Trymowanie- Terier irlandzki

Terier irlandzki, aby wyglądał pięknie a jego sierść zachwycała żywym kolorem i połyskiem musi być regularnie trymowany (minimum, co trzy miesiące). Możemy udać się z psem do fachowca, możemy pokusić się o naukę zadbania o szatę naszego teriera we własnym zakresie. Polecam- to wspaniały kontakt z psem, czas poświęcony wyłącznie jemu. Dobrze jest przed i po każdym trymowaniu pobawić się z psem.

Nigdy nie zabierajcie się za trymowanie jeśli Wy albo Wasz pies jesteście zmęczeni.

Nie musimy trymować całego psa jednorazowo; możemy podzielić taką sesję na kilka mniejszych- sposób szczególnie godny polecenia dla początkujących.

Terier irlandzki: Trymowanie
przed trymowaniem

Terier irlandzki: Trymowanie
po trymowaniu

Potrzebny sprzęt:

- stół trymerski z ramieniem służącym do przywiązywania psa,
- noże trymerskie (najlepiej zakupić na wystawie psów),
- gumowe nakładki na palce,
- nożyczki (używamy ich naprawdę sporadycznie!),
- degażówki,
- grzebień i szczotka,
- maszynka elektryczna.

 

Trymowanie

Terier irlandzki: Trymowanie

1. Szyję trymujemy bardzo krótko i gładko w kierunku grzbietu.

2. Grzbiet trymujemy gładko, ale już nie tak krótko jak szyję.

3. Przednia część szyi, jej boki oraz front powinny być wytrymowane bardzo krótko- wręcz do gołej skóry. Nieco dłuższy włos pozostawiamy u nasady przednich kończyn- przejście od części piersiowej do kończyn musi być bardzo płynne.

4. Łopatki trymujemy krótko i bardzo gładko, uwidaczniając mięśnie.

5. Przednie kończyny trymujemy dość krótko- pozostawiamy na całej długości włos 1-2 cm. Formujemy równe słupki i dokładnie wyczesujemy – w górę, potem delikatnie w dół. Wycinamy włoski pomiędzy palcami, formujemy zgrabne kocie łapki. Jeśli pazurki dotykają podłoża- koniecznie przycinamy.

6. Boki trymujemy gładko w kierunku ogona, nie pozostawiamy żadnych dłuższych włosów w dolnej partii klatki piersiowej i brzucha. Odpowiednio głęboka klatka piersiowa u teriera irlandzkiego powinna sięgać łokcia.

7. Włosy z okolic słabizny wyskubujemy delikatnie palcami uzbrojonymi w gumowe nakładki (kupujemy na wystawie lub w aptece).

8. Brzuch golimy przy pomocy maszynki elektrycznej.

9. Uda i podudzia trymujemy dość krótko, ale włos zostawiamy nieco dłuższy niż na grzbiecie, nadając udom ładny kształt. Nie pozostawiamy portek! (jak np. u foksteriera, welsh teriera czy airedale).

10. Formujemy prostą linię od pięty w dół (tu możemy użyć nożyczek). Wycinamy włosy pomiędzy palcami formując okrągłą łapkę.

11. Wewnętrzną stronę ud golimy krótko maszynką elektryczną.

12. Ogon trymujemy równo, ale niezbyt krótko- nie może on w żadnym wypadku przypominać mysiego ogonka!

13. Okolice odbytu golimy króciutko. Nie polecam tu trymowania- to bardzo bolesne dla psa!

14. Głowę pomiędzy uszami trymujemy krótko- pamiętajmy, że ma ona być u irlanda płaska- ewentualne nierówności możemy zatuszować włosem, pozostawiając go w niektórych partiach mniej, w innych więcej. Formujemy krótkie brwi- nie mogą być zbyt gęste. Mają być tylko lekko zaznaczone. Dłuższe włoski pozostawiamy w okolicy wewnętrznego kącika oka, króciutkie w okolicy zewnętrznego kącika.

15. Policzki trymujemy bardzo krótko od linii łączącej kąt warg z zewnętrznym kącikiem oka. Możemy nieco wyskubać włos pod oczami- w tej partii głowa irlanda ma się nieco zapadać.

16. Część pod żuchwą od okolic zewnętrznego kącika warg w kierunku szyi golimy maszynką. Formujemy niewielkie wąsy i bródkę. Pamiętajmy, że broda przypominająca kozią jest u irlanda nie na miejscu! Wskazuje na kiepską jakość włosa.

17. Uszy trymujemy króciutko, brzegi formujemy nożyczkami

Uwagi:
- nie kąp psa przed trymowaniem – wyjątek to broda i łapy,
- zabieg przeprowadzaj w miejscu spokojnym, dobrze oświetlonym, gdzie nikt nie przeszkadza,
- NIGDY nie zostawiaj psa samego na stole nawet na BARDZO KRÓTKĄ chwilę!

Izabela Jaglarz
 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Artykuły powiązane

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie