Żywienie psa – jak powinno przebiegać?

Zwierzęta domowe powinny być żywione w odpowiedni sposób. Stwierdzenie to dotyczy przede wszystkim psów, które uważane są za najwierniejszych przyjaciół człowieka. Dlatego też, aby odwdzięczyć się im za przyjaźń, warto karmić odpowiednio swojego pupila, aby nie tylko rozwijał się prawidłowo, ale również cieszył dobrym zdrowiem.

Czy żywienie każdego psa wygląda tak samo?

Niestety, ale nie. Każdy pies jest inny, potrzebuje innych składników odżywczych, dlatego konieczne jest podawanie tylko tych produktów, które wskazane są dla danej rasy psa. W każdej diecie musi znajdować się jednak białko, węglowodany i inne różne elementy odżywcze w ściśle dobranych proporcjach. To właśnie odpowiednie zbilansowanie diety sprawia, że nasz zwierzak cieszy się pełnią życia, jest zdrowy i skory do zabawy.

Przyjęło się, że żywienie psa dostosowujemy do jego rasy, masy, chorób czy nawet alergii. Jednak faktem jest, że inaczej będzie karmiony pies wykorzystywany do pracy np. w policji, gdzie dobra forma i brak efektu przejedzenia jest gwarancją sukcesu, a inaczej zwierzak, który całe dnie spędza w domu, a jedyną jego pracą jest pilnowanie kanapy. Owszem zarówno jeden, jak i drugi pies potrzebują wartościowego posiłku, jednak w każdym przypadku będzie on zbudowany zupełnie inaczej.

W diecie każdego psa powinny znajdować się również witaminy. Nie można jednak podawać niektórych preparatów „na zaś”, ponieważ mogą zaszkodzić Twojemu zwierzęciu. Bardzo dobrym rozwiązaniem okazuje się zakup karmy dla psa wzbogaconej o dodatkowe składniki odżywcze w postaci właśnie witamin. Jednym z najbardziej rekomendowanych produktów jest seria karm dla psów Beyond marki Purina. Każda karma zawiera wyjątkowe dodatki mięsne i odżywcze, dzięki czemu poprawia nie tylko zdrowie zwierzaka, ale również dostarcza wyjątkowych doznań smakowych. O suchej karmie premium na bazie łososia i kaszy, bez dodatków pszenicy, przeczytaj na: https://www.purina.pl/psy/beyond/karmadlapsa/simply-9-losos.

Jakie błędy popełniamy w żywieniu psa?

Wciąż niewielu właścicieli czworonogów zdaje sobie sprawę z faktu, że ich pies powinien być żywiony w odpowiedni sposób. Rodzi to problem niewłaściwego odżywiania objawiającego się wieloma przypadłościami czy brakiem formy fizycznej psa.

Jednym z najczęściej popełnianych błędów jest właśnie stosowanie źle zbilansowanej diety. Skutkuje to podawaniem psu zbyt małej ilości węglowodanów czy zbyt dużo tłuszczu, który odkładając się w tkankach, powoduje otyłość i spadek formy. Ponadto źle zbilansowana dieta może przyczynić się również do zwiększenia ryzyka częstych zachorowań.

Kolejnym, równie powtarzanym błędem, jest przekarmianie. Polega ono na tym, że podajemy psu zbyt dużo pokarmu. Ponadto łączy się to często z karmieniem w różnych godzinach lub bardzo częstym podawaniem dodatkowych smakołyków. Nie musimy chyba przypominać, że taki zwyczaj bardzo szybko prowadzi do otyłości, a ta do spadku formy i chorób, w tym nawet bardzo poważnych.

Żywienie psa – najlepsze nawyki

Poniżej przedstawiamy listę najlepszych nawyków żywieniowych psów. Lista ta została opracowana w oparciu o zalecenia specjalistów w dziedzinie żywienia zwierząt i weterynarzy, dlatego stosowanie się do niej może zapewnić Twojemu psu poprawienie zdrowia i kondycji.

  1. Do miski psa dodawaj oleje pochodzenia naturalnego. Wpłyną one pozytywnie na pracę mózgu, a także wzmocnią sierść zwierzęcia. Nienasycone kwasy tłuszczowe znajdujące się produktach tego typu w dużych ilościach są zatem zbawienne.

  2. Posiłek psu podawaj dwa razy dziennie w momencie, kiedy nie planujesz spaceru lub dłuższej zabawy na świeżym powietrzu.

  3. Zabronione jest podawanie produktów wysoko przetworzonych w codziennej diecie. Co ciekawe, zasada ta dotyczy również żywienia człowieka (skoro więc troszczymy się o własne zdrowie, to powinniśmy też zatroszczyć się o dietę psiaka). Unikanie przetworzonych produktów jest kluczem do utrzymania dobrej kondycji zwierzęcia.

  4. Stosowanie karm wzbogaconych, zawierający dodatkowe składniki odżywcze w postaci witamin i składników mineralnych.

Jak psy rozpoznają posiłek?

Okazuje się bowiem, że w odróżnieniu od ludzi, psy mają znacznie mniej kubków smakowych. Bardzo dobrze odróżniają smak gorzki, słodki, słony, czy kwaśny, jednak nie są w stanie rozpoznać produktu, czy potrawy po jej smaku. Dlatego też w tym celu wykorzystują swój węch, który mają nawet 100 000 razy lepiej rozwinięty niż człowiek. Krótko mówiąc, jeżeli coś dobrze pachnie – pies na pewno tego spróbuje!

Odpowiednie żywienie psa to podstawowe zadanie właściciela każdego czworonoga. Dieta pupila powinna być właściwie zbilansowana, ponieważ od tego zależy zarówno kondycja fizyczna, jak i zdrowie naszego psa. Warto zatem postawić na odpowiednią karmę lub ułożyć jadłospis, którego będziemy przestrzegać każdego dnia.

Źródła:

  • http://codlapsa.pl/czym-karmic-psa/
  • https://www.krakvet.pl/artykuly/psie-odzywianie-co-mozna-podac-oprocz-karmy/
  • https://www.krakvet.pl/artykuly/czy-wiesz-ze-czyli-10-ciekawostek-z-zycia-psow/

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie