Zanim zaadoptujesz psa - porady adopcyjne.

Zanim zdecydujesz się na zwierzę przemyśl dokładnie czy jesteś w stanie sprostać nowym obowiązkom i pamiętaj że:

 • Zwierzę nie jest rzeczą, potrzebuje miłości oraz właściwego wychowania tak samo jak człowiek dlatego powinniśmy traktować go jak członka rodziny wykazując zrozumienie dla jego instynktownych zachowań i zapewniając mu opiekę do końca jego dni.
 • Jeśli masz niepewną sytuację mieszkaniową nieustabilizowaną rodzinną czy zawodową rozważ czy już teraz możesz zdecydować o wzięciu zwierzęcia i czy w przyszłości poradzisz sobie z opieką nad nim.
 • Dokonując wyboru zwierzęcia należy kierować się wzajemnym dopasowaniem temperamentów. Oczywiste jest, iż żywiołowy duży pies będzie sprawiał problemy osobom starszym . Będzie stanowiło także problem dla opiekunów , którzy poświęcają mu zbyt mało czasu, bowiem z powodu nudy czy tęsknoty spożytkuje nadmiar energii – znajdując sobie zajęcia zmierzające do zniszczeń czy nawet dewastacji w najbliższym otoczeniu.
 • Zanim zdecydujesz się na określoną rasę, musisz poszerzyć wiedzę na jej temat. Pamiętaj, iż inne są potrzeby i zwyczaje psów łowieckich czy bojowych, a Ty także musisz spełniać ich oczekiwania chociażby w kwestii zaspokojenia potrzeb ruchowych, odpowiedniego żywienia czy zabaw. Należy dobrać rasę psa do zwyczaju domowników. Zwierzęta bojowe nieumiejętnie wychowywane mogą stanowić poważne zagrożenie dla domowników oraz otoczenia. Pamiętaj, że są rasy psów , które nie tolerują małych dzieci.
 • Trzymanie w ciasnych osiedlowych mieszkaniach psów, które od pokoleń wychowywane były do określonych zadań, może być źródłem poważnych problemów. Psy pasterskie, stróżujące, łowieckie - zgodnie z wrodzoną potrzebą powinny pracować, zatem wymagają właściwych warunków by nie doprowadzić do zaburzeń ich kondycji i psychiki.
 • Pamiętaj że młode zwierze wymaga dużo więcej kontaktu z człowiekiem, tak więc trzeba poświęcić mu sporo czasu by zaspokoić jego sferę emocjonalną i właściwe ukształtować jego osobowość. Trzeba się także liczyć z tym, że w czasie dorastania, wzrostu i zmiany uzębienia, szczenię kierowane także potrzebą poznawania świata, będzie niszczyło wiele rzeczy o ile ich właściwie nie zabezpieczymy i nie zapewnimy szczenięciu określonych akcesoriów do gryzienia.
 • Z opieką nad zwierzęciem wiążą się wydatki, bowiem wymaga ono pielęgnacji, odpowiedniego wyżywienia i oczywiście nadzoru lekarza w zakresie zapewnienia cyklicznych szczepień ochronnych i leczenia w czasie zaistniałych chorób.
 • Przemyśl także co zrobisz ze zwierzęciem w razie konieczności Twojego wyjazdu. Warto mieć kogoś bliskiego kto zapewni zastępcza opiekę. Istnieją oczywiście hotele dla zwierząt lecz wiąże się to z wydatkami.
 • Jeśli jesteś poważnie zaangażowany zawodowo, bywasz o różnych porach w domu, wybierz raczej kota, bowiem jest mniej absorbujący.
 • Dla kota powinieneś koniecznie zakupić kontener, na początku stopniowo zapoznawaj go z przestrzenią mieszkania. Może być poważnie zestresowany zmianą miejsca tak więc nie dopuść by się ukrył w trudno dostępnym zakamarku, bo wydostanie go zacznie przypominać polowanie i zrodzi dla niego złe skojarzenia.
 • Jeśli nie możesz mieć zwierzęcia w domu pomagaj wolno żyjącym kotom w twoim sąsiedztwie. Obecność kotów w siedliskach miejskich jest bardzo pożyteczna, bowiem skutkuje oczyszczeniem terenu z gryzoni np. szczurów. Jeśli wszyscy mieszkańcy domu wspólnie zadbają o higieniczne warunki dla kotów np. udostępnienie stałego miejsca na kuwety oraz karmienie - uniknie się wówczas nieczystości i przykrego zapachu. Niezbędne jest także ograniczanie rozrodczości poprzez zabiegi sterylizacji/ kastracji . Można żyć w symbiozie ze zwierzętami zachowując równowagę ekologiczną tak niezbędną w środowisku miejskim.
 • Jeśli masz już jakieś zwierzę, a chciałbyś jeszcze następne, kieruj się doborem na zasadzie odmiennych temperamentów i płci tych zwierząt tzn. jeśli masz nadpobudliwego psa dobierz mu spokojną wysterylizowaną suczkę. Zanim podejmiesz decyzję, sprawdź jak te zwierzęta na siebie reagują, lecz uczyń to poza domem – najlepiej w schronisku. Próbę wzajemnego zapoznania podejmuj kiedy zwierzęta są na smyczy, nie dopuszczając do gwałtownej konfrontacji. Jeśli nie wykazują wobec siebie wrogości, umożliw im bliższy kontakt . W mieszkaniu kontroluj sytuację, nie ingeruj jeśli jedno ze zwierząt próbuje dominować wobec swojego towarzysza , bowiem zwierzęta miedzy sobą ustalają hierarchię. Któreś z nich musi się podporządkować, zgodnie z prawami stada. Jeśli towarzyszem psa ma być kot lub odwrotnie, postępuj podobnie jak wyżej, lecz w czasie próby zapoznania kot powinien przebywać w kontenerze. Nie wolno Ci zamieniać legowiska dotychczasowego rezydenta, bowiem uzna nowego towarzysza za intruza i wroga.
 • Zwierzę nie powinno być prezentem. Uszczęśliwianie innych poprzez narzucanie im dodatkowych obowiązków i narażanie zwierzęcia czy osoby obdarowywanej na ewentualny brak wzajemnej akceptacji, jest niestety nierozważnym gestem, narażającym wszystkie strony na dodatkowe kłopoty.
 • Jeśli jesteś gotów do przyjęcia nowego członka rodziny, pamiętaj, iż wszyscy domownicy powinni uczestniczyć w wyborze zwierzęcia i podjąć wspólnie decyzję względem jego akceptacji. Jedynie w bezpośrednim kontakcie można ocenić wzajemne relacje. Pamiętaj, że konsekwencja, dyscyplina i system nagradzania wobec zwierzęcia zapewni Ci wspaniałego Przyjaciela.


Adoptując zwierzę ze schroniska musisz wiedzieć że:

 • Większość schroniskowych zwierząt miała kiedyś domy, tak więc otrzymała też jakieś wychowanie. Psy mieszkające w warunkach domowych, nauczone były czystości lecz w schronisku musiały załatwiać potrzeby fizjologiczne w boksie. Początkowo wychodź z psem regularnie i często na spacery, by wykształcić w nim ponownie ów nawyk.
 • Zapewnij zwierzęciu „adresówkę”, bądź na obroży zapisz jego imię i numer telefonu. Nie należy psa spuszczać ze smyczy, dopóki nie nabierze do nas zaufania i nie zapozna najbliższej okolicy, duże psy wyprowadzamy w kagańcu.
 • Nie dopuszczaj do konfrontacji ze zwierzętami oraz ludźmi zanim nie poznasz jego zachowań i reakcji.
 • Pies może bać się burzy czy innych wystrzałów zatem nie wychodź z nim w tym czasie na spacer. Nie zabieraj go na hałaśliwe masowe imprezy.
 • Nie powierzaj opieki nad psem dziecku, dopóki nie nastąpiło między nimi ugruntowanie więzi i dopóki nie ukształtowaliście wychowania zwierzęcia.
 • Zabezpiecz balkony i okna by zwierze nie uległo wypadkowi. Balkon może kojarzyć się z klatką, co może powodować chęć przeskoczenia balustrady.
 • Powstrzymujcie się od gwałtownych gestów wobec zwierzęcia, bowiem może odczytać je jako oznakę agresji. Jeśli jest nieufny, nie przytulaj go na siłę jak również nie krzycz i nie karć, pozwól mu się wycofać – daj mu czas.
 • Do każdej nowej rzeczy przyzwyczajaj powoli np. żywienie, jazda samochodem. Naukę stosuj także z umiarem, różne polecenia egzekwuj w znacznych odstępach czasowych i od razu nagradzaj.
 • Stosuj system nagród za nowe osiągnięcia /smakołyk/, jeśli już opanuje ćwiczenie nieco pomijaj niektóre etapy nagradzania, nie rezygnując z nich całkowicie.
 • Nawet jeśli wszyscy są w domu zamykaj psa w innym pomieszczeniu, początkowo na krótko – by przyzwyczajać go do rozłąki. Potem nagradzaj. Unikniesz w ten sposób jego rozpaczliwych i głośnych zachowań w czasie nieobecności domowników.
 • Szczenięciu zapewnij różne specjalne akcesoria do gryzienia, aby w czasie wzrostu i zmiany uzębienia nie niszczył różnych rzeczy.
 • Nie wolno podawać kości z drobiu, ani krowiego mleka.
 • Przez pierwszy miesiąc nie powinieneś kąpać psa bowiem jest to dla niego zabieg stresujący a bezpośrednio po szczepieniach niebezpieczny dla jego zdrowia.. Odśwież psa szczotką nawilżoną wodą z octem, stosuj proporcję na 1 łyżeczkę octu szklanka wody – a zniknie nieprzyjemny zapach.


W schronisku istnieje obowiązek sterylizowania zwierząt. . Zabieg chroni zwierzę przed zbędną rozrodczością, szeregiem chorób w tym nowotworowych, urojonych ciąż, nadpobudliwością oraz oznaczaniem terenu .


Izabella Szolginia
http://www.schronisko.org.pl/

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.