Sygnały świadczące o tym, że przekarmiasz swojego psa

Otyłość jest już chorobą cywilizacyjną. Cierpią na nią nie tylko ludzie, ale też domowe zwierzęta, szczególnie koty i psy. To wyłącznie wina właścicieli, którzy przekarmiają swoich pupilów i nie zapewniają im dostatecznej ilości ruchu. Być może nawet nie zdajesz sobie sprawy, że Ty także popełniasz ten ogromny błąd, czym narażasz swojego psa na przedwczesną śmierć i bardzo niski komfort życia. Oto sygnały świadczące o tym, że przekarmiasz swojego psa. Zwróć na nie baczną uwagę!

Gwałtowny przyrost masy ciała

To najbardziej znamienny objaw przekarmiania psa. Jeśli Twój pupil jest po prostu gruby, to czas najwyższy zmienić jego nawyki żywieniowe i pozbyć się szkodliwych nawyków właściciela. Oczywiście Ty widzisz swojego psa codziennie, przez co możesz nie zauważyć, że gwałtownie przytył. Porównaj więc jego aktualny wygląd ze zdjęciami sprzed kilku lat. Możesz również poprosić weterynarza o określenie, czy pies przypadkiem nie ma nadwagi lub – co gorsza – nie cierpi już na otyłość.

Apatyczne zachowanie czworonoga

Jeśli Twój do niedawna bardzo aktywny pies nagle zaczął przesypiać całe dnie (z przerwami na jedzenie), nie wykazuje ochoty na spacery, szybko się męczy, błagalnym wzrokiem prosi o powrót do domu, a najchętniej byłby wszędzie wożony, to nie jest dobrze. O ile w grę nie wchodzą np. infekcje pasożytnicze, może to być właśnie objaw przekarmienia. Zbyt ciężki pies zwyczajnie nie ma siły, aby utrzymać dotychczasową aktywność fizyczną. Zaczynają mu również doskwierać bóle stawów.

Pies przybiega na każdy dźwięk kojarzący mu się z jedzeniem

Takie zachowanie świadczy o tym, że pies nauczył się, iż właściciel zawsze da mu coś pysznego na ząb. Jest to odruch, który będzie bardzo trudno wyplenić. Pies reaguje na dźwięk papierka, otwieranej lodówki, odwijanej folii, a nawet szelest siatek zakupowych. Można śmiało uznać, że po prostu uzależnił się od jedzenia, bo jest notorycznie przekarmiany.

Miski są stale pełne

Jeśli myślisz, że w ten sposób dbasz o swojego pupila, to jesteś w dużym błędzie. Pies nie powinien mieć nieograniczonego dostępu do jedzenia. Wciąż pełne miski świadczą o tym, że właściciel kompletnie nie kontroluje tego, ile jego pupil właściwie zjada, co oczywiście w krótkim czasie doprowadzi zwierzaka do nadwagi i otyłości. Może to również być sygnał, że pies ma w nosie suchą karmę, bo wie, że i tak zawsze dostanie od pana czy pani coś lepszego.

Przekarmianie psa to fatalny nawyk, który szybko odbije się na zdrowiu czworonoga. Wiemy, że robisz to z miłości, ale uwierz: są lepsze sposoby na jej okazywanie.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie