Jak ważna jest praca tresera psów

Psy są uważane za najlepszych przyjaciół człowieka. Taka myśl pojawiła się nieprzypadkowo, ponieważ już od dawnych czasów ludziom towarzyszyły psy. Teraz wiele osób marzy o posiadaniu własnego pupila. Jedni kupują psy wyłącznie dla własnej przyjemności, inni do hodowli lub wystaw. Są tacy, którzy potrzebują psów do pracy. Najbardziej częstym przykładem takich osób są policjanci, którzy po prostu potrzebują inteligentnych zwierząt do wykonywania szeregu zadań. Dlatego nie jest to dziwne, że praca tresera psów jest o tyle zapotrzebowana. Bez fachowców po prostu nie da się wychować inteligentnego psa, który będzie w stanie sprostać swoim obowiązkom, będzie bezpieczny dla społeczeństwa i oczywiście przyniesie właścicielom wiele pozytywnych emocji.

Kto może zostać treserem psów?

Wiele osób kocha psy i marzy o pracy z nimi. Liczba ofert pracy w różnych serwisach pośredniczących, takich jak Jooble, tylko to potwierdza: istnieje zapotrzebowanie na treserów dla psów. Tymczasem, jeśli masz chęć, każdy może zostać treserem. Do tego potrzebujesz:

  • naprawdę kochać psy i umieć znaleźć do nich podejście;
  • rozumieć podstawowe zasady psychologii zwierząt;
  • mieć gotowość do nauki i ciągłego rozwoju;
  • być wystarczająco odpowiedzialnym.

To tylko kilka głównych punktów. Treser powinien być towarzyski, bo będzie musiał komunikować się nie tylko z psami, ale także z ich właścicielami. Ważne jest, aby umieć wytłumaczyć właścicielom zwierzaka, jak właściwie się z nim zachowywać, jakich błędów należy unikać.

Obowiązki trenera mogą być zupełnie różne. Na przykład w jego zakresie między innymi mogą być:

To tylko kilka przykładów. Jak pokazuje praktyka, zadania trenera można znacznie rozszerzyć. Na przykład psy służbowe lub myśliwskie wymagają specjalnego przeszkolenia. Przy tak wielu istniejących zadaniach zapotrzebowanie na trenerów gwałtownie rośnie. Zarówno w przypadku osób fizycznych, jak i różnego rodzaju organizacji potrzebni są odpowiedni specjaliści.

W jaki sposób zdobyć pracę jako treser

Waga pracy tresera jest niezaprzeczalna. W rzeczywistości bez takich specjalistów psy po prostu wymkną się spod kontroli, ponieważ większość właścicieli nie może samodzielnie wychowywać swoich zwierząt. Pojawia się kolejne pytanie: jak znaleźć pracę? Teraz wszystko jest bardzo proste. Odpowiednie oferty są dostępne na specjalnych stronach agregatorów w Internecie. Wystarczy kliknąć link i wysłać aplikację do pracodawcy.

Do każdego wniosku należy dołączyć CV. W większości przypadków można dostać pracę jako trener bez żadnego wykształcenia, ale kwalifikacja weterynarza będzie niepodważalnym atutem. Ponadto ważne jest, aby pokazać swoje doświadczenie zawodowe, jeśli takie posiadasz.

Jeśli kandydat nie ma żadnego doświadczenia jako treser, ważne jest, aby potrafił wykazać, dlaczego należy ufać takiemu początkującemu jak on. Jednak ważne jest, aby zrozumieć, że praca tresera jest praktyczna, a nie teoretyczna. Dlatego dla początkujących lepiej jest nadal szukać okazji do znalezienia pracy u kogoś, na przykład  jako asystent i zdobyć przynajmniej podstawowe doświadczenie. Wtedy znacznie łatwiej będzie znaleźć pracę.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie