Karma weterynaryjna: co warto o niej wiedzieć?

Zdarza się, że pies zapada na jakąś chorobę lub dostaje alergii na konkretne składniki karmy i nie może jej dłużej jeść. W takiej sytuacji właściciele pierwszej pomocy szukają u weterynarza, który ustala źródło problemu i najczęściej proponuje, aby pupil przeszedł na nową dietę. Jej podstawą jest wówczas tzw. karma weterynaryjna. Brzmi groźnie i drogo, ale czasami po prostu nie ma wyjścia. W naszym poradniku rozwiewamy najczęstsze wątpliwości dotyczące karmy weterynaryjnej dla psa.

Czym właściwie jest karma weterynaryjna?

Karma weterynaryjna to specjalistyczny rodzaj karmy, która jest dobierana ściśle pod kątem potrzeb odżywczych i zdrowotnych psa. Przykładowo: może zawierać więcej białka, ale znacznie mniej węglowodanów. Uzupełnia się ją również o witaminy i ważne mikro- oraz makroelementy. Wszystko po to, by wyrównać stwierdzone niedobory żywieniowe oraz wykluczyć z diety psa składniki, które go uczulają lub nie są wskazane w przebiegu leczenia konkretnej choroby.

Wbrew nazwie karmy weterynaryjnej nie kupuje się tylko u weterynarza, choć można ją dostać w wielu dobrych gabinetach. Chodzi tutaj bardziej o to, że rodzaj i tym samym skład karmy jest dobierany na podstawie badań oraz zaleceń weterynarza. Lekarz podaje właścicielom szczegółowe wytyczne i może im wskazać konkretny rodzaj karmy, która jest do kupienia w specjalistycznych sklepach.

Uwaga!

Do kategorii karm weterynaryjnych nie zaliczamy popularnych produktów, takich jak karmy „fit” czy dla psów żyjących na dworze.

Czy pies może być stale karmiony w ten sposób?

Zdecydowanie nie. Karmę weterynaryjną stosuje się tylko wtedy, gdy są ku temu wyraźne wskazania. Ma ona zapewnić zwierzakowi odpowiednią ilość składników odżywczych i pomóc przetrwać okres rekonwalescencji. Nie może być natomiast podstawą diety psa przez całe jego życie, ponieważ specyfiką karmy weterynaryjnej jest to, że zawiera znacznie więcej jednych składników, ale znacząco mniej drugich. W dłuższej perspektywie mogłoby to doprowadzić do sytuacji, w której pies zacznie cierpieć na niedobory żywieniowe.

Jak stosuje się karmę weterynaryjną?

Wyłącznie zgodnie z zaleceniami lekarza. To weterynarz określa, jakie porcje karmy należy podawać psu i kiedy zakończyć dietę. Ważne jest również, aby pupil pozostawał pod stałą kontrolą lekarza, który na podstawie badań oceni, czy nie jest konieczne zmodyfikowanie karmy lub uzupełnienie diety np. psimi suplementami. Karmy weterynaryjnej nigdy nie wybieramy i nie podajemy zwierzakowi na własną rękę.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie