Kto powinien wychodzić na spacer z psem?

W wielu domach, w których stosunkowo niedawno pojawił się pies, trwają zażarte targi o to, kto ma wychodzić z pupilem na spacer. Zawsze na samym początku biorą to na siebie dzieci, jednak ich fascynacja zwykle szybko mija i robi się problem. W tym poradniku podpowiadamy, jak go rozwiązać. Sprawdź, kto powinien wychodzić na spacer z psem.

Pierwszym kryterium jest charakter i wychowanie psa

Jeśli pies jest z tych wyjątkowo upartych i trudnych w prowadzeniu, nie poddaje się łatwo nauce posłuszeństwa i wciąż bywa nieprzewidywalny, to absolutnie nie należy pozwalać dziecku, aby samo wyprowadzało pupila na spacer. W takiej sytuacji obowiązek spacerowania z psem spada na barki osób dorosłych – najlepiej tej, która ewidentnie jest dla psa przewodnikiem, liderem stada.

Dyżury w zależności od harmonogramu dnia

Bardzo dobrym pomysłem jest wyznaczanie dyżurów osobom odpowiedzialnym za wyprowadzanie psa na spacer. Te powinny być przydzielane w zależności od indywidualnych planów dnia poszczególnych domowników.

Jeśli np. jedna osoba wstaje wcześnie rano i wychodzi z domu pierwsza, to ona powinna być odpowiedzialna za poranny spacer z psem – nawet krótki, tylko na załatwienie potrzeb fizjologicznych.

Kolejny spacer powinien być obowiązkiem osoby, która np. pracuje z domu lub wraca wcześnie ze szkoły/z uczelni.

Popołudniowy spacer warto odbyć rodzinnie, zacieśniając tym samym więzi z psem i przy okazji fajnie spędzając czas.

Późnowieczorny spacer, zwłaszcza w okresie zimowym, należy powierzać osobie dorosłej, najlepiej mężczyźnie, ponieważ tutaj w grę wchodzą już kwestie bezpieczeństwa.

Warto stopniowo przenosić ciężar spacerów na dziecko

Jeśli dziecko jest już  wieku szkolnym, to jak najbardziej powinno zacząć wyprowadzać psa na spacer. Początkowo pod nadzorem rodziców, jednak w momencie, gdy zyskamy pewność, że pies jest przewidywalny, posłuszny i w pełni akceptuje swojego młodego opiekuna, dziecko może przejść do wyprowadzania pupila „na pełen etat”.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie