Dlaczego pies NIE POWINIEN spać z dzieckiem w łóżku?

Silna więź, jaka wytwarza się między człowiekiem a psem, prowadzi często do sytuacji, w których zwierzę jest traktowane na równi z pozostałymi członkami rodziny. Nie ma w tym oczywiście nic złego, o ile nie dochodzi do zacierania granicy pomiędzy światem ludzi i zwierząt. Klasycznym przykładem takiej kontrowersyjnej relacji jest spanie z psem w jednym łóżku. To indywidualny wybór każdego właściciela, przy czym należy podkreślić, że pies absolutnie nie powinien spać w jednym łóżku z dzieckiem. Dlaczego? Najważniejsze argumenty wymieniamy w naszym poradniku.

Higiena

Wszyscy kochamy nasze psy, ale bądźmy szczerzy: nie są one mistrzami czystości. Trudno też byłoby codziennie kąpać psa i intensywnie szczotkować jego sierść. Pupil jest więc chodzącym siedliskiem brudu, o czym najlepiej świadczy wygląd podłogi pod koniec dnia. Żaden rodzic nie chciałby, aby tak samo wyglądało łóżko jego dziecka, a tego nie da się uniknąć, jeśli śpi w nim pies.

Kwestie zdrowotne

Z psem absolutnie nie powinien spać alergik, ponieważ po jednej takiej nocce objawy uczulenia mogą się znacząco nasilić – nie wspominając już o tym, że najprawdopodobniej wystąpią już w nocy, uniemożliwiając dziecku wyspanie się. Szczególnie niebezpieczne spanie z psem może być dla astmatyka. Poza tym nie możemy zapominać, że psy są nosicielami najróżniejszych patogenów, na czele z wirusami i bakteriami. Choć wychowanie w sterylnej czynności też nie jest korzystne, to jednak nie powinno się przesadzać w żadną stronę. Skoro mamy możliwość zapewnienia dziecku higienicznych warunków do spania, to należy to zrobić.

Niewysypianie się

Pies w nocy strasznie się wierci. Sen czworonogów jest bardzo płytki, czujny, dlatego wystarczy, że dziecko np. przewróci się z boku na bok, a pupil natychmiast na to zareaguje – na przykład szczeknięciem. W takich warunkach nie ma mowy o tym, aby się wyspać. Co prawda obaj „lokatorzy” łóżka powinni się dość szybko przyzwyczaić do swojej obecności, ale zanim to nastąpi dziecko będzie wiecznie niewyspane, drażliwe, mogą się pojawić problemy z nauką, konflikty w rodzinie etc.

Ponadto warto wspomnieć o tym, że pies zaproszony do dziecięcego łóżka może dość szybko podjąć próbę przejęcia tego terenu. Czyli: uzna, że łóżko należy do niego, a dziecko zacznie być w nim traktowane, jak intruz. Takie sytuacje są na porządku dziennym i grożą poważnymi konfliktami.

Artykuł powstał przy współpracy z beds4dogs.pl.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie