Wybór psa ze schroniska

fragment informatora TOZ

Pies wzięty ze schroniska to pies po przejściach. Dlatego często ta miłość to trudne uczucie. Trzeba przełamać ich nieufność, lęk i niepewność, a zdarza się, że i ukoić skrzywdzoną psią duszę. Nie znamy przecież przeszłości psa, nie wiemy czy i jakich urazów doznał ze strony ludzi lub innych zwierząt, a przecież takie doświadczenia ukształtowały jego charakter. Opiekunowie w schronisku nie maja czasu, aby zapewnić wszystkim podopiecznym codzienną dawkę czułości i pieszczot, co dla większości czworonogów jest bardzo ważne. Dlatego wiele psów zaadoptowanych ze schroniska bardzo szybko przystosowuje się do domowych warunków, które zawsze są lepsze od schroniskowych. Znalazłszy rodzinę potrafią być wdzięczne i oddane. Ale są tez takie, które są nieufne, zablokowane, trudno się asymilują, mają silne urazy. Praca nad nimi zajmie więc przyszłym ich opiekunom trochę czasu. Dlatego tak istotny jest odpowiedni dobór psa pod względem psycho-fizycznym w taki sposób, by zminimalizować ewentualne problemy we wzajemnych relacjach między nowym opiekunem a jego podopiecznym.

Codzienna obserwacja zwierząt w schronisku pozwala opiekunom zgromadzić wiele cennych informacji na temat ich usposobienia, zachowania i nawyków. Wiedza, które z nich roznosi przysłowiowa energia, a które wolą spędzać dzień w kącie kojca niemal nie ruszając się z miejsca. Są w stanie wychwycić przodowników stada oraz te psy, które chętnie temu stadu się podporządkowują. Wiedza wreszcie, które z nich bez wahania oddałyby dzienną porcję kaszy z mięsem w zamian za dodatkową chwilę pieszczot z opiekunem, a dla których kontakt fizyczny z człowiekiem w dalszym ciągu stanowi pewien problem. Wiedza ta stanowi jednak zaledwie połowę sukcesu. Niemożliwe jest bowiem odpowiednie skojarzenie pary właściciel-pies bez wcześniejszego dogłębnego poznania potencjalnego właściciela, jego rodziny, charakteru wykonywanej pracy, sposobu spędzania wolnego czasu, a przede wszystkim jego wyobrażeń co do własnego psa. Pozornie informacje te mogą wydawać się błahe, ale dzięki nim ewentualny opiekun łatwiej pogodzi się z faktem, iż pies, który miał być wiernym towarzyszem rowerowych przejażdżek, nad uganianie się za rowerem swego nowego pana przedkłada drzemkę pod rozłożystym drzewem w kącie ogrodu, i bynajmniej nie robi tego przez złośliwość. Odpowiedni dobór zwierzęcia poparty wnikliwą analizą zachowań psa z jednej oraz usposobienia i stylu życia jego przyszłego właściciela z drugiej strony zwiększa szanse na to, iż nawiązana w ten sposób więź przyniesie korzyści obu zainteresowanym. Nowy właściciel zyska prawdziwego i wiernego przyjaciela, który po stokroć odwzajemni okazane mu miłość, dobroć i zrozumienie. Z kolei psu ułatwi to aklimatyzację i zniweluje szok związany z nowym środowiskiem, nowymi warunkami życia i nowym panem, nade wszystko zaś uchroni go przed koszmarem ponownego odrzucenia. Widać więc wyraźnie, jak ważną rolę w procesie adopcji odgrywa opiekun i czemu służy przeprowadzany przez niego wywiad. Przedstawiony poniżej przykładowy zestaw pytań ma na celu ułatwić mu to zadanie.

Nowy właściciel
Wiek i płeć przyszłego właściciela, a także jego kondycja fizyczna są niezwykle istotne w procesie doboru czworonoga. Nie bez znaczenia są tu również przebyte choroby lub schorzenia, na które aktualnie cierpi dana osoba pragnąca adoptować psa, gdyż pozwala to uniknąć sytuacji, w której w ręce "sercowca" trafi niezwykle energiczny pies wymagający codziennej dawki szaleńczego ruchu. Również pewne cechy charakteru przyszłego opiekuna mogą ułatwić proces selekcji, np. osoba wrażliwa wiodąca spokojny i ustabilizowany tryb życia ma małe szanse na pokojową koegzystencję z psem o cechach przywódczych, silnej osobowości i raczej małej skłonności do podporządkowania się z góry określonym regułom. Niezbyt rozsądne wydaje się też doradzanie adopcji ogromnego, silnego i nad wyraz energicznego psa osobie, której delikatna postura nastręczać może pewnych trudności w utrzymaniu psa przy sobie w sytuacjach stresowych podczas spaceru. Zwłaszcza, jeżeli osoba ta ma niewiele czasu na pracę ze swym czworonogiem celem wykorzenienia jego złych nawyków. Wreszcie sam powód adopcji. Ważne jest czy poszukiwany jest kandydat na stróża czy też raczej towarzysz popołudniowych herbatek przy kominku. Umiejętnie zadane pytanie pozwoli również odkryć, czy ewentualny potencjalny właściciel jest wystarczająco dojrzały i odpowiedzialny, by przyjąć na siebie obowiązek utrzymania i wychowania psa. A może deklarowana przez niego szczera miłość do zwierząt jest niczym więcej jak tylko kaprysem i chwilowym zauroczeniem?

Jakiego psa szukamy?
Skoro już dowiedzieliśmy się podstawowych rzeczy o opiekunie, należałoby się przyjrzeć bliżej warunkom, jakie powinien spełniać kandydat na pupila odnośnie rasy, płci, wieku, wyglądu czy usposobienia. Uzyskanych w ten sposób informacji nie można jednak traktować jako ostatecznych; mogą co najwyżej stanowić punkt wyjścia do dalszej weryfikacji w oparciu o dane dotyczące miejsca zamieszkania, charakteru wykonywanej pracy czy wreszcie - rodziny przyszłego właściciela. W trakcie rozmowy dobrze jest czasem zapytać o przyczyny, dla których wybór padł na taką a nie inną rasę psa. Często bowiem okazuje się, że osoby pragnące przygarnąć psa nie bardzo orientują się jakich warunków wymaga jego utrzymanie, a co gorsza - nie są w stanie takich warunków zapewnić. Wtedy warto przekonywać je do zmiany decyzji i wyboru takiego zwierzęcia, na którego utrzymanie mogą sobie pozwolić i nad którym opieka będzie nieco mniej czaso- i pracochłonna, a równie przyjemna.

Miejsce zamieszkania
Miejsce zamieszkania jest zagadnieniem dość istotnym, które w dużym stopniu determinuje wybór zwierzęcia. Nie ulega bowiem wątpliwości, że własny dom z ogromnym ogrodem daje z goła odmienne możliwości właścicielom czworonogów niż dwupokojowe mieszkanie w bloku na szóstym piętrze, w centrum miasta, z dala od terenów zielonych. Nie mniej ważny jest sposób zagospodarowania terenu czy nawet samo ogrodzenie. Trudno przecież oczekiwać od nowych właścicieli, żeby wznosili płot na kształt palisady z powodu nadmiernego umiłowania swobody przez swego pupila, lub rezygnowali z hodowli ulubionych kwiatów, gdy ich pies z zapałem będzie oddawał się "kreciej robocie". Nie oznacza to, iż muszą oni rezygnować z zamiaru adopcji psa o takich właśnie skłonnościach. Wystarczy, jeśli opiekun w schronisku uczuli ich na ewentualne problemy, które mogą się pojawić i poradzi im, jak z nimi walczyć.

Styl życia
Nie da się ukryć, że praca pochłania nam większość naszego czasu. A skoro tak, należy go rozplanować w taki sposób, by pojawienie się psa nie oznaczało całkowitej dezorganizacji rozkładu naszego dnia i jednoczesnie aby nie skazywać zwierzęcia na długie godziny oczekiwania na powrót właściciela. Jeśli charakter wykonywanej pracy wyklucza zabieranie psa ze sobą, należałoby wziąć pod uwagę wybór czworonoga samodzielnego, niezaleznego, który potrafi skrócić sobie czas oczekiwania zabawą, niekoniecznie polegającą na demolowaniu mieszkania czy ogrodu. Ważną informacją jest również zakładany maksymalny poziom wydatków związanych z utrzymaniem zwierzęcia, na jaki dana osoba może sobie pozwolić. Pielęgnacja róznych ras - jakkolwiek zawsze staranna - może wymagać róznych, mniejszych lub większych, kosztów. W doborze zwierzęcia należy wziąć pod uwagę ilość wolnego czasu, jakim dysponuje potencjalny opiekun oraz jaką jego część jest skłonny przeznaczać na opiekę nad psem. Nie bez znaczenia jest również sposób spędzania wolnego czasu i ulubione zajęcia właściciela. Psom żywym, pełnym energii i zawsze skorym do zabawy (a takimi niemal zawsze są psy młode) trudno będzie zrozumieć, iż ulubioną rozrywką jego pana jest poobiednia drzemka.

Rodzina i przyjaciele.
Informacje uzyskane dzięki tym pytaniom są szczególnie ważne, jako że to właśnie w tym otoczeniu będzie przebywał pies i do jego reguł będzie musiał się przystosować. Im dokładniejsze one będą, tym łatwiejsze okaże się znalezienie idealnego czworonożnego przyjaciela dla całej, nawet wielopokoleniowej rodziny. Grupą objętą szczególną uwagą powinny być dzieci - ich wiek, temperament, ulubione zajęcia, a zwłaszcza stosunek do zwierząt. Jak już wspomniano, zwierzęta w schronisku cechuje bardzo skomplikowana psychika i różnorodne - nie zawsze pozytywne - doświadczenia z przeszłości. Nie każdy pies będzie więc skory do zabaw z hałaśliwą gromadką dzieci, mimo iż świetnie dostosuje się do wymagań i trybu życia dorosłych. Nie każdy pies będzie potrafił znaleźć się w domu często odwiedzanym przez bądź co bądź obce dla niego - przynajmniej na początku - osoby. Dość istotna kwestią w doborze psa jest fakt posiadania już innych zwierząt domowych. W takiej sytuacji niezbyt korzystny jest wybór psa o nieco agresywnej naturze lub silnie rozwiniętym instynkcie myśliwskim. Poza tym, zawsze istnieje niebezpieczeństwo, iż któreś ze zwierząt - czy to nowy lokator czy domownik - poczuje się zagrożone obecnością drugiego, gorsze lub nawet odrzucone, co także może wywołać określone reakcje, których nowy właściciel powinien być świadomy.

Wybór psa, który spełniałby wszystkie oczekiwania i nadzieje nowego właściciela i jego rodziny jest bardzo trudny. Nie tylko dlatego, że istnieje wiele ras, spośród których można wybierać, ale również z uwagi na mnogość czynników, które należy uwzględnić i rozważyć, dokonując wyboru na całe życie. Wszystkie przytoczone pytania mogą ten proces ułatwić. Opiekun schroniska może i powinien doradzić, zasugerować, pomóc. Ale to od przyszłego właściciela: jego wrażliwości, dobroci, cierpliwości i dobrej woli zależeć będzie to, czy wybrane przez niego zwierzę rzeczywiście znajdzie prawdziwy dom, a on sam - oddanego przyjaciela.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie