Pandemia koronawirusa daje się we znaki każdemu, również zarządcom schronisk dla bezdomnych zwierząt. Nie każdy wie, że obostrzenia epidemiologiczne bezpośrednio dotknęły te obiekty. Przykład? Schroniska nie mogą przyjmować darów od osób z zewnątrz, bo rzekomo zwiększa to ryzyko transmisji wirusa (choć logika podpowiada, że ten argument jest co najmniej dziwny). Schroniska znalazły się więc w fatalnej sytuacji. Nie tylko nie otrzymują darów, ale też w mniejszym stopniu mogą liczyć na wsparcie ze strony wolontariuszy. Jak zatem pomoc lokalnemu schronisku dla psów w dobie pandemii? Kilka pomysłów znajdziesz w naszym poradniku.
Większość schronisk w Polsce nie przyjmuje teraz darów o osób indywidualnych, ponieważ nie są w stanie spełnić bardzo rygorystycznych przepisów epidemiologicznych. Nadal jednak organizowane są większe zbiórki, do których każdy z nas może dołączyć. Najczęściej zajmują się tym szkoły, urzędy, czasami prywatne firmy, no i oczywiście organizacje działające na rzecz zwierząt. Jeśli chcesz wesprzeć lokalne schronisko, to skontaktuj się z organizatorem zbiórki i zapytaj, co jest najbardziej potrzebne. Zawsze też możesz sam zorganizować taką akcję.
Przelewy na szczęście nie niosą ze sobą dodatkowego zagrożenia epidemiologicznego (przepraszamy za ironię), dlatego nic nie stoi na przeszkodzie, aby wesprzeć lokalne schronisko dla bezdomnych psów i kotów drobną wpłatą. To nie musi być wcale bardzo wysoka kwota. Za około 50 złotych można już zapewnić wyżywienie dla jednego zwierzaka na kilkanaście dni. To duża pomoc dla wiecznie niedofinansowanych schronisk.
Wiele schronisk w Polsce nie czeka na pomoc z założonymi rękami, tylko robią coś, aby wzbudzić zainteresowanie darczyńców. Takim przykładem może być produkcja schroniskowych gadżetów. Pracownicy i wolontariusze przygotowują chociażby kalendarze ze zdjęciami psów i kotów, które można kupić czy to w samym schronisku, czy w Internecie. W ten sposób zyskujemy fajną pamiątkę, a przy okazji pomagamy zwierzakom, które same się o to nie upomną.
Adopcja psów i kotów w dobie pandemii jest bardzo utrudniona, dlatego mnóstwo schronisk w Polsce znów narzeka na przepełnienie. Dlatego możesz się zaangażować w poszukiwanie nowych domów dla bezpańskich zwierzaków. Promuj stronę schroniska na Facebooku, podrzuć link do niej swoim znajomym i poproś, aby zrobili to samo.