Tych rzeczy nie przynoś do schroniska dla zwierząt!

Wiele osób czuje ogromną potrzebę pomagania bezdomnym zwierzętom. Jeśli w Twojej okolicy działa schronisko, to nic nie stoi na przeszkodzie, abyś zaangażował się we wsparcie takiej placówki, na przykład przekazując jej różne dary. Pamiętaj jednak, że obowiązują tutaj ścisłe zasady, do których trzeba się stosować. Jakich rzeczy nie należy przynosić do schroniska? Ich listę znajdziesz w naszym poradniku.

Mięso, surowe produkty spożywcze

Takie dary są bardziej kłopotem niż korzyścią dla schroniska. Wiele placówek nie ma warunków, aby gotować psom i kotom posiłki, dlatego bazują na suchej karmie. Poza tym mnóstwo zwierząt nie może dostawać gotowanego jedzenia z przyczyn np. zdrowotnych, alergii etc. Zapomnij również o przyniesieniu do schroniska kości czy resztek z domowego stołu. Takie rzeczy, o ile w ogóle zostaną przyjęte, i tak trafią do śmietnika.

Kołdry i poduszki z pierzem

Są niemile widziane, ponieważ zwierzęta błyskawicznie niszczą te rzeczy, a to dodatkowa praca dla i tak już obciążonych pracowników i wolontariuszy. Jeśli chcesz podarować bezdomniakom ciepłą wyprawkę, to niech to będą grube koce, słoma do wyściełania bud, ewentualnie prześcieradła czy kołdry z polaru.

Ubrania dla ludzi

Są kompletnie nieprzydatne w schronisku. Nie jest też tajemnicą, że mnóstwo osób przynosi takie rzeczy tylko po to, aby pozbyć się ich z domu. Dla schroniska to spory problem, bo ubrania trzeba później posegregować i oddać np. innym organizacjom charytatywnym czy po prostu wyrzucić. Nie licz na to, że Twoja stara kurtka posłuży psu za legowisko.

Przypalone garnki

Może się wydawać, że taki garnek przyda się jeszcze w schronisku dla zwierząt, ale nic bardziej mylnego. Gotowanie w przypalonym naczyniu nie wchodzi w grę. Teoretycznie garnek mógłby posłużyć za psią miskę, ale to też się nie sprawdza z uwagi na znaczy ciężar naczynia i problematyczne mycie. Znacznie lepszym rozwiązaniem będzie podarowanie schronisku misek dla zwierząt, najlepiej wykonanych z aluminium.

Zniszczone zabawki

To wstyd przekazywać bezdomnym zwierzętom zniszczone zabawki, które znudziły się już naszemu pupilowi. Nie dość, że schronisko i tak je wyrzuci, to jeszcze narobisz pracownikom i wolontariuszom dodatkowej pracy. Jeśli chcesz podarować podopiecznym placówki zabawki, to niech to będą nowe rzeczy.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie