Żywienie psów rosnących

( od 7 tygodnia do 12 miesiąca życia )

Po odsadzeniu szczeniąt od matki należy zwrócić uwagę, aby żywienie było w pełni zbilansowane i odpowiadało zwiększonemu zapotrzebowaniu, związanemu ze wzrostem i rozwojem młodego organizmu. Dieta zbilansowana to karma, która stosownie do wieku i aktywności psa utrzymuje go w zdrowiu. Żywienie szczeniąt ma ogromne znaczenie dla ich zdrowia w życiu dorosłym, jak i w okresie starzenia się.

Ważne jest, by szczenię kupione przez nowego właściciela było karmione w ten sam sposób przez pierwsze 14 dni. Uniknie się wtedy zaburzeń pokarmowych, związanych z nagłą zmianą diety, stresem wywołanym rozłąką z rodzeństwem, zmianą środowiska. Przez ten czas stopniowo przestawiamy szczenię na spożywanie nowych pokarmów, podając je w małych dawkach kilkakrotnie dziennie.

W 7 tygodniu życia karmimy szczenię 4 razy dziennie i w miarę wzrostu psa wydłużamy czas pomiędzy karmieniami. I tak szczenię w wieku 3 - 5 miesięcy je 3 razy dziennie. Od 6 do 12 miesiąca karmimy 2 razy dziennie. Dobrze jest jeśli szczenięta otrzymują posiłki o stałych porach dnia i w rozsądnych porcjach, by nie obciążać za bardzo ich jelit, a tym samym nie spowalniać ich motoryki i wchłaniania składników pokarmowych.
 
ŻYWIENIE SUCHĄ KARMĄ
Karmy przemysłowe dostępne na naszym rynku są zbilansowane. Pod względem składników pokarmowych, witamin i energii i mogą stanowić pokarm pełnowartościowy. Należy jednak ściśle kontrolować ilość zjadanej karmy przez szczenię dziennie z ilością podaną w tabeli na opakowaniu przez producenta. Jeśli pies nie zjada dziennej dawki karmy, oznacza to, że jego organizm nie otrzymuje odpowiedniej ilości składników. Wówczas konieczne jest uzupełnianie składników preparatami witaminowymi takimi jak: MULTIVIT FOSFOVIT  I  MULTIVIT AMINO BIOTIN.

Powinniśmy bacznie obserwować rozwój młodego psa i dostosować jego żywienie do aktualnej kondycji i temperamentu.
Spośród dostępnych na rynku gotowych karm dla szczeniąt polecam te, które sprawdziłam i aktualnie używam w hodowli. Są to ROYAL CANIN  Medium Junior oraz  EAGLE PUCK Puppy.  
 

ŻYWIENIE DIETĄ DOMOWĄ
Żywienie domowe wymaga zbilansowania składników pokarmowych, w tym witamin i związków mineralnych. Dieta musi być tak przygotowana, by pokrywała dzienne zapotrzebowanie na składniki odżywcze i energię.

W wieku 8 tygodni dawka pokarmowa powinna składać się w 2/3 z mięsa i w 1/3 ze składników roślinnych. Podajemy wszystkie rodzaje mięsa: drobiowe, cielęce, wołowe (w formie rozdrobnionej), wymieszane z gotowanym makaronem, ryżem lub płatkami kukurydzianymi. Należy pamiętać, że nadmiar wypełniacza może doprowadzić do niedoborów białka. Związane jest to z niedoborem aminokwasów odpowiedzialnych m.in. za pracę wątroby, wzrost oraz utrzymanie właściwego stanu skóry i sierści psa. Aminokwasy należy uzupełniać preparatem MULTIVIT AMINOBIOTIN.

W karmie domowej powinien być dodatek warzyw będących źródłem błonnika (szczególnie surowa marchew) i energii (węglowodany, głównie skrobia) Komponenty roślinne dają  uczucie sytości, co trudno osiągnąć przy karmieniu mięsem. Szczenięta należy także przyzwyczajać do jedzenia owoców (jabłko, banan).

Po odsadzeniu od matki, mleka nie podajemy. Sprzyja ono zatrzymaniu wody w organizmie i rozwojowi bakterii w jelitach, co sprzyja biegunkom. Wiele psów nie toleruje w pożywieniu kaszy, należy więc zastąpić ją ryżem. Wszystkie składniki powinny być wymieszane. Doskonałym źródłem białka i tłuszczy są białe sery. Raz w tygodniu należy podawać żółtko jaja kurzego, najlepiej ściętego. Dobrym dodatkiem do pożywienia jest siemię lniane, drożdże, otręby oraz olej słonecznikowy (nienasycone kwasy tłuszczowe niezbędne dla organizmu). Ryby podajemy wyłącznie w formie ugotowanej. Bardzo ważne jest ,aby uzupełniać dietę codziennie podając preparat mineralno-witaminowym MULTIVIT FOSFOWIT.

Częstym błędem jest podawanie zbyt dużej ilości mięsa (zawiera ono zbyt dużo fosforu w stosunku do wapnia) oraz kości drobiowych, które powodują zaparcia, kaleczenie i czopowanie jelit).

Podsumowując, karma pełnowartościowa musi zawierać:
- komponenty energetyczne – tłuszcz zwierzęcy i roślinny, ryż, makaron,
- komponenty białkowe – mięso, podroby, ryby, jaja, twaróg,
-dodatki witaminowe.

Niezbędny jest stały dostęp szczenięcia do wody, bez względu na to jaką dietą jest żywione.

Eliza Tomczak
http://poezjaruchu.pl/

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie