Wygład mopsa

Mateusz Nowak
23.11.2016

Mops jest małym psem należącym do „Psów ozdobnych i do towarzystwa” czyli grupy IX w/g klasyfikacji FCI 

Jest to mały, zwarty i korpulentny piesek, który charakteryzuje się dużą głową i wyraźnie widocznymi zmarszczkami oraz bardzo dużymi, czarnymi i okrągłymi oczami. Oczy nie mogą być wyłupiaste. Głowa oglądana z profilu a dokładnie kufa  jest spłaszczona. Dlatego mops jest tak inną rasa od wszystkich innych. Szyja ma być proporcjonalna i krępa. 

 Ciało mopsa wpisane jest w kwadrat:

Tułów jest krępy i co ważne bardzo dobrze umięśniony, ale nie ma być tłusty. Niektórzy myślą, że skoro mopsy są korpulentne to znaczy, że są to pieski, którym wystarcza mała dawka ruchu. To jest złe podejscie do sprawy, ponieważ mopsik jest psem, który lubi spacerować, biegać czy skakać. Oczywiście nie nadaje się na towarzysza rowerzysty (chyba , ze mops bedzie towarzyszył w takich przejazdzkach w koszyczku rowerowym) ale jak najbardziej nadaje się na towarzysza zabaw dzieci czy spacerowiczów.

Mopsie kończyny powinny być proste, mocne o grubej kości ale nie za długie . Ogon mopsa to cecha charakterystyczna, ponieważ jest ściśle zakręcony i noszony na grzbiecie. Mops zdrowy, zadowolony w czasie zabawy ma ogonek na grzbiecie zawinięty jak precelek. Szata jest krótka, przylegająca i lśniąca.

Autor:  B. & S. Zawadzka    Hodowla "Stellanova"

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.