem i czy możesz mu zapewnić odpowiednie warunki bytowe? W takim razie skorzystaj z naszej wskazówki i rozważ psa małej rasy. Wybór jest bardzo duży (może to być również kundelek ze schroniska), a najważniejsze zalety małych psów omawiamy w naszym poradniku.
Zacznijmy od argumentu ekonomicznego. Przyjaźni oczywiście nie powinno się przeliczać na pieniądze, ale jesteśmy dorośli i widzimy, jak wszystko wokół drożeje. Decydując się na posiadanie psa warto więc dobrze się zastanowić, czy na pewno będzie nas stać na jego utrzymanie. Chodzi tutaj przede wszystkim o koszt zakupu dobrej jakości karmy.
Psy małych ras, co oczywiste, jedzą mniej, dlatego wydatki związane z żywieniem pupila siłą rzeczy są mniejsze niż przy rasach średnich, a tym bardziej olbrzymich.
Mały pies to super opcja dla osób, które nie wyobrażają sobie, aby wyjechać na wakacje bez pupila. Warto pamiętać, że nawet hotele i pensjonaty przyjazne zwierzętom często stosują ograniczenie wagowe – na przykład do 8 kilogramów.
Psy małych ras są również mniej problematyczne pod względem transportu, jeśli decydujemy się dojechać na wakacje czy weekend za miastem własnym samochodem.
Od razu zaznaczam, że nie jest tak, że psy małych ras w ogóle nie niszczą. Maluchy też mają tendencję do gryzienia wszystkiego, co tylko się nawinie. Różnica w porównaniu z psami ras dużych jest jednak taka, że skala zniszczeń jest znacznie mniejsza.
Masz małe mieszkanie i marzysz o posiadaniu psa? Rozważaj wyłącznie przedstawicieli mniejszych ras. Duży pies w ciasnym mieszkaniu będzie się po prostu męczyć, natomiast maluch na pewno znajdzie dla siebie wystarczającą ilość przestrzeni – co oczywiście nie oznacza, że można będzie zrezygnować ze spacerów i zabaw na świeżym powietrzu.
To ważny argument dla rodziców, którzy szukają psa z myślą o zaspokojeniu potrzeb dziecka. Z małym czworonogiem na spacer może się wybrać nawet kilkulatek, nie obawiając się, że pupil nagle zerwie się ze smyczy czy przewróci opiekuna.