Chiński grzywacz - pielęgnacja

Pielęgnacja chińskiego grzywacza

Nagie psy posiadają jedynie włosy na głowie oraz szyi (tzw. grzywę), łapach (tzw. skarpetki) i na ogonie.

Tak wzorzec opisuje typ owłosienia odmiany nagiej:

"(...) Idealna grzywa zaczyna się od stopu, zwężając się ku dołowi szyi. Grzywa może być różnej długości, długa i obfita jest preferowana, jednak skąpa jest dopuszczalna (...) Skarpetki idealnie ograniczone do palców, nie mogą sięgać ponad nadgarstek (...) Pióro długie i obfite, ograniczone do 2/3 długości ogona. Mało obfite pióro jest dopuszczalne (...)"

Golenie

Rzeczywistość bardzo często mija się z ideałem opisywanym przez wzorzec i prawie każdy nagi grzywacz posiada zbędne owłosienie. Dlatego też, konieczne jest podgalanie (zwłaszcza na wystawy) różnych części ciała (najczęściej nadliczbowe włosy rosną na tułowiu i kończynach).

Sposoby podgalania chińskich grzywaczy jak również przygotowywania na wystawy są bardzo dobrze zilustrowane i przedstawione na stronie kanadyjskiej hodowli CRESTARS - kliknij TU aby zobaczyć więcej!

Kąpiel

Przede wszystkim należy utrzymywać skórę w czystości. Kąpiele są niezbędne w celu usunięcia zanieczyszczeń osiadających bezpośrednio na skórze zwierzęcia.  Dlatego nagiego psa powinno się regularnie kąpać używając kosmetyków dla psów o długim włosie.  Najlepiej jest powtarzać zabiegi co 7-10 dni. 

Do kąpieli używamy szamponów dla psów długowłosych (renomowanych firm np. 1#AllSystems, Jean Pierre Hery, Iv San Bernard, Bio Groom etc.). Sierść i skórę myjemy zawsze dwukrotnie i dokładnie spłukujemy. Po kąpieli na owłosione partie  koniecznie  nakładamy odżywkę (spłukujemy bądź nie w zależności od rodzaju kosmetyku). Po zastosowaniu odżywki delikatnie odciskamy psa ręcznikiem , rozczesujemy grzebieniem i suszymy letnią suszarką w pewnej odległości od ciała. 

Pielęgnacja skóry

Nie wolno dopuścić do przesuszenia skóry. Można stosować balsamy nawilżające (np. NIVEA) do skóry wrażliwej. Do balsamu można dodać niewielką ilość oliwki dla dzieci (np. Johnson's Baby). Nie poleca się stosowania zbyt tłustych kosmetyków, ponieważ mogą one zatykać pory.

Pielęgnacja zębów

Braki w uzębieniu są charakterystyczne dla odmiany bezwłosej. Cecha ta jest uwarunkowana genetycznie i sprzężona z genem odpowiedzialnym za brak włosa. Z tego powodu zęby nagich psów są słabsze i bardziej wrażliwe. Nie można dopuścić do powstawania osadu i kamienia nazębnego. Polecam stosowanie środków pielęgnacyjnych przeznaczonych wyłącznie dla psów (pasty do zębów, spraye). Niedopuszczalne jest używanie ludzkich past do zębów! Przede wszystkim należy przyzwyczaić psa do zabiegów pielęgnacyjnych. Naukę zaczynamy już w młodym wieku stopniowo przyzwyczajając szczeniaka do szczoteczki i manipulacji w jamie ustnej.

Ochrona przed słońcem

Skóra bezwłosych psów opala się w lecie, ale nie należy przesadzać z ich opalaniem. Są one bowiem narażone na oparzenia słoneczne zarówno latem jak i zimą. Psy o jasnym pigmencie, bądź słabej pigmentacji skóry są bardziej narażone na oparzenia słoneczne. Należy stosować odpowiednie kremy zawierające filtr UV. Zalecane jest, aby na 30 minut przed wyjściem z psem z domu zastosować odpowiedni krem z filtrem. Nie należy przesadzać z ekspozycją na słońcu, ponieważ pies pozbawiony sierści (naturalnego izolatora) znacznie łatwiej może ulec udarowi cieplnemu!

Odżywki - 'pielęgnacja od wewnątrz' :-)

Codzienną dietę należy uzupełnić o odżywki mające wpływ na jakość skóry i włosów a zawiera

Opracowała: Katarzyna Zienkiewicz
http://www.rosathea.com/

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Artykuły powiązane

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie