Pozimowe odchudzanie psa. Jak się za to zabrać?

Standardowym problemem wielu czworonogów po zimie jest nadmierna masa ciała. To oczywiście efekt spowolnionego metabolizmu, mniejszej dawki ruchu oraz często przekarmiania – spędzając więcej czasu w domu mimowolnie podrzucamy pupilowi jakieś smakołyki, w tym te z domowego stołu. Zima się jednak skończyła i nie ma zmiłuj: czas zrobić coś z tą psią nadwagą. Ważne, aby opracować przemyślany plan redukcji masy ciała i trzymać się go do momentu, aż pupil wróci do formy. Przygotowaliśmy dla Ciebie kilka wskazówek.

Wizyta u weterynarza

Od tego zawsze warto zacząć, ponieważ weterynarz profesjonalnie oceni, czy i w jakim stopniu pies się „zapuścił”. Często okazuje się, że z tą nadwagą wcale nie jest tak źle i w zasadzie wystarczy tylko lekka dietka i więcej ruchu, żeby problem zniknął po 2-3 tygodniach. Jeśli natomiast weterynarz stwierdzi znaczną nadwagę lub otyłość, ułoży plan odżywiania, dzięki czemu właściciele nie będą działać po omacku.

Stopniowe zmniejszanie dawki karmy

Wstępem do redukcji masy ciała u psa jest po prostu podawanie mu mniejszej ilości jedzenia. Wiosną i latem czworonogi generalnie mają słabszy apetyt, są bardziej ruchliwe, więcej czasu spędzają na świeżym powietrzu, stąd nie ma potrzeby serwowania im takiej ilości karmy, jak zimą. Pamiętaj przy tym, że psa nie wolno głodzić, bo to przyniesie dokładnie odwrotny efekt – po szybkiej redukcji wagi nastąpi efekt jo-jo. Jak zatem „schodzić” z karmy?

Najłatwiej będzie z karmą suchą. Zmniejszamy jej porcję w cyklach tygodniowych, np. z 230 gramów na 220 gramów, 210 gramów i aż do 200 gramów. Jeśli Twój pies jest karmiony puszką, odmierzaj proporcjonalnie mniejszą porcję. Jeśli natomiast gotujesz przysmaki pupilowi, stopniowo zmniejszaj ilość mięsa, ale nie rezygnuj z niego całkowicie.

Więcej ruchu

Sama dieta to oczywiście za mało, aby przywrócić psu formę. Korzystając z tego, że dni są coraz dłuższe i cieplejsze, warto o wiele częściej wychodzić z pupilem na spacery. Jeśli nie możesz zwiększyć ich częstotliwości, to przynajmniej wyraźnie je wydłuż. Warto przy tym pamiętać, że psy z wyraźną nadwagą nie powinny być zmuszane do intensywnego wysiłku fizycznego, na przykład agility. Jest to groźne dla ich i tak już mocno obciążonych stawów.

Zdrowe przekąski

Jeśli Twój pupil przez zimę przyzwyczaił się do serwowania mu najróżniejszych przekąsek, to chcąc uniknąć dramatu zastąp niezdrowe batony czy plastry szynki i sera produktami niskokalorycznymi. Świetne będą tutaj owoce i warzywa, na czele z uwielbianą przez większość psów marchewką.

ps.

Warto zadbać o odpowiednią karmę dla psa, dedykowana karma dla buldoga francuskiego gwarantuje długie życie w zdrowiu i bardzo dobre samopoczucie psa. Więcej na temat prawidłowej diety znajdziesz na mojamiska.pl

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie