BEAGLE - Niezbędnik beaglomaniaka

BEAGLE - Niezbędnik beaglomaniaka

Beagle (po polsku wymawiany jako bigiel) mierzy w kłębie około 33 centymetry i waży przeciętnie od 12 do 15 kilogramów.

Najczęściej bywa tricolor czyli czarno-brązowo-biały, przy czym biel występuje zawsze na końcu ogona i w postaci eleganckich skarpetek.

Jest energiczny, wesoły i przyjazny, uwielbia zabawy z dziećmi i pozwala im bez protestu tarmosić się za mięciutkie, zwisające uszy. Łatwo zaprzyjaźnia się też z innymi zwierzętami włączając koty. Kiedyś głównie pies myśliwski (gończy), współcześnie awansował “na kanapę” ze względu na niewielki rozmiar, brak agresji, ciche zachowanie i zdrową budową ciała, umożliwiającą wchodzenie po schodach. Ponadto krótki włos nie wymaga pielęgnacji, a w okresie linienia wystarczy podczas spaceru po prostu starannie psa wyszczotkować.

Beagle jest wszystkożernym łakomczuchem i nie ma dna, trzeba więc dbać, aby nadmiernie nie utył. Właściciel beagla powinien zapewnić mu sporo ruchu i atrakcyjne zabawki na czas samotnego pobytu w domu — doskonale nadają się np. opakowania po jogurtach, śmietanach itp., koniecznie z resztką smakowitej zawartości.

Wychowanie beagla wymaga żelaznej konsekwencji, ponieważ ten inteligentny psiak ma doskonałą pamięć i świetnie zapamięta, jeśli mu się na coś raz pozwoli. Szybko się uczy, zwłaszcza metodą “na paróweczkę”, ale bywa uparciuchem, a więc kto szuka psa zdyscyplinowanego i karnego powinien natychmiast zapomnieć o beaglu. Natomiast kto chce mieć pupila towarzyskiego, łagodnego, sympatycznego, ale “z charakterem”, znajdzie w beaglu prawdziwego przyjaciela.

Anna Marek
http://www.beagle.strona.pl

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.