Umowa adopcyjna w schronisku – na czym to polega?

Adopcja psa nie jest wcale tak prosta, jak mogłoby się wydawać. Schroniska, a szczególnie fundacje wspierające bezdomne zwierzęta, miewają bardzo rygorystyczne zasady wydawania psów i kotów . Podstawą jest zawarcie umowy adopcyjnej, która nakłada na nowego opiekuna szereg obowiązków. Jakich? Kilkoma przykładami dzielimy się w naszym artykule.

Zapewnienie psu odpowiednich warunków bytowych

Schroniska i fundacje w umowie adopcyjnej zastrzegają, że nowy opiekun nie może np. trzymać psa na łańcuchu czy w kojcu. Z reguły wymagane jest, aby pies przebywał w domu, w cieple, blisko swojej nowej rodziny.

Jeśli pies ma zamieszkać w domu z ogrodem, to w umowie może się znaleźć zapis, że właściciel ma obowiązek zabezpieczyć ogrodzenie posesji tak, aby zwierzę nie miało możliwości ucieczki.

Odpowiednie wyżywienie

Zdarza się, że umowa adopcyjna reguluje nawet takie kwestie jak sposób żywienia psa. Dotychczasowi opiekunowie mogą wymagać, aby nowy właściciel np. podawał zwierzakowi karmę mięsną, nie gotową z marketu, co także bywa weryfikowane np. na podstawie dostarczonych zdjęć.

Sterylizacja/kastracja

Bardzo częstym zapisem w umowie adopcyjnej jest obowiązek poddania psa sterylizacji lub kastracji. Wymaga tego praktycznie każda fundacja (schroniska rzadziej), która może udostępnić namiary na odpowiedniego weterynarza. Celem tego zapisu jest zmniejszenie zjawiska niekontrolowanego rozrodu psów, które później trafiają na ulicę.

Warunki zwrotu psa

W umowie adopcyjnej mogą znajdować się klauzule dotyczące zwrotu zwierzęcia do schroniska, jeśli opiekun nie będzie w stanie zapewnić mu odpowiednich warunków. Najczęściej wymaga się, aby opiekun w pierwszej kolejności skontaktował się ze schroniskiem/fundacją. Zabronione jest natomiast szukanie psu nowego domu na własną rękę.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie