Czy pies może jeść tę samą karmę przez całe życie?

Sucha karma to jeden z najlepszych wynalazków ludzkości – przynajmniej z punktu widzenia zapracowanych właścicieli psów. Podanie karmy jest szybkie, łatwe, nie trzeba sprawdzać, czy posiłek jest odpowiednio zbilansowany, a gdy karmy zabraknie, po prostu idzie się do sklepu lub zamawia kolejny worek w Internecie. Niektórzy w tej wygodzie idą jeszcze dalej i serwują swoim psom dokładnie tę samą karmę przez całe życie. Czy to dobre rozwiązanie dla zwierzaka? Podpowiadamy.

Karma dopasowana do wieku psa

Potrzeby żywieniowe psów zmieniają się wraz z wiekiem. Dlatego karmy dla szczeniąt znacznie różnią się składem od tych dla psów dorosłych, a te drugie od karm dla seniorów. To naprawdę ma znaczenie i nie myśl, że rozróżnienie karm jest wyłącznie pokłosiem działań marketingowych.

Nie możesz zatem podawać swojemu psu dokładnie tej samej karmy przez całe życie, bo w okresie szczenięctwa będzie mu potrzebne zupełnie inne pożywienie niż później. Jeśli pupil trafił do Ciebie już w wieku dorosłym, to także powinieneś zadbać o urozmaicenie zawartości jego miski, szczególnie gdy zacznie się zbliżać do etapu starości.

Karma dopasowana do aktywności i stanu zdrowia psa

Każdy pies jest inny, ale wielu właścicieli zapomina o tym truizmie. Azor kilka godzin dziennie spędza na szaleńczym gonieniu po lesie, Dżeki woli się wylegiwać na kanapie, Sonia ma problemy ze stawami, więc raczej tylko spaceruje, a Rocky pilnuje obejścia i spędza cały rok na dworze. Czy uważasz, że każdy z tych psów powinien jeść to samo?

Aktywność Twojego psa także będzie się zmieniać. Dodatkowo – czego Ci nie życzymy – mogą u niego wystąpić różne choroby czy reakcje alergiczne na poszczególne składniki karmy. Wówczas nie będziesz mieć wyboru i zostaniesz zmuszony do zmiany pożywienia trafiającego do miski pupila.

Nuda!

Chciałbyś przez całe życie jeść kotlet schabowy? Każdy go lubi, ale bez przesady. Kotlet na śniadanie, obiad, kolację, przez 7 dni w tygodniu, 365 dni w roku i 12-15 lat? Słaba perspektywa, prawda? Twój pies też ma prawo do urozmaiconego jadłospisu.

Jeśli będziesz mu serwować ciągle tę samą karmę, to pewnego dnia zwierzak po prostu się nią znudzi, a Ty staniesz przed problemem znalezienia odpowiedzi na pytanie: dlaczego Azor nie chce jeść? Psy potrafią dość szybko znudzić się konkretną karmą, a właściciel powinien na to reagować. Im bardziej urozmaicone psie menu, tym mniejsze ryzyko, że zwierzak będzie kaprysić nad miską.

Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości związane ze zmianą karmy dla swojego psa, skonsultuj to z weterynarzem. Pamiętaj też, że to nie może być rewolucja, ale proces. Nową karmę wprowadza się stopniowo, początkowo mieszając ją ze starą w coraz większych proporcjach. To pozwoli uchronić zwierzę przed problemami żołądkowymi i trawiennymi.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie