ALASKAN MALAMUTE - Nowy dorosły malamut w stadzie

Nowy dorosły malamut w stadzie

W sierpniu do naszego domu przyjechała nowa dorosła suka alaskan malamute - Sunny.

Mogłoby się wydawać, że wprowadzenie do stada dorosłych malamutów kolejnego dorosłego psa jest niemożliwe. Malamuty bardzo mocno podkreślają hierarchię w swoim stadzie i lubią w nim porządek. Tymczasem nowy pies stawia ich świat do góry nogami. Co innego, gdy mają do czynienia z obcym psem na neutralnym terenie (zawody, wystawa, spacer), a co innego, gdy malamut wchodzi na ich terytorium.

Jedynym spososbem uniknięcia strasznej awantury jest absolutnie mocna pozycja przewodnika czyli właścicela psów. Człowiek, którego psy szanują i są mu podporządkowane, może w każdej chwili przeprowadzić zmiany w stadzie,w zaprzęgu i po prostu w życiu. Ważny jest jasny komunikat, pokazanie psom, że nowy członek stada jest akceptowany przez przewodnika. Błędem byłoby, gdyby przewodnik faworyzował nowego psa. Nie wolno tego robić. Nowy malamut póki co jest na najniższym szczeblu hierarchii i zanim udowodni pozostałym psom, że "zasługuje" na ich akceptację, musi tam zostać.

Dodam jeszcze, że może się zdarzyć, iż nowy pies po prostu nie pasuje do naszego stada, bo np. od początku jest wrogo nastawiony do innych psów, nie nadaje się do pracy w zaprzęgu i przez to odstaje od innych, jest z natury złośliwy... W takim przypaku przewodnik stada powinien poważnie zastanowić się czy wogóle warto zakłócać spokój wśród swoich malamutów.

Nasze malamuty z ogromną tolerancją przyjęły Sunny. Pierwszy wspólny spacer nad staw rozwiał wszelkie wątpliwości, czy suczka zostanie zaakceptowana ;)

Elżbieta Wydra
www.fundacja-alaska.pl
www.klanwydry.blog.onet.pl
elawydra@wp.pl
tel. kom. +48502142039

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie