Klasyczny dylemat właściciela: czym karmić psa? Poznaj podstawowe zasady

Czas spojrzeć prawdzie w oczy. Twój pies wcale nie ma z Tobą tak lekko. Nie dość, że ciągle czegoś mu zakazujesz i przerywasz zabawę ZAWSZE w najlepszym momencie, to jeszcze jest skazany na jedzenie tylko tego, co łaskawie podasz mu w misce. Jeśli jest to smaczna i pełnowartościowa sucha karma dla psa, to nie ma problemu. Gorzej, jeśli tylko tak Ci się wydaje. Niestety, mnóstwo właścicieli wciąż nie ma pojęcia, jak powinno wyglądać prawidłowe żywienie psa. Świadczą o tym świetne wyniki sprzedaży karm niskiej jakości, które bronią się tylko atrakcyjną ceną i profesjonalnym marketingiem. Czym zatem karmić psa, aby z jednej strony nie utrudniać sobie życia, a z drugiej zapewnić pupilowi wszystko, czego mu potrzeba? Kilka cennych wskazówek znajdziesz w naszym poradniku.

Skutki nieprawidłowego żywienia psa

Te skutki nie muszą być wcale spektakularne, co dodatkowo usypia czujność właścicieli. Początkowo o tym, że dieta psa nie jest zbilansowana, świadczy nieregularne oddawanie kału. Pisząc obrazowo: „zdrowa” kupa powinna być twarda, zwarta i pojawiać się raz, maksymalnie dwa razy dziennie. Jeśli zamiast tego pies oddaje rzadki kał lub wyraźnie się przy tym męczy, to pierwsze podejrzenie powinno paść właśnie na zawartość miski. Warto to skonsultować z weterynarzem, który przeanalizuje skład karmy i podpowie, czy jest ona odpowiednia dla konkretnego psa.

Inne typowe skutki nieprawidłowego żywienia psa to:

  • Nadwaga i otyłość;
  • Apatia;
  • Reakcje alergiczne (wypadanie sierści, zmiany skórne, drgawki);
  • Problemy gastryczne (biegunka, gazy);

Jeśli zaobserwujesz podobne problemy u swojego pupila, to nie zwlekaj z konsultacją weterynaryjną. Koniecznie też we własnym zakresie zainteresuj się tym, co właściwie podajesz psu w misce.

Domowe posiłki kontra gotowa karma

Odwieczny spór, którego rozstrzygnięcie wymaga znacznie szerszej analizy. Teraz zasygnalizujemy tylko, że jeśli nie masz czasu i wiedzy, aby przygotowywać psu posiłki we własnym zakresie, to zdecydowanie rozsądniej będzie zaufać renomowanemu producentowi karmy dla zwierząt. Dlaczego?

Powód jest prosty. Byłoby Ci bardzo trudno przygotować we własnym zakresie zbilansowany posiłek, który dostarczy pupilowi wszystkiego, czego potrzebuje jego organizm. To nie tylko węglowodany i białko (których źródłem jest mięso), ale także witaminy oraz makro- i mikroelementy.

Nie zapominajmy również, że skład karmy musi być dopasowany do wieku, wielkości, płci, poziomu aktywności oraz specyficznych potrzeb konkretnego psa. Wyobrażasz sobie samodzielne przygotowywanie posiłków np. dla psiego alergika? Właśnie dlatego najwygodniej, ale i najrozsądniej jest serwować pupilowi wysokojakościową, gotową karmę.

Rada

Jeśli decydujesz się na karmę suchą, to nie zapomnij o zaspokojeniu zwiększonego zapotrzebowania Twojego pupila na wodę.

Czym wyróżnia się karma dla psa wysokiej jakości?

Nie ma w tym żadnej tajemnicy: wszystko zaczyna się od składu. Przede wszystkim musi to być karma zawierająca mięso, a nie produkty pochodzenia mięsnego (zdarzają się nawet karmy „o smaku mięsa”, w których uzyskuje się go dodając sztuczne substancje smakowe i zapachowe).

Różnica w cenie pomiędzy dobrą a słabą karmą nie jest – jak sądzą niektórzy – kwestią marketingu. Wystarczy porównać sobie skład kilku karm z różnych półek cenowych, aby się o tym przekonać. Ma to również przełożenie na ilość karmy, jaką trzeba podać psu w ciągu dnia. Produkty dobrej jakości są pod tym względem znacznie bardziej ekonomiczne, ponieważ dostarczają zwierzakowi więcej węglowodanów i białek, a więc źródeł energii.

Oszczędność na zakupie taniej karmy jest zatem czysto iluzoryczna, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę potencjalne problemy zdrowotne pupila i konieczność częstszego inwestowania w wizyty u weterynarza.

Gdzie kupisz dobrą karmę dla psa?

Obecnie nie ma żadnego problemu z dostępnością markowych karm – zwłaszcza w Internecie. Dobry sklep zoologiczny online oferuje szybką i niedrogą wysyłkę, np. do paczkomatu. Przy większych zamówieniach można nawet liczyć na bezpłatną dostawę, co jest bardzo wygodne i ekonomiczne. Nie trzeba przy tym robić zapasów czy zamawiać karmy z dużym wyprzedzeniem – dobre sklepy zoologiczne gwarantują dostawę nawet następnego dnia od złożenia zamówienia.

Wybierając konkretny sklep zoologiczny warto zwrócić uwagę nie tylko na cenę karmy, ale także szeroki asortyment (sklep powinien oferować karmy wielu producentów, przeznaczone dla psów o różnych potrzebach) oraz elementy świadczące o tym, że mamy do czynienia z prawdziwymi pasjonatami – może to być chociażby deklaracja przekazywania części dochodu na pomoc bezdomnym zwierzętom. 

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie