Uwagi o żywieniu i pielęgnacji psów służbowych i nie tylko

Pies służbowy w Straży Granicznej wykorzystywany jest do różnych celów. W związku z tym żyje w specyficznych warunkach. Pracuje przeciętnie 6-8 lat. Żyje średnio 10 -12 lat. Normy pieniężne na wyżywienie nie wyróżniają żadnego służbowego czworonoga.

Niektóre schorzenia psów są skutkiem nieprawidłowego karmienia i niewłaściwego chowu. Psy są zwierzętami wszystkożernymi. Przy wyborze pokarmu dla psa powinniśmy, w jego interesie, kierować się możliwie szerokim wachlarzem karmy jakościowo dopasowanej do naturalnych potrzeb.

Ustalenie zasad prawidłowego żywienia psów stwarza ogromne trudności. Jest to, bowiem grupa gatunkowa zwierząt o bardzo dużym zróżnicowaniu: ciężaru ciała, temperamentu, okrywy włosowej, rodzaju użytkowania i innych parametrów. Dzięki sporej pojemności żołądka psy, pobierają jednorazowo dużą ilość karmy połykając ją w pośpiechu. Zbyt duże dawki karmy prowadzą do przeciążenia przewodu pokarmowego, słabego trawienia składników pożywienia, osłabienia motoryki, zalegania karmy w jelitach i fermentacji. Duże kęsy karmy i kości mogą zaczopować przewód pokarmowy lub spowodować skręt żołądka i jelit.

Nagłe zmiany karmy prowadzą do zaburzeń w trawieniu oraz wchłanianiu składników pokarmowych.

Zależnie od wieku psów, 1/3 - 2/3 masy karmy stanowić winno mięso, podroby, ryby, pozostała część - składniki pochodzenia roślinnego. Psy na ogół chętnie zjadają warzywa, owoce czy trawę. Jest to naturalny odruch żywieniowy.

Utrzymywanie psa na diecie składającej się z dużej ilości kasz, makaronów, prowadzi do schorzeń wątroby i niedoborów białka. Nadmiar skrobi w diecie prowadzi do biegunek. Niektóre psy nie tolerują karmy jęczmiennej, zastąpić ją można kukurydzą lub ryżem.

Psom nie wolno podawać resztek z kuchni, potraw o wysokiej zawartości soli i przypraw. Niepożądane w diecie psa są czekolada, twarde sery żółte, groch, soja, owoce cytrusowe, ponieważ zawierają alergeny wywołujące zaburzenia w trawieniu, biegunki i choroby skórne.

Pies każdorazowo musi otrzymywać świeżą karmę. Pełnowartościowa karma składać musi się z komponentów energetycznych, białkowych oraz dodatków mineralno - witaminowych. Karma powinna być rozdrobniona, ułatwia to psu połykanie i chroni przed zadławieniami. Bezwzględnie zawsze do dyspozycji zwierzęcia musi być czysta woda.

Przy długotrwałym skarmianiu wyłącznie suchej karmy granulowanej może wystąpić owrzodzenie jelit. Jeśli już zdecydowaliśmy się na karmę przemysłową to taką, która zapewni naszemu podopiecznemu najlepszej jakości składniki odżywcze, pochodzące z produktów wysokiej jakości. Nie należy kupować najtańszych karm. To tak jak karmienie psa skórkami zamiast mięsem. Obecnie można dobrać odpowiednie karmy do rasy psa, wieku i obciążeń pracą.

Psy służbowe utrzymywane w domach, w kojcach, są absolutnie zależne od człowieka. A zatem od przewodnika psa zależy jego zdrowie, kondycja, uroda i dobre samopoczucie. Wpływ na to głównie mają żywienie i pielęgnacja. Pielęgnacja psa polega na przyjaznym nadzorowaniu jego codziennych czynności. Tych fizjologicznych i wyuczonych, a także na zapewnieniu psu odpowiedniej dawki ruchu na świeżym powietrzu.

W pielęgnacji najważniejsze jest utrzymanie właściwej higieny ciała i otoczenia psa, oraz zapewnienie spokojnego wypoczynku w miejscu do tego przeznaczonym. Miejscem stałego wypoczynku, snu i relaksu psa nie może być miejsce jego pracy (lotnisko, przejście graniczne, dworzec, ani sąsiedztwo strzelnicy).

Pielęgnacja układu nerwowego to dbałość o to żeby z psem pełniącym służbę stale w dużej aglomeracji miejskiej, wyjechać czasem za miasto na łąki lub do lasu. Jest to tak samo niezbędna czynność jak czesanie, kąpiel i dezynfekcja. Pies jest dzieckiem natury i narażanie go na ciągły stres wywołany hałasem i chemizacją żywienia prowadzi nieuchronnie do powstawania chorób nowotworowych i uszkodzeń narządów wewnętrznych.

 

lek. wet. płk Jerzy KAŹMIERSKI

 

źródło: http://www.otps.strazgraniczna.pl

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie