Zachowanie i charakter

Marek Szydełko
23.11.2016

Mopsy są małymi, szczęśliwymi , rozbawionymi , urokliwymi, długowiecznymi " kwadracikami ". Mops to radosny i dobry piesek o jednym z najmilszych usposobień. Jest śmieszny i figlarny. Kocha cały świat i wszystkich wokoło siebie. Może być trzymany w domu z ogrodem jak również w maleńkim mieszkanku. Jest dobrym towarzyszem dla osób starszych lub niepełnosprawnych, jak również wspaniałym kompanem dla dzieci. Nie potrzebuje wiele ruchu. Mops to niesamowity mały, czworonożny kompan człowieka. Jest to pies prostolinijny, zgodny i „mega” towarzyski. Swoich domowników nie odpuszcza dosłownie na krok. Jest to piesek, który pragnie ciągłego kontaktu ze swoim opiekunem. Dlatego mopsy dobrze się czują jak są w większej grupie. Nawet już dwa mopsiki staja się przysłowiowymi papużkami nierozłączkami.            

 Mops bardzo dobrze się zachowuje w domu oczywiscie musi być nauczony podstawowych zasad, które odnoszą sie do psów . Mops jest bardzo uczuciowy, uwielbia głaskanie, pieszczoty i przebywanie z domownikami. Mops to mały i inteligentny piesek. Nikt nie przejdzie koło tego dziwnie wyglądającego psa obojętnie. Mops wzbudza skrajne emocje. Albo ktoś się zakocha w nim od pierwszej chwili, albo nie może patrzeć na takie stworzonko.

Mopsy żyją w zgodzie z innymi psami i zwierzętami domowymi. W kontaktach z dziećmi i gośćmi zachowują się bez zarzutu. Nie wolno zapominać, że wymagają, by poświęcać im wiele uwagi, i stają się zazdrosne, jeśli ich właściciel zajmuje się czym innym. Mops nie należy do grupy psów tzw. " pies jednego pana " , mops kocha całą rodzinę jednakowo a jesli by ktoś obcy przyszedł do domu i to w złych zamiarach mopsik i jego bedzie go wylewnei witał po prostu to jest taki pies, ze kocha wszystkich i wszystko. Mówi się o nim "multi in parvo" czyli dużo w małym. A dużo jest wszystkiego: zawsze dobrego humoru, miłości do rodziny, wrażliwości, łagodności, przywiązania i oddania rodzinie, no i oczywiście dużo "ciała", a jak mówi powiedzenie" kochanego ciała nigdy nie za wiele”.

Mopsy nalezą do najbardziej sympatycznych i przystosowujących się ras.

Autor:  B. & S. Zawadzka    Hodowla "Stellanova"

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.