W przypadku wielu ras psów często mówi się, że przywiązują się tylko do jednego właściciela i są mu dozgonnie oddane, pozostałych domowników traktując z wyraźnym dystansem. Jednak do podobnej sytuacji może dojść bez względu na to, czy w domu zamieszkał pekińczyk, dalmatyńczyk czy owczarek niemiecki. Faworyzowanie jednego z opiekunów bywa bardzo problematyczne, dlatego nie należy do tego dopuścić. Sprawdź, jak to zrobić.
Najczęściej winę za to, że pies faworyzuje jednego z opiekunów ponosi właśnie ta faworyzowana osoba. Padają słowa: „On woli mnie, to ja pójdę z nim na spacer” albo „Wiesz co, lepiej ja ją wyszczotkuję, bo ona Ciebie nie lubi”.
W ten sposób pogłębia się przywiązanie psa do jednego człowieka, które z czasem może mieć charakter wręcz histeryczny. Dojdzie do tego, że zwierzę w ogóle nie będzie akceptować zostawania w domu z kimś innym, nie wspominając już o problemie z zostawieniem zwierzaka pod opieką kogoś obcego.
Dlatego bardzo ważne jest, aby żadne z opiekunów nie próbowało „przekabacić” psa na swoją stronę. Liczy się konsekwencja w wychowaniu i wspólne ustalenie nienaruszalnych zasad. Wszyscy opiekunowie powinni traktować psa dokładnie tak samo.
Dokładnie ten sam schemat działa w przypadku wychowania dziecka. Nie bawcie się w dobrego i złego policjanta!
Klasyczna sytuacja. Pani jest w domu, a pan pracuje do późna (lub odwrotnie – nie bądźmy szowinistami). Pies ma więc zdecydowanie częstszy kontakt tylko z jednym opiekunem. Nie oznacza to jednak wcale, że nie nawiąże silnej więzi z „gościem”.
Opiekun rzadziej bywający w domu musi poświęcić psu dużo uwagi popołudniami/wieczorami oraz w weekendy i wszystkie wolne dni.
Pamiętaj
Dla zwierzaka mniejsze znaczenie ma długość spaceru czy zabawy – najważniejsza jest jakość.
Jeśli opiekun zadba o to, by pies nigdy się z nim nie nudził, będzie mu wymyślać różne angażujące zabawy, będzie chodzić z nim na długie i intensywne spacery – na pewno stworzy się bardzo silna więź.
Pies zrozumie, że oboje opiekunowie go kochają i ze strony każdego z nich może liczyć na przyjemności. Nie powinno więc dojść do faworyzowania.