Mops na wakacjach

Andrzej Winnicki
23.11.2016

Lato a  więc ciepło a nawet gorąco. Wówczas czesciej podruzujemy oraz czesciej jezdzimy np.na wystawy psów. To może być trudny okres dla mopsów ze wzgledu na ich specyficzna budowę oraz skrócony przewód nosowo - gardłowy. Poł biedy jesli mamy w samochodzie klimatyzację. Ale co zrobić gdy jej nei ma?. Wówczas nadobrze zaopatrzyć sie we wkłady lodowkowe, które okrywamy kocykiem i na tym moze połozyć sie podrózujący mops. Musimy pamietać, że  psy w przeciwieństwie do innych zwierząt oraz ludzi nie wydziela potu i przez to nie jest tak przygotowany do znoszenia upałów jak np. człowiek. Mops ma swoja własną "klimatyzacje" to znaczy chłodzi sie  przez szybkie oddychanie, dzięki któremu następuje wymiana powietrza ciepłego na zimne. Ale nastepuje problem gdy   temperatura ooczenia powietrza jest podobna do temperatury ciała naszego mopsika bo wtedy wymiany powietrza na chłodniejsze nie bedzie. Dlatego wazne jest zapewnienie naszemu pupilowi chłodnego miejsca w czasie upałów oraz miski z zimna wodą.

UWAGA: najczęściej narazamy psy na przegrzanie, udar cieplny czy wręcz uduszenie gdy:

- pozostawimy mopsa w samochodzie bez wentylacji

- pozostawimy psa w samochodzie zaparkowanym  i narazonym na działanie słońca

- stanie w  korkach w czasie upałów

POMOC w przypadku przegrzania: musimy jak najszybciej schłodzić psa. Polać go zimna wodą w skrajnych przypadkach podać kortyzon w zastrzyku.

Autor: B.S.Zawadzka  * Hodowla Stellanova

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.