Pies jest najlepszym przyjacielem człowieka. Jak często słyszałeś takie powiedzenie? Czy na pewno wiesz, co to znaczy? Niestety, psy traktowane są często jak żywe zabawki. I to nie tylko przez małe dzieci. Niektórzy dorośli decydują się na psa myśląc, że cała „opieka” nad nim sprowadza się jedynie do tego, aby wrzucić mu JAKIEŚ jedzenie do miski, wyprowadzić na spacer (gdy pada, to niekoniecznie długi), podrapać za uchem i to w zasadzie tyle… Ale nie jest to prawdą.
Trudno w jednym krótkim artykule przybliżyć wszystkie aspekty opieki nad czworonogiem, dlatego dzisiaj pokrótce opowiemy o kwestii żywienia psów, a zatem o tym, jak karmić psa i czym karmić psa. Zapraszamy do lektury!
Zanim zdecydujesz się na zakup pupila, adopcję ze schroniska czy przygarnięcie z ulicy (tu otwiera się kolejny temat, bo aby właściwie się zatroszczyć o takiego psa „z bagażem doświadczeń”, trzeba posiadać dużą wiedzę na temat tych zwierząt, a nie tylko dobre chęci), sprawdź, jak należy go żywić. Nie jest sztuką wprowadzenie psa do domu i wrzucenie mu do miski pierwszej lepszej karmy, kiełbasy czy resztek z obiadu.
To fakt, psy uwielbiają mięso i chętnie zjedzą grillowany boczek czy kości pozostałe z obiadu. Mało tego, niejeden z wielką chęcią wsunie kawał ciasta, ale nie tędy droga. Myślisz, że w ten sposób pupila uszczęśliwiasz? Nie. Szkodzisz mu i to bardzo! Nie będziemy serwować Ci wykładu z psiej anatomii, ale musisz mieć świadomość tego, że psi żołądek znacznie różni się od ludzkiego, dlatego ludzkie jedzenie, które jest pełne przypraw i różnych dodatków, psu po prostu szkodzi.
A zatem, jakie jest prawidłowe żywienie psa? Przede wszystkim, odpowiednio dobrane do jego wieku oraz wagi. Jeśli jesteś początkującym w tym temacie, a leży Ci na sercu zdrowie ukochanego czworonoga, postaw na suchą karmę. Zapytasz, dlaczego sucha karma jest lepsza od pysznego kawałka kurczaka?
Śpieszymy z odpowiedzią. Dlatego, że sucha karma jest odpowiednio zbilansowana, a co za tym idzie, posiada absolutnie wszystkie składniki odżywcze, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania psiego organizmu. Sięgając zatem po wysokiej jakości karmę, jak np. karma IAMS, i przestrzegając zaleceń producenta, zapewniasz psu wszystko, co najlepsze. Ponadto, stosując suchą karmę, nie musisz sięgać już po inne rodzaje pokarmów. Niezmiernie istotne jest natomiast to, aby pies wówczas miał stały dostęp do dużej ilości świeżej wody.
Podstawą jest wspomniane już wyżej dobranie karmy do wieku i wagi czworonoga. Dlaczego? Z tej prostej przyczyny, że pies kilkumiesięczny różni się od psa kilkuletniego, pies małej rasy, typowy „kanapowiec”, różni się od dużych psów, które potrzebują ogromnej ilości ruchu. Różne psy mają różne potrzeby i wymagania. Bardziej obrazowo? Nie zaserwujesz niemowlakowi schabowego z kapustą, jak i sam, jako dorosły, ciężko pracujący człowiek, nie najesz się butelką mleka.
A zatem, szczeniaki, czyli psiaki, które dopiero się rozwijają, wykazują całkowicie inne zapotrzebowanie na rozmaite składniki odżywcze niż dorosłe i stare psy. Ważna jest kwestia nie tylko wieku psa, ale także jego wagi i rasy. Być może nie wiesz, ale psy małych ras rosną znacznie szybciej od psów ras dużych, a co za tym idzie, muszą otrzymywać pożywienie o zwiększonej zawartości m.in. tłuszczu, białka, fosforu czy wapnia.
Z kolei, w trosce o zdrowie psów, rozwój szczeniąt ras dużych powinien być nieco hamowany. W ten sposób można uniknąć w przyszłości różnych kłopotów mających związek z rozwojem kośćca. Spowolnienie ich tempa rozwoju możliwe jest właśnie dzięki odpowiedniej kompozycji składników w karmie – innej, niż w karmie dla ras małych.
Zanim nabędziesz psa, zrób mały rekonesans po dobrych sklepach zoologicznych, zajrzyj do weterynarza i sprawdź oferty różnych producentów karm. Wspomniana marka IAMS posiada bogatą ofertę karm zarówno dla szczeniąt, psów dorosłych oraz seniorów – dla ras małych i dużych. To bardzo dobra wiadomość, bowiem kiedy Twój pies podrośnie, możesz kontynuować jego żywienie przy pomocy sprawdzonej już karmy – nie zmieniasz producenta, ale rodzaj karmy, który dostosowujesz do aktualnych potrzeb pupila.
Pytanie o to, jak często karmić psa, pojawia się bardzo często. Tak naprawdę, ilu specjalistów, tyle opinii, które zakładają różne normy żywienia psów. Przyjmuje się jednak, że maluchy do 4. miesiąca życia powinny otrzymywać do czterech dawek pokarmu. Pomiędzy 4. a 6. miesiącem należy serwować psu maksymalnie trzy posiłki dziennie, zaś powyżej 6. miesiąca, ograniczyć do dwóch posiłków.
A jaka ilość karmy jednorazowo? Tutaj warto po pierwsze kierować się zaleceniami producenta karmy, jak i po prostu obserwować psiaka. Jeśli zalecana porcja jest zbyt duża dla psa, bo notorycznie pozostawia część karmy w misce, możesz ją nieco zmniejszyć. Gdy natomiast widzisz, że pies ewidentnie się nie najada – zwiększ, ale w granicach rozsądku. To, jaki apetyt ma Twój pies, zależy między innymi od Waszego stylu życia. Jeśli jesteś osobą wyjątkowo aktywną, a zatem i Twój pies ma ruchu pod dostatkiem, jego zapotrzebowanie na energię może wzrosnąć. Gdy z kolei pies nie jest szczególnie aktywny (także ze względu na specyficzne uwarunkowania swojej rasy), musisz pilnować, aby nie doprowadzić do jego nadwagi.
Na to zwróć uwagę!
Jak zyskać pewność, że odżywianie psa jest właściwe, a i karma spełnia wszystkie wymagania? Możesz to zrobić np. dzięki skomplikowanym badaniom laboratoryjnym, albo… w sposób znacznie prostszy. Jak? Obserwując swojego czworonoga! Jeśli jego stolce są zwarte (ale jednocześnie nie ma problemów z wypróżnianiem), jeśli posiada piękną, błyszczącą sierść, jest ogólnie radosny, oznacza to, że niczego w jego diecie nie brakuje, a jego rozwój przebiega prawidłowo.
Stojąc przed koniecznością podjęcia decyzji o zakupie takiej czy innej karmy, zwróć uwagę na to, czy zawiera ona w swoim składzie kwasy tłuszczowe Omega-3 i Omega-6, ponieważ pomagają one utrzymać zdrową skórę i sierść. Sprawdź też czy karma zawiera witaminy i przeciwutleniacze, ponieważ są one potrzebne do utrzymania silnego układu odpornościowego. Zdecydowanie z daleka omijaj karmy, które posiadają produkty uboczne pochodzenia zwierzęcego (różne odpady, jak np. pazury). Aby szczegółowo poznać skład karmy, przeczytaj uważnie jej etykietę.
Po czym rozpoznasz dobrą karmę? Na pewno po tym, że na pierwszym miejscu wśród składników wymienione zostaje mięso. Zapamiętaj, że zawartość suszonego mięsa w karmie powinna wynosić około 20 do 40 %. I pozostając w tym temacie – zwróć uwagę na to, czy podana zawartość mięsa dotyczy mięsa suszonego czy też świeżego. Jeśli etykieta informuje Cię o tym, że karma posiada np. 70 % świeżego mięsa, jest to równoznaczne z tym, że suche mięso stanowi około 25 %.
Obawiasz się, że nie podołasz wyzwaniu i nie będziesz w stanie właściwie odżywiać swojego psa? To dobrze! Gorzej, gdyby było Ci wszystko jedno. Nie martw się, dzięki wysokiej jakości karmie jesteś w stanie zadbać o zdrowie swojego ukochanego psa. Najważniejsze, abyś pilnie go obserwował i odpowiadał na jego potrzeby. A w razie jakichkolwiek wątpliwości skonsultuj się z dobrym lekarzem weterynarii.
Artykuł sponsorowany