Jak karmić psa rasy olbrzymiej?

Powszechnie uważa się, że psy ras olbrzymich są bardzo drogie w utrzymaniu. Każdy właściciel doga niemieckiego czy bernardyna słyszał na pewno „uprzejme” docinki znajomych, że pewnie musi serwować swojemu pupilowi wiadro karmy dziennie. To oczywiście nieprawda. Faktem jest natomiast, że koszty utrzymania dużego psa są znacznie wyższe niż np. jamnika. Pamiętając o kilku podstawowych zasadach można je jednak znacząco zredukować, bez żadnej szkody dla czworonoga.

Dobra karma to podstawa

Zdecydowanie najwygodniejszym rozwiązaniem dla właściciela psa rasy olbrzymiej jest serwowanie psu gotowej karmy, ale wyłącznie wysokiej jakości. Nie ma sensu na tym oszczędzać, ponieważ karmy marketowe nie dostarczają psu wystarczające ilości składników odżywczych. W efekcie zwierzak może zacząć chorować, co narazi właściciela na wydatki związane z częstszą opieką weterynaryjną.

Zobacz róznież dedykowane karmy dla psów FLAT COATED RETRIEVER

Stosowanie się do zaleceń producenta karmy

Częstym błędem popełnianym przez właścicieli psów ras olbrzymich jest podawanie pupilowi zbyt dużej ilości karmy. Nie ma to żadnego sensu. Każdy producent karmy podaje przybliżone dawkowanie dla psa o określonej masie. W przypadku czworonogów ważących powyżej 25 kilogramów, zwykle jest to około pół kilograma na posiłek.

Problematyczne gotowanie

Wbrew pozorom samodzielne gotowanie posiłków dla psa-olbrzyma nie musi być tańszym rozwiązaniem. Pierwszy problem dotyczy trudności związanych z ustaleniem optymalnego jadłospisu pupila. Ogromne psy mają specyficzne potrzeby żywieniowe. Ich dieta powinna bazować na białku i węglowodanach. W praktyce więc nie da się uniknąć obowiązkowej suplementacji, która oczywiście jest dość kosztowna. Dlatego rozsądniej będzie postawić na gotowe karmy, ewentualnie 1-2 razy w tygodniu zafundować zwierzakowi samodzielnie skomponowany posiłek mięsny.

Nie przekarmiaj

To najważniejsza zasada, od której nie ma żadnego odstępstwa. Choć może Ci się wydawać, że zalecana przez producenta porcja karmy jest zbyt mała dla Twojego pupila, to nie ulegaj pokusie dosypywania zwierzakowi jeszcze kilkudziesięciu gramów produktu.

U psów ras olbrzymich powszechnie występuje problem skrętu żołądka. Nie wiadomo do końca, do go wywołuje, ale weterynarze podejrzewają, że głównym czynnikiem ryzyka jest właśnie przekarmianie.

Do tego dochodzi problem nadwagi, która u psich olbrzymów jest szczególnie niebezpieczna. Nadmiernie obciążone stawy szybko zaczną dawać o sobie znać, co oczywiście doprowadzi do dysplazji i kosztownego leczenia.

Psy ras olbrzymich nie muszą być bardzo drogie w utrzymaniu. Pamiętaj o stosowaniu wysokiej jakości karmy, którą należy podawać pupilowi 3-4 razy dziennie. Dla dużego psa lepsze są częstsze, ale mniejsze posiłki.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie