York- szczurołap na salonach

Z samochodu wyższej klasy wysiada Pani nienagannie ubrana sięga po torebkę, z której wyłania się łepek z kokardką we włosach . Co to może być? To Yorkshire terier, popularny York w sweterku. Pies dla którego naturalne i instynktowne było wyłapywanie szczurów i mniejszych gryzoni w przydomowym obejściu.

York To typowy przedstawiciel terierów. Jest czujny, bardzo uparty, mądry i przebiegły. Ma silny charakter ze skłonnościami do dominacji. Wszystkie te cechy jego osobowości schodzą na drugi plan przy jego wyjątkowej urodzie. Jest po prostu ładny. Ma prosty, delikatny i aksamitny włos, oczywiście gdy jest należycie wypielęgnowany. W przeciwnym razie szata może się mocno skołtunić. Psy z długim włosem najczęściej można zobaczyć na wystawach. Nic dziwnego, ponieważ włosy Yorka wcale nie są łatwe w pielęgnacji. By utrzymać długą szatę w należytej kondycji, trzeba zawijać papiloty, nawilżać odpowiednimi olejkami (np. norkowym, lub lisim) i przewijać co kilka dni uprzednio porządnie rozczesując włos. Należy dbać o włosy w obrębie uszu, pyszczka i co najważniejsze, wokół oczu.
Przyszli właściciele skuszeni wizją wypielęgnowanego i przecudnie ślicznego pieska z kokardką we włosach, decydują się na zakup prestiżowej maskotki pasującej do torebki.

No i zaczyna się kłopot, a może początek dramatu. Śliczny szczeniaczek, który miał być miły, łagodny, leżeć grzecznie na swoim miejscu nie zaproszony do zabawy, zaczyna broić- czy piesek chce nam zrobić na złość?

Podgryza kozaczki z jesiennej kolekcji, nogi od stołu, lub krzesła, mości sobie gniazdko w ulubionym kapeluszu, sika gdzie popadnie, gramoli się do łóżka (lub gdy nie da rady wejść zaczyna piszczeć i skomleć). Co to wszystko ma znaczyć? Czy ta cudowna malutka kuleczka może być, tak przebiegła by wyrządzać szkody z premedytacją?

Nie, maluch próbuje rozładować energię, to jest jedyne rozsądne wytłumaczenie takiego zachowania.
W ogólnym rozrachunku powinniśmy się cieszyć z takiego zachowania naszego pupila. Oznacza ono bowiem, że mamy w domu zdrowe, energiczne zwierzę, które po prostu trzeba wychować. Piesek próbuje zwrócić na siebie naszą uwagę, jakby chciał nam powiedzieć: tu jestem chcę się bawić, jestem szczeniakiem terriera, potrzebuję dużo zabawy w ruchu, lubię gonić i łowić, jak się zmęczę będę szczęśliwy śpiąc błogim snem spełnionego szczeniaka.
Nauka szczeniaka odpowiednich manier wymaga od nas sporego wysiłku psychicznego i wiele cierpliwości. Uczymy pieska zachowań społecznych w stosunku do ludzi i zwierząt. Przyzwyczajamy malucha do pielęgnacji.

Nie uczymy noszenia na rękach, bądź w torebce!
Pies ma chodzić o własnych nogach na luźno prowadzonej smyczy. Nie obawiajmy się, że sobie kruszyna nie poradzi. Poradzi sobie na pewno, przecież ma 4 łapy- to aż dwie więcej niż my !

York , jak wszystkie inne teriery małe i średnie jest psem aktywnym. Oznacza to, że właściciel musi zadbać o dostarczenie pupilowi bodźców do mądrej zabawy, bo jeśli o to nie zadba, zwierzę samo znajdzie sobie zajęcie, które w 90% będzie destrukcyjne dla mieszkania , lub garderoby. Bezwzględnie trzeba psu zapewnić dzienną porcję ruchu.

Mądra socjalizacja szczeniaczka zaowocuje w przyszłości spokojnym i zrównoważonym psem do towarzystwa. Czego i Państwu życzę.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.