Jak wybrać dobrą karmę dla psa?

Żywienie pupila to nie tylko nadsyłanie jego kubkom smakowym niezwykłych doznań, ale przede wszystkim dostarczanie mu odpowiedniej ilości składników energetycznych, witamin oraz minerałów. Maksyma „jesteś tym, co jesz” adekwatna jest również w przypadku zasad żywienia psa. Nieodpowiednia dieta czworonoga doprowadzić może do zachwiania całej gospodarki organizmu zwierzęcia.

Problemy skórne psa najczęściej związane są z niedoborem nienasyconych kawasów tłuszczowych. Prowadzi to do wystąpienia stanów zapalnych skóry, łupieżu oraz do zmatowienia i osłabienia ogólniej kondycji włosa psa. Sierść może również ulec odbarwieniu oraz zacząć wypadać. W celu zapobiegania niedoboru nienasyconych kwasów tłuszczowych stosować należy karmy bogate w kwasy Omega 3 (obecne w oleju lnianym i oleju z ryb) i Omega 6.

Zdrowie i energia 

Zarówno tłuszcze nienasycone (pochodzenia roślinnego - zazwyczaj w formie ciekłej) oraz tłuszcze nasycone (pochodzenia zwierzęcego - zazwyczaj w formie stałej) są elementem niezbędnym do funkcjonowania psiego organizmu. Tłuszcze są nie tylko źródłem energii, lecz pozwalają również na utrzymanie odpowiednich procesów termoregulacji, funkcji rozrodczych oraz wyglądu sierści i skóry. Niedobór tłuszczy objawia się najczęściej jako spadek masy ciała psa. Analogiczna sytuacja ma miejsce w przypadku nadmiaru tłuszczu w organizmie. Wówczas pupil tyje, co negatywnie działa na jego organy wewnętrzne oraz układ kostno-szkieletowy, wzrasta prawdopodobieństwo wystąpienia chorób kardiologicznych.

Wybierając karmę dla psa pod uwagę należy wziąć też główne składniki wchodzące w skład pożywienia. Bardzo często zwierzęta, podobnie jak ludzie, uczulone są na niektóre składniki. W przypadku psów alergie dotyczą najczęściej zbóż, które to niestety zazwyczaj obecne są w karmach, a których dobrze jest się wystrzegać. Ponadto zwrócić uwagę należy na ilość białka obecną w porcji jedzenia. Białko, które mimo tego, że jest potrzebne zwierzęciu do odpowiedniego funkcjonowania nie powinno przekraczać dziennego zapotrzebowania psiego organizmu. Składnikiem uczulającym mogą być również rodzaje mięsa obecne w karmie. Mięsa drobiowe w szczególności kurczak oraz wołowina i wieprzowina są produktami, które należy odstawić w momencie wystąpienia niepożądanych objawów u psa.

Ważnym składnikiem oddziałującym na psi układ wydalniczy jest włókno. Najogólniej ujmując służy ono do odpowiedniego oczyszczenia układu pokarmowego psa. Jego funkcja może zostać porównana do błonnika, który również powinien być obecny w karmie. Włókno ze względu na swoje właściwości oczyszczające powinno stanowić od 1 do 3 proc. karmy.

Popiół w karmie dla psa

Podczas analizy składników znajdujący się w karmie spotykać możemy się z popiołem. Jest to niezwykle istotny składnik w psiej diecie, bowiem pod tą nazwą kryją się mikro- i makroelementy, wśród których znajdują się takie pierwiastki jak: magnez, fosfor, wapń i wiele innych. Zawartość popiołu w psiej karmie powinna wynosić od 5 do 9 proc.

Po zapoznaniu się z terminami, jakie możemy spotkać podczas analizy składu karmy możemy podsumować oraz określić, co należy wziąć pod uwagę podczas wybierania odpowiedniego pożywienia dla naszego pupila. Przede wszystkim najistotniejszą kwestią jest dostarczana zwierzęciu energia. Karma przez nas wybrana powinna cechować się wysoką zawartością węglowodanów, które dostarczą psu sił i witalności. Uwagę zwracamy też na mięsa obecne w karmie. Jeżeli kurczak czy wieprzowina nie spowodują u naszego psa alergii, to śmiało karmy z tym mięsem w składzie możemy stosować dalej. Warto jednak zainwestować w karmy posiadające w swoim składzie mięsa z wyższej półki, np. jagnięcinę czy baraninę. Definitywnie wystrzegamy się zbóż, szczególnie, gdy zajmują one pierwsze miejsca na liście składników. Oznacza to bowiem, że jest ich w karmie najwięcej, a to właśnie zboża są najczęstszą przyczyną alergii pokarmowych u psów. Karma bezzbożowa dla psa będzie zatem znakomitym wyborem.

Równie ważnymi elementami są składniki analityczne, których zawartość w karmie zazwyczaj wyrażana jest w gramach rzędu liczb pojedynczych. Mimo że ich udział w składzie jest niewielki, jest on niezwykle istotny dla funkcjonowania organizmu psa. Pozwala na uregulowanie jego gospodarki wydalniczej i trawiennej oraz dostarcza niezbędnych mikro- i makroelementów. Wybierając karmę, która to stanowić będzie podstawę dla życia i zdrowia naszego psa powinniśmy wykazać się starannością i dokładnością. Nie zwracajmy uwagi na piękne opakowanie czy dobrą reklamę, a na to, co znajduje się wewnątrz karmy. To bowiem będzie spożywać twój ukochany psiak.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie