SIBERIAN HUSKY - Husky w Polsce

GODZINA ZERO - ROK 1983

Rasa jest w naszym kraju stosunkowo od niedawna, jednak zadomowiła się już chyba na dobre. Nie ma co ukrywać, moda robi swoje... Ale nie o pseudohodowlach będziemy tu pisać. Pierwszy husky w Polsce pojawił się w roku 1983. Była to szaro-biała suczka sprowadzona ze Szwecji - JUONNA Elfkarlens przez panią Barbarę Steinmetz z Katowic. Jej pierwsze szczenięta przyszły na świat w 1988 roku, pod przydomkiem z Muchowieckiego Igloo (miot "H") ze skojarzenia z czeskim DUKTOYAKTUK ze Sibirtu. Juonna szybko została Championem Polski, w swojej karierze wystawowej zdobyła także między innymi tytuł Zw.Polski. Gdyby żyła, dziś byłaby już pra-pra-prababcią. Jej dzieci i wnuki dały początek wielu polskim hodowlom husky, jak na przykład działającej już od ponad 12 lat hodowli Sivudelek pani Marii Kozik z Żor. Z pierwszego miotu, pozostawiono w hodowli czarno-szaro-białą Ch.PL SUNKĘ WAKAN Sivudelek, córkę HOKKI z Muchowieckiego Igloo i niemieckiego, białego POPOW v.d.Fixhillranch.

W kolejnych latach do Polski przyjeżdżały następne psy z Czech. Suki: BINNIE Odyssea severu do hodowli z Coyoacan, a także CARIBOO Bonanza, DANINA Weweluv dum oraz miotowe siostry Binnie - BOWIE Odyssea severu i BENNIE Odyssea severu, sprowadzone również do Warszawy, dały początek hodowli Fortunatus pani Ewy Stolarskiej. To właśnie do tej hodowli w 1991 roku przyjechał legendarny pies, który w dużej mierze wniósł w polskie husky wdzięk i elegancję. Importowany z USA, z pomocą pani Małgorzaty Supronowicz, czerwono-biały Blaquejac`s ERYK FORTUNATUS, potomek kanadyjskich i amerykańskich Championów. W wielu miotach dał w sumie ponad 18 championów. Sam zdobył praktycznie wszystkie możliwe do zdobycia w kraju tytuły: Ch.PL, Mł.Zw.PL, Zw.PL, Zw.Klubu, Zw.Wystawy Championów + BIS, w latach 1997-1998 miano Najlepszego Reproduktora, ponadto 20xCWC, 15xBOB, 8xBOG, 3xBIS, 4xIIBIS, a wystawową karierę zakończył w roku 2000 na międzynarodowej wystawie warszawskiej tytułem Best Veteran. Jego pierwsza córka, zarazem pierwszy Champion Polski z przydomkiem Fortunatus to szaro-biała FOXBRUSH, która zamieszkała w podwarszawskiej hodowli Merkambertaner.

Niedługo potem w Polsce zjawiły się kolejne importy ze Stanów, rudo-biała para: Shaddai's KIOWA i Shaddai's NADESHKA sprowadzone przez pana Marka Russa do warszawskiej hodowli Russ Kennel. Para ta, zwłaszcza KIOWA, w wyniku licznych kojarzeń dała wiele świetnych psów, które nieco podniosły poziom pogłowia w kraju. KIOWA szybko zdobył Ch.PL, uzyskał kilka CACIB'ów, wygrał także Best in Show. Jego dzieci to między innymi 10 championów Polski, Zw.Polski, Zw.Klubu i Młodzieżowa Zw.Klubu.

Tercet wspaniałych szybko przeobraził się w kwartet, gdy sprowadzona z Meksyku, gdzie uzyskała Ch.MEX i pierwsze CACIBy CHOCOLATE Lievanos dała początek warszawskiej hodowli z Coyoacan. Rudo-biała CHOCO jako pierwszy husky w historii polskiej kynologii uzyskała tytuł Międzynarodowego Championa Piękności. Co więcej - sprawdziła się w hodowli - jest matką 7 championów, w tym pierwszego Interchampiona z polskim przydomkiem, BOHUNA z Coyoacan. CHOCOLATE uznano dwukrotnie Najlepszą Suką Hodowlaną, tym samym do dziś jest najbardziej utytułowaną suką w Polsce.

To właśnie te psy przyczyniły się w dużej mierze do obecnego stanu pogłowia rasy w kraju, przez długi czas nie mając sobie równych zarówno na ringach wystawowych jak i w hodowli. Trzeba jeszcze wspomnieć o świetnym reproduktorze, który przybył do Polski z jednej z najsłynniejszych hodowli husky na świecie - Ch.PL, BIS Innisfree NEW YORK RANGER. Mimo niewielkiej ilości miotów, dał doskonałe potomstwo, sięgające po najwyższe tytuły i wyróżnienia (ELITA z Coyoacan - Ch.PL, Mł.Ch.PL, BIS Junior, BIS Puppy; MILTON Legenda Północy - Ch.PL, Mł.Ch.PL, CACIB, BOG; WESOŁA z Coyoacan - Ch.PL, CACIB, BOB, dosk.3 - Euro Dog Show'99; SOKÓŁ z Coyoacan - Ch.PL, resCACIB, III BIS). Dopiero niedawno do Polski przyjechały kolejne cenne importy, głównie z Węgier i Francji, które podobnie jak ERYK, KIOWA i CHOCO mogą stać się żywą legendą. Niewątpliwie na to miano zasłużył już francuski POOR LONESOME COWBOY of Baker Lake (hod. z Coyoacan), który ma na swoim koncie, mimo młodego wieku mnóstwo znaczących tytułów jak chociażby Zw.Klubu Polski i Węgier, Mł.Zw.Polski, Best in Show, o Ch.PL i Mł.Ch.PL nie wspominając. A że jego dzieci już świecą tryumfy na wystawach, Cowboy w roku 2001 uzyskał miano Najlepszego Reproduktora.

Niebawem minie 20 lat odkąd husky zawitał w Polsce. Największe zainteresowanie rasą wybuchło w latach 1996-1998, wtedy właśnie urodziło się najwięcej szczeniąt. Według stanu na dzień 31.12.2000 w Polsce zarejestrowanych było 1279 husky. W roku 2000 urodziło się 677 szczeniąt. Prawdopodobnie w latach 2001-2002 liczba ta była trochę większa, zatem obecnie w kraju może być nieco ponad 3000 husky.

Ostatnio hodowcy importują coraz więcej psów. I tak mamy doskonałe psy sprowadzone z Francji, Włoch, Niemiec, Węgier, Hiszpanii i Słowenii. Również ogólnie poziom rasy się polepsza. Spora liczba dobrych reproduktorów, ambicje hodowców i coraz większa wiedza na temat hodowli i pielęgnacji psów mogą sprawić, że za kilka lat Polska dogoni światową czołówkę.

Na wystawach psów rasowych do roku 2000 rosła liczba pojawiających się husky. Najbardziej oblegane były (i nadal są) wystawy na południu kraju, zwłaszcza międzynarodowa w Katowicach. Teraz wystawia się coraz mniej psów, stawki liczą po 4, 6 psów (Radom 2002). Możliwe, że jest to spowodowane rosnącymi kosztami dojazdów i opłat za zgłoszenie. Poniższa tabela i wykresy obrazują ilość zgłaszanych, ZAREJESTROWANYCH w Polsce psów, na wybrane wystawy międzynarodowe i klubowe, począwszy od 1996 roku.

  '96 '97 '98 '99 '00 '01 '02
Katowice CACIB 45 43 44 57 77 71 83
Warszawa CACIB 16 24 ? 25 35 45 47
Opole CACIB ? 35 41 42 53 51 44
Łódź CACIB ? 25 ? 34 13 38 39
Sopot CACIB 20 23 22 39 67 39 40
Wrocław CACIB 20 19 39 48 51 47 57
Poznań CACIB 26 42 59 47 83 57 71
wystawa klubowa ? 56 ? 39 81 99 35
Zgłoś swój pomysł na artykuł

Artykuły powiązane

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.