Dodatki do żywienia psa

1. Fosforan wapnia, inne mieszanki wapniowe (koniecznie z jego zawartością),dodajemy do każdego posiłku o ile nie stanowi go gotowa, zbilansowana karma. Dawkę zwiększamy od 1/3 łyżeczki dla 2-miesięcznego szczeniaka, 2/3łyż. dla 3-miesięcznego, 1 łyż. w czwartym miesiącu życia do "czubatej" łyż. w okresie zmiany zębów.

2. 1 kapsułka dziennie wit. A+D3 a od czwartego miesiąca 2 kapsułki, podajemy w cyklu 5-ciodniowym i 2 dni przerwy.
Bardzo dobrym dodatkiem do karmy jest tran. Zawiera w 1g nie mniej niż 800 j.m. wit. A i 80 j.m. wit. D. Ponadto zawiera wit. E oraz śladowe ilości jodu, bromu i żelaza.

3. Różne komponenty wielowitaminowe. Przeliczyć zawsze według zawartości wit. D3, której nie wolno przedawkować. Dla rottweilera w wieku powyżej 0,5 roku dawka dzienna nie powinna przekraczać 3 kropli, nawet w zimie. (jedna kropla ma ok. 300 j.m. i stanowi miarę dla 15 kg masy ciała młodego psa t.j. w wieku około 3 miesięcy)

4. Spośród różnych preparatów witaminowych polecam Murnil (Bayer). Jest to witamina H, biotyna, jedna z witamin grupy B. Niedobór jej powoduje zmiany w skórze oraz zahamowanie wzrostu. W większych ilościach występuje w drożdżach, otrębach ryżowych, nerkach, wątrobie i żółtkach jaj. Jest też syntetyzowana przez mikroflorę przewodu pokarmowego.

 

Pies ma w przewodzie pokarmowym bogatą florę bakteryjną, którą musi uzupełniać. Dlatego zbyt sterylne żywienie, n.p. ciągle gotowaną strawą, nie wychodzi mu na dobre. Uzupełnianie wspomnianej flory może następować poprzez zjadanie różnych świństw, odchodów itp. co nie jest miłe w warunkach domowych, bo pies śmierdzi. Ażeby tego uniknąć dobrze jest w jadłospisie naszego przyjaciela uwzględnić surową formę różnych produktów oraz biały ser, zsiadłe mleko czy kefir. Pamiętać należy, że żaden z przodków psa ani on sam nigdy nie ugotował sobie zupy.....

 

Źródło: Jan Borzymowski "Rottweiler przyjaciel i obrońca"

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie