Otyłość uznawana jest za chorobę cywilizacyjną. Ten problem dotyczy głównie ludzi, ale od kilkunastu lat można zaobserwować coraz bardziej niebezpieczną tendencję do tycia wśród pupili, zwłaszcza wśród psów. Według badań przeprowadzanych przez weterynarzy już co 10-ty pies cierpi na otyłość, a czworonogów z nadwagą jest jeszcze więcej! Zauważyłeś, że Twój pies ostatnio sporo przytył? Sprawdź, jak uniknąć niebezpiecznej dla jego zdrowia otyłości!
Przyczyny otyłości u psów
Geneza otyłości u psów jest podobna do przyczyn gromadzenia nadprogramowych kilogramów u ludzi. Najczęściej wynika to z nieprawidłowego odżywiania, a konkretnie z przekarmiania pupila, dlatego chcąc utrzymać go w dobrej kondycji, koniecznie trzeba zastosować się do kilku zasad. Przede wszystkim psiak powinien posiadać swoją karmę (nie tylko suchą, ale także mokrą, np. karmę Happy Dog) ze sklepu zoologicznego. Nie wskazane jest karmienie go tzw. resztkami z obiadu lub produktami często jedzonymi przez ludzi. Zwierzęcy organizm różni się od ludzkiego – niektórych składników psi układ pokarmowy po prostu nie jest w stanie trawić. Kluczowe znaczenie w kolekcjonowaniu dodatkowego tłuszczyku ma także brak ruchu oraz uwarunkowania genetyczne psa. Za rasy mające skłonność do nadwagi uznaje się jamniki, cocker spaniele, labradory oraz beagle. Mimo wszystko w dużej mierze wpływ na wagę pupilów mają właściciele.
Skutki otyłości u psów
Nadwaga i otyłość mają ogromny wpływ na zdrowie zwierzaka i jak można się domyślać, jest on negatywny. Psy dotknięte tym schorzeniem zdecydowanie częściej wymagają kosztownych wizyt u weterynarza. Jakie są najczęstsze skutki otyłości? Głównie problemy z układem kostnym, w tym przeciążenia stawów, dyskopatie oraz większa skłonność do łamliwości kości. Co więcej, zwiększa się praca serca, przez co wzrasta ryzyko zawałów serca, a także ryzyko chorób przewlekłych (np. cukrzycy).
Antidotum na otyłość u psów
Zanim rozpocznie się walkę z psią otyłością, konieczna jest wizyta u weterynarza. Dodatkowe kilogramy mogą być spowodowane, np. problemami z tarczycą. W takich przypadkach potrzeba będzie dieta ułożona przez specjalistę i dobrana pod kątem problemów zdrowotnych psiaka. Spotkanie z weterynarzem przyda się także wtedy, gdy właściciel nie wie, od czego zacząć lub gdy chce się dowiedzieć, ile powinien ważyć niemający nadwagi pies. Niemniej jednak większość weterynarzy wspomina o odchudzaniu podczas wizyt kontrolnych, np. szczepień. Co jest kluczowym czynnikiem w odchudzaniu psa? Na pewno wspomniana już pełnowartościowa karma, podawana w niedużych porcjach, dostosowanych do rasy i wagi psa. Niezbędny też będzie dodatkowy wysiłek fizyczny – częstsze i dłuższe spacery. Jeśli pies jest względnie zdrowy, można też spróbować tzw. sportów kynologicznych, np. frisbee lub agility (tor przeszkód). Rozwiązaniem może okazać się kupno nowej zabawki, np. tej zręcznościowej lub gumowych piłek, które zachęcą pupila do biegania.
Informacja prasowa