Gdy zauważysz, że Twój pies zaczyna biegać na trzech łapach, to nie przechodź nad tym do porządku dziennego. Uspokajamy: to wcale nie musi oznaczać choroby czy poważnej kontuzji, natomiast radzimy uważnie przyjrzeć się kondycji pupila i docelowo skonsultować się z weterynarzem. Możliwe przyczyny takiego stanu rzeczy krótko omawiamy w naszym poradniku.
U psa mogło dojść do skręcenia, złamania, zwichnięcia, skaleczenia lub powstania rany na łapie. Można to wstępnie ocenić we własnym zakresie, po prostu bardzo dokładnie przyglądając się kończynie. Zwróć przy tym uwagę, czy pies reaguje nerwowo na dotykanie łapy, czy nie piszczy i nie zdradza innych objawów cierpienia.
Zwłaszcza u starszych psów bieganie na trzech łapach może mieć związek z różnymi dolegliwościami ze strony stawów, takich jak np. zapalenie stawów, dysplazja, zwyrodnienia etc. Trudno to zdiagnozować we własnym zakresie, dlatego konieczne będzie przeprowadzenie badania obrazowego (rentgen i USG).
Koniecznie sprawdź, czy pies nie ma wbitego w łapę szkła, ciernia czy innego ciała obcego. W takim przypadku będzie nie tylko biegać, ale też chodzić na trzech łapach, wyraźnie oszczędzając tę chorą.
Częstą przyczyną unikania stawania na jednej łapie jest infekcja pazura lub poduszki łapy, co zdarza się głównie w okresie zimowym (jest to spowodowane np. posypywaniem chodników solą).
U psa mogło również dojść do uszkodzenia nerwów w łapie lub innych zaburzeń neurologicznych, które powodują czy to kulenie, czy właśnie bieganie na trzech łapach.
Ostatecznie może się również okazać, że… taki już jego urok. Niektóre psy rzeczywiście z niewyjaśnionych powodów biegają na trzech łapach i nie ma to u nich związku z żadną chorobą czy kontuzją.